orsej jarni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiOrsej jarní (latinsky ranunculus ficaria = ficaria verna) patří do čeledi pryskyřníkovité. Je vysoká jen asi 5-15 cm. Kvete v březnu a dubnu. Je to vytrvalá bylina, má kořenové hlízy. Stonek je poléhavý nebo vystoupavý. Listy mírně dužnaté, lysé, okrouhle srdčité, řapíkaté, tmavozelené, lesklé. Květy o průměru 2-3 cm, s 3-5 zelenými kališními lístky a 8-12 máslově žlutými lesklými okvětními lístky. U poddruhu (ssp. bulbifera) se po odkvětu tvoří v úžlabí listů pacibulky. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • kurděje (zdroj vitamínu C)
  • čistí krev
  • jarní únava
  • zlepšení a urychlení metabolismu (látkové výměny)
  • hemoroidy, krvácející hemoroidy

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Jakmile orsej začne kvést, vytváří protoanemonin, látku s palčivou chutí, která může u citlivých lidí vyvolat podráždění střev a žaludku. U čaje ze sušených listů toto riziko nehrozí, protože při sušení se palčivé látky vytrácejí a nemohou škodit.

 

Výskyt a rozšíření:

vlhké, živné půdy, meze, lužní lesy, smíšené lesy, vlhké louky, břehy potoků.

 

Záměna:

rostlina je typická a prakticky nezaměnitelná. 

 

Předzvěst jara

Drobné, zelené, srdčité listy tohoto zvěstovatele jara se odváží vyrašit do ještě chladného vzduchu a zkrášlí lesy a louky svěžím zeleným kobercem. Jejich sytá zeleň se třpytí, jako by každičký list někdo pečlivě nalakoval. 

 

Zdroj vitamínu C

Orsej jarní je ideální k jarnímu čištění krve. Obsažené palčivé látky urychlují látkovou výměnu, minerály čistí krev a vitamin C zahání jarní únavu. Mladé lístky trhejte ještě před rozkvětem. Jedna hrst denně postačí. 1 lžičku zcela suchých listů zalijte 250 ml horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.

 

Na bradavice a kurděje

Ranunculus je latinská zdrobnělina slova rana, což znamená žába. Název nejspíš souvisí s vlhkým stanovištěm mnoha rostlin z čeledi pryskyřníkovitých. Kořenové hlízy orseje vypadají jako kožní výrůstky nebo bradavice, proto se šťáva z listů používala k jejich odstraňování. Při nanesení pálila, což budilo v lidech dojem, že „funguje", a možná zapracovala autosugesce. V moderní fytoterapii již orsej na bradavice nepoužíváme. Existuje mnoho jiných bylinek, které pomohou - klikněte zde

Naopak u dříve obávaných kurdějí, nemoci způsobené nedostatkem vitaminu C, byl orsej na jaře, po dlouhé zimě bez ovoce a zeleniny, zdatným a vítaným pomocníkem v léčbě.

 

Mast proti hemoroidům

Z kořenových hlíz si můžete uvařit mast proti hemoroidům. Ve starém smaltovaném hrnci rozpustíte při mírném žáru 200 g vazelíny (z lékárny), přidáte 2 lžíce čerstvých nastrouhaných kořenových hlíz a vše zvolna vaříte 10 minut. Pak tekutou vazelínu scedíte přes gázu a plníte do kelímků, které uzavřete, až když mast zcela vychladne. Orsejová mast zmírňuje bolestivý tlak hemoroidu v postiženém místě a zabraňuje krvácení.