majoranka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Majoránka zahradní je všeobecně známé a oblíbené koření. Těžko si bez majoránky představím mnoho oblíbených pokrmů, jako například gulášovou polévku, některé omáčky, pečená masa, nádivky nebo klasické pochoutky domácí zabijačky. Pro tento účel se u nás pěstuje, neboť ve volné přírodě neroste.


Účinky rostliny:

Má příjemnou vůni. Nepatrné kvítky a skromné lístečky majoránky žádnou krásou nevynikají, rostlinu se pěstuje pouze pro potěchu a bylinu si většinou lidé kupují jako běžné koření v obchodě s potravinami. Sláva majoránky je velmi stará a od začátku se prolínaly její přednosti - jednou byla oblíbená jako koření, jindy jako léčivo. Znali ji už ve starém Egyptě a v Římě, k nám ji dovezli křižáci z Jeruzaléma. Dobrým zvykem středověkých matron bylo pěstovat majoránku v květináči na okně.

Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá se proto při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Prý vyléčí všechny lidské žaly, i ten největší - nešťastnou lásku. Její další dobrou vlastností je, že ulehčuje průběh menstruace, příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střeva odstraňuje plynatost.

Doporučuje se také do koupelí, na rány, jako inhalace nebo jako přísada při rýmě, astmatu a prochladnutí. Při senné rýmě pomůže, když si do nosních dírek vložíme tampon namočený v silném odvaru z majoránky. 

Majoránka je běžné a známé koření, ale její blahodárné léčivé vlastnosti ji opravňují k širšímu použití v kuchyni a též jako dobře dostupný, neškodný lék. Samozřejmě i u majoránky platí dobrá zásada, že ani jedno z obou druhů použití není třeba přehánět, mohli bychom si pokazit jídlo i zdraví.

 

Pěstování majoránky - na záhonku, v truhlíku i za oknem v zimě

Pěstovat majoránku můžete jak na záhoně, tak v truhlících na balkoně či za oknem. Nejlépe se jí bude dařit na teplém slunném stanovišti, které bude zároveň chráněno před větrem. Semínka zasejte na záhon koncem dubna na povrch půdy. Jemně je zasypte zeminou. V půlce května můžete vysadit předpěstované sazeničky po dvou až třech rostlinkách. Záhon okopávejte a udržujte ho bez plevele. Na podzim ji pak klidně přesaďte do truhlíku. Ti z vás, kteří nemají zahradu, mohou pěstovat majoránku v truhlících nebo bylinkových nádobách na balkóně. Vysévejte ji klidně již koncem ledna do půdy bohaté na živiny. Je zapotřebí ji často hnojit a udržovat přiměřenou zálivku.

Majoránku je možné pěstovat také v truhlíku za oknem, kde vám vydrží až do jara. 

Pro pěstování majoránky je třeba volit místo, které se vyznačuje zejména tím, že je teplé. Optimální volbou jsou místa, která jsou velmi dobře chráněna před severními větry. Půda pro pěstování majoránky musí být hodně hnojená, jelikož tato rostlinka si vyžaduje velké množství živin. Co se týká zálivky, tak ta by měla být přiměřená. Pozor je třeba si dát na zbytečné přelévání majoránky. Hnojit je třeba organickými hnojivy.

Pokud budete chtít sehnat semínka majoránky, určitě to nebude problém. Jsou k dispozici prakticky ve všech obchodech se zahradním sortimentem. Setí majoránky je také jednoduché. Vysadit by se semínka měla někdy koncem měsíce dubna či na počátku května. Až semínka vyrostou v menší rostlinky, je třeba je přesadit. Dít by se tak mělo v trojsponu s mezerami zhruba o 15 centimetrech. Rostlinky se totiž záhy rozrostou do šířky. Záhon je potřebné pravidelně proplívat a také čas od času okopat. Majoránka je řazena mezi jednoletky. Na podzim není problém ji přesadit do truhlíku a mít ji přes zimu v čerstvém stavu. Na pěstování majoránka nikterak složitou rostlinou není!

 

ZPŮSOBY UŽITÍ MAJORÁNKY:

  • Čaj z majoránky - 1 lžičku sušené majoránky zalijte 1 šálkem vroucí vody a po 3 minutách sceďte.
  • Majoránková mast3-4 lžičky majoránkového prášku zalijte 2 lžícemi vinného destilátu a 1 hodinu nechejte stát přikryté. Přidejte 2 lžíce másla a za stálého míchání zahřívejte 10 minut ve vodní lázni. Mast proceďte přes gázu a naplňte jí dobře uzavíratelnou skleničku. Aplikujte vychlazenou. Mast skladujte v ledničce nejdéle čtyři týdny.
  • Majoránkový olej - 3-4 lžíce čerstvé majoránky nasekejte najemno a smíchejte se 100 ml oleje. Nechejte asi čtyři týdny stát na teplém místě, poté přeceďte, naplňte do tmavé, uzavíratelné lahvičky a používejte při masáži bolestivých míst. 

 

Čajová směs proti migréně: 

  • nať majoránky 5 (dílů)
  • nať meduňky 5
  • květ prvosenky 5
  • nať levandule 5
  • nať vachty 3 (díly)
  • kořen kozlíku 3
  • nať třezalky 3

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme třikrát denně. Při typických migrénových bolestech hlavy můžeme čaj použít i na vlažný obklad.

 

Jak se jinak říká majoránce - synonymní názvy:

Marjánka ☼ Majorán ☼ Voněkras