lnice-kvetel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiLnice obecná (lnice květel - latinsky linaria vulgaris) - nápadně pěkné, husté, sytě žluté hrozny květů obdivuji většinou u cest, kde lnice velmi ráda roste. Někde vytváří i souvislejší porost a působivými barevnými skvrnami dokresluje půvab krajiny. V takových případech je těžké se nezastavit, aby se člověk nepotěšil její krásou zblízka.


Účinky rostliny:

Bylinku si musíte natrhat sami, protože se v lékárnách běžně neprodává. Trhá se celá kvetoucí nať, u větších exemplářů pouze její horní část, a to co nejdříve po začátku kvetení.

Léčebné použití lnice uvádějí již starověcí bylinkáři. Vyráběla se z ní dlouho utajovaná mast zlatou žílu (hemoroidy), v pověrách se lnici připisoval kultovní význam a sloužila proti "očarování". Nyní se lnice používá převážně na onemocnění žlučníku, především na zánět žlučníku, při žloutence a některých chorobách jater.

Její protizánětlivé působení se uplatňuje při zánětu ledvin, prostaty a při obtížích s močením. Čaj z lnice květele je dobrý na žaludeční a dvanácterníková vředy, změkčuje stolici, dokonce je mírným projímadlem. Dobře se osvědčuje u velkého množství žaludeční kyseliny (překyselení žaludku) a u takzvaného pálení žáhy

Lnice patří k bylinkám, které se nejlépe uplatňují v čajových směsích. Většinou se kombinuje s jinými rostlinami, i když je její samostatné užívání možné, neboť droga (bylina) nemá nežádoucí vedlejší účinky. 

Při vnějším použití je lnice dobrým lékem na omývání pih a různých nečistot v obličeji. Po často opakovaném omývání silným čajem ze lnice (dvě lžíce na čtvrtlitr vody) pihy blednou, někdy i zcela zmizí. Ve formě obkladu pomáhá lnice při zánětu očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem).

Z natě lnice můžeme také vyrobit léčivou mast podobně jako z měsíčku. Je to starý osvědčený lék na hemoroidy, které touto mastí natíráme po sedací koupeli.

 

Čajová směs při zánětu žlučníku:

  • nať lnice 5 (dílů)
  • kořen čekanky 4 (díly)
  • kořen pampelišky 4
  • nať máty 3
  • nať řepíku 3
  • nať ožanky 3
  • naprach roztlučené semeno ostropestřce

 Dvě lžíce směsi spolu se lžičkou ostropestřcového semene vložíme do půllitru vody, přivedeme k varu, asi minutu povaříme a necháme 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho teplý třikrát denně po třetině množství, 20-25 minut před jídlem.

 

Jak se jinak lnici květelu - synonymní názvy: 

Lnice obecná ☼ Květel ☼ Ovčí hubičky ☼ Paštička ☼ Telecí čumák ☼ Žába