Žindava evropská (latinsky sanicula europaea) patří do čeledi miříkovité, je vysoká 20—40 cm, kvete v květnu až červenci. Je to vytrvalá bylina. Lodyha přímá, málo větvená, lysá. Přízemní růžice s dlouhými řapíky, stálezelená, dlanitosečná, troj- až pětilaločné listy se zubatými úkrojky. Zuby vybíhají v osiny. Bez lodyžních lístků. Květy bělavé až růžové, v malých vrcholových okoličnatých květenstvích. Plod kulatý, s háčkovitými ostny.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- nemoci dýchacích cest
- poruchy trávení
- zánět žaludku, gastritida
- žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy
- zhmožděniny, krevní výrony, modřiny (hematomy)
- poranění, zranění
- záněty v ústech, dutině ústní; zánět dásní
- záněty v krku
- zahlenění - podporuje odkašlávání hlenů z dýchacích cest
- regenerace jater
- kožní vyrážky - zevně
- hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
- špatně se hojící rány
- jizvy po operacích
Výskyt a rozšíření
stinná stanoviště, listnaté a smíšené lesy, humózní půdy.
Záměna
Listy s kuklíkem městským (geum urbanum). Listy chlupaté, ne dlanité, třikrát až pětkrát zpeřené, s větším vrcholovým lístkem. Kvete žlutě.
Vzácná lesní rostlina
Najít žindavu pokaždé potěší, protože je stále vzácnější, a navíc se snadno přehlédne. Ve světlých bukových lesích její bílé květy svítí z hlíny a pohrávají si se skrovnými slunečními paprsky, které k nim proniknou. Jakoby z žindavy vyzařovala nějaká tajemná síla.
Silná bylina, která dokonce hojí kosti
Zindava je už dnes jako léčivá bylina skoro zapomenutá, ale ve středověku si jí nesmírně cenili. Rozbory zjistily, že obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, něco éterických olejů a alantoin. Tím se vysvětluje, proč se používala při onemocněních dýchacích cest a poruchách trávení. Listy se rubem přikládaly na rány a rychle a bez jizev léčily poranění, zhmožděniny a krevní výrony.
Čaj z žindavy navíc posiluje kosti a podporuje léčbu zlomenin. 1 lžičku sušených listů zalijte 250 ml horké vody a po 5 minutách čaj sceďte. Při ekzémech pomáhají obklady s odvarem z listů. Kdo si z čerstvých listů vyrobí tinkturu, ten jí může kloktat při zánětech v ústech a krku. Navíc se dá tinktura použít ke všem výše uvedeným účelům.
Drobná léčitelka z Evropy
Sanare znamená latinsky léčit. Domovem této byliny je Evropa - i když se dnes už rozšířila i do Severní Ameriky.
Lidové názvy žindavy jsou černý žanykl, méchýřník, ráček černý, zvonček, žaniklejch, žanovec, žanykl, žingle nebo svatojánské žito.
Tinktura z žindavy
Listí natrhejte, dokud žindava kvete. Už 1 hrst postačí. Zalijte ji ve šroubovací sklenici 200 mililitry 40-50% alkoholu a nechejte stát při pokojové teplotě. Každý den obsah protřepejte. Na závěr směs přefiltrujte přes kávový filtr. Tinkturu uchovávejte v tmavých lahvičkách - tím se zvýší její trvanlivost. V případě potřeby užívejte 3x denně 5 až 8 kapek. Ke kloktání přidejte 5 kapek do sklenice vody.
Nálev (čaj) z žindavy
Vezmeme jednu kávovou lžičku sušené rostliny, zalijeme
čtvrt litrem vody, necháme pět minut louhovat, scedíme a pijeme
maximál ně dva šálky za den.
Jak se jinak říká žindavě - synonymní názvy:
černý ráček ☼ ráček ☼ zanykl ☼ žankl ☼ žanykl ☼ žengle ☼ ženiklejt ☼ živý ráček ☼ hadí lupínek