zvesinec zedni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiZvěšinec zední (latinsky cymbalaria muralis) - zvěšinec dnes už málokdo zná, přesto je to ale skvělá rostlinka, která se hodí k pokryvu půdy, k jídlu i léčení. Navíc je i velice dekorativní, kvete modrými kvítky, které jsou spolu se sytě zelenými lístky doslova pastvou pro oči. Je to vytrvalá rostlinka, nizounká, cca 5-10 cm vysoká a roste opravdu rychle, vytváří spoustu odnoží, které opět zakořeňují v zemi. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • zdroj vitamínu C a minerálů
  • protizánětlivé účinky
  • zlepšuje trávení
  • cukrovka, diabetes
  • upravuje metabolismus (látkovou výměnu)
  • hojí kůže a sliznice
  • hemeroidy, hemoroidy, zlatá žíla, městky
  • zastavuje krvácení

Je naprosto nenáročný, v přírodě ho najdeme na suchých zídkách, většinou u starých hradů nebo na jiných polozřícených kamenných stavbách. Snáší tedy i suché, písčité půdy, můžeme ho vysadit i do sypaných zídek nebo na skalku, ovšem nepohrdne ani bohatou humózní půdou na záhonech - naopak, o to více se nám rozbují.

Celá rostlinka je jedlá a také velice zdravá, obsahuje spoustu vitamínu C a minerálních látek. Chutná trochu jako řeřicha, můžeme ji přidávat do salátů, na chléb s máslem, do pomazánek nebo k posypání brambor spolu s pažitkou. Asi největší výhodou je, že zvěšinec zůstává zelený po celou zimu, roste i pod sněhem, takže máme o čerstvé vitamíny postaráno po celý rok. 

Pro léčivé účely se nesuší, používá se čerstvá šťáva nebo čerstvá rostlinka v pokrmech. Celá rostlina má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení, upravuje metabolismus, v Indii ji používají jako pomocný lék při cukrovce. Zevně se uplatní hojivé a protikrvácivé účinky na rány a hemoroidy.

Při cukrovce pijeme 50 ml čerstvé šťávy denně, stejně nám ale poslouží i když sníme 100 g celé rostlinky. 

Obklad připravíme z čerstvé nati, podrtíme ji válečkem, aby pustila šťávu, přiložíme na postižené místo a převážeme obvazem. Zastavuje krvácení a podporuje hojení u ran a hemoroidů.