orsej jarni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiOrsej jarní (latinsky ranunculus ficaria = ficaria verna) patří do čeledi pryskyřníkovité. Je vysoká jen asi 5-15 cm. Kvete v březnu a dubnu. Je to vytrvalá bylina, má kořenové hlízy. Stonek je poléhavý nebo vystoupavý. Listy mírně dužnaté, lysé, okrouhle srdčité, řapíkaté, tmavozelené, lesklé. Květy o průměru 2-3 cm, s 3-5 zelenými kališními lístky a 8-12 máslově žlutými lesklými okvětními lístky. U poddruhu (ssp. bulbifera) se po odkvětu tvoří v úžlabí listů pacibulky. 


Účinky rostliny:

UPOZORNĚNÍ: Jakmile orsej začne kvést, vytváří protoanemonin, látku s palčivou chutí, která může při konzumaci čerstvé bylinné drogy u citlivých lidí vyvolat podráždění střev a žaludku.
U sušené bylinné drogy toto riziko nehrozí, protože při sušení se prooanemonin rozkládá a nemůže škodit.

 

Výskyt a rozšíření:

vlhké, živné půdy, meze, lužní lesy, smíšené lesy, vlhké louky, břehy potoků.

 

Záměna:

rostlina je typická a prakticky nezaměnitelná. 

 

Předzvěst jara

Drobné, zelené, srdčité listy tohoto zvěstovatele jara se odváží vyrašit do ještě chladného vzduchu a zkrášlí lesy a louky svěžím zeleným kobercem. Jejich sytá zeleň se třpytí, jako by každičký list někdo pečlivě nalakoval. 

 

Zdroj vitamínu C

Orsej jarní je ideální k jarnímu čištění krve. Obsažené palčivé látky urychlují látkovou výměnu, minerály čistí krev a vitamin C zahání jarní únavu. Mladé lístky trhejte ještě před rozkvětem. Jedna hrst denně postačí. 1 lžičku zcela suchých listů zalijte 250 ml horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.

 

Na bradavice a kurděje

Ranunculus je latinská zdrobnělina slova rana, což znamená žába. Název nejspíš souvisí s vlhkým stanovištěm mnoha rostlin z čeledi pryskyřníkovitých. Kořenové hlízy orseje vypadají jako kožní výrůstky nebo bradavice, proto se šťáva z listů používala k jejich odstraňování. Při nanesení pálila, což budilo v lidech dojem, že „funguje", a možná zapracovala autosugesce. V moderní fytoterapii již orsej na bradavice nepoužíváme. Existuje mnoho jiných bylinek, které pomohou - klikněte zde

Naopak u dříve obávaných kurdějí, nemoci způsobené nedostatkem vitaminu C, byl orsej na jaře, po dlouhé zimě bez ovoce a zeleniny, zdatným a vítaným pomocníkem v léčbě.

 

Orsej jarní hlízyMast proti hemoroidům s využitím olivového oleje a včelího vosku

Posup je takový, že např.

  • Máte 100 ml oleje, dáte do něj orsej a dále další vhodné léčivé rostliny na hemoroidy - např. lnice květel kvetoucí nať, jírovec maďal (květ nebo velmi na drobno nasekaný nebo rozdrcený plod), trošku dubové tinktury. Zkuste si sehnat nebo doma najít co největší množství položek co seženete. 
  • Filnální množství bylinných drog bude 10-15 gramů. Dáte na plotnu do vodní lázně olej s léčivkami (vodní lázeň je to, jako kdybyste ohřívali čokoládu na polevu, tj. dole kastrol s vodou, na něm kastrol s olejem). Necháte táhnout při teplotě kolem 40°C /měřte potarvinářským digitálním teploměrem/ klidně i několik hodin (cca. 4 hodiny). Rosliny se dobře vyluhují do oleje.
  • Po cca. 4 hodinách scedíte, zvážíte. Pokud budete mít např. 90g oleje (10 g si vcucnou rostliny), tak odvážíte 18-20% hmotnosti včelí vosk.
    Tzn. 90 ml oleje/100 (abyste získali 1%)=0,9x20 (procent vosku) = 18 gramů včelího vosku.
  • Dáte opět do vodní lázně, ohříváte, rozpustíte vosk, až bude vosk v oleji rozpuštěný, tak máte mast hotovou a můžete slévat do předem připravených kelímků.Kelímky ihned zavřete. Mast vydrží v lednici až 1 rok.

Orsejová mast zmírňuje bolestivý tlak hemoroidu v postiženém místě a zabraňuje krvácení.

Snažší způsob výroby masti s použitím lékárenské vazelíny - klikněte zde.