Zvěšinec zední (latinsky cymbalaria muralis) - zvěšinec dnes už málokdo zná, přesto je to ale skvělá rostlinka, která se hodí k pokryvu půdy, k jídlu i léčení. Navíc je i velice dekorativní, kvete modrými kvítky, které jsou spolu se sytě zelenými lístky doslova pastvou pro oči. Je to vytrvalá rostlinka, nizounká, cca 5-10 cm vysoká a roste opravdu rychle, vytváří spoustu odnoží, které opět zakořeňují v zemi.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- zdroj vitamínu C a minerálů
- protizánětlivé účinky
- zlepšuje trávení
- cukrovka, diabetes
- upravuje metabolismus (látkovou výměnu)
- hojí kůže a sliznice
- hemeroidy, hemoroidy, zlatá žíla, městky
- zastavuje krvácení
Je naprosto nenáročný, v přírodě ho najdeme na suchých zídkách, většinou u starých hradů nebo na jiných polozřícených kamenných stavbách. Snáší tedy i suché, písčité půdy, můžeme ho vysadit i do sypaných zídek nebo na skalku, ovšem nepohrdne ani bohatou humózní půdou na záhonech - naopak, o to více se nám rozbují.
Celá rostlinka je jedlá a také velice zdravá, obsahuje spoustu vitamínu C a minerálních látek. Chutná trochu jako řeřicha, můžeme ji přidávat do salátů, na chléb s máslem, do pomazánek nebo k posypání brambor spolu s pažitkou. Asi největší výhodou je, že zvěšinec zůstává zelený po celou zimu, roste i pod sněhem, takže máme o čerstvé vitamíny postaráno po celý rok.
Pro léčivé účely se nesuší, používá se čerstvá šťáva nebo čerstvá rostlinka v pokrmech. Celá rostlina má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení, upravuje metabolismus, v Indii ji používají jako pomocný lék při cukrovce. Zevně se uplatní hojivé a protikrvácivé účinky na rány a hemoroidy.
Při cukrovce pijeme 50 ml čerstvé šťávy denně, stejně nám ale poslouží i když sníme 100 g celé rostlinky.
Obklad připravíme z čerstvé nati, podrtíme ji válečkem, aby pustila šťávu, přiložíme na postižené místo a převážeme obvazem. Zastavuje krvácení a podporuje hojení u ran a hemoroidů.