mochna-natrznik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMochna nátržník (latinsky potentilla erecta) léčí  průjmy, zažívací problémy, krvácení, bolest  v krku. Mochna je víceletá, 10-30 cm vysoká rostlina s robustním nepravidelně pokrouceným oddenkem. Lodyhu má poléhavou nebo vystoupavou. Lodyha nezapouští kořeny. Přízemní listy jsou lysé, 3četné. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • průjmy - infekční průjmy, střevní chřipka, cestovní průjem, průjem ze zkaženého jídla, krvavé průjmy při úplavici
  • trávicí potíže
  • vnitřní krvácení
  • bolesti v krku
  • protizánětlivý účinek
  • žaludeční potíže, žaludeční katar
  • dlouhá menstruace
  • zánět dutiny ústní
  • zánět v krku
  • parodontóza dásní
  • mokvavý ekzém kůže
  • hnisavé vředy
  • popáleniny
  • popraskaná kůže na patách a jinde na těle

Květy jsou jasně žluté, složené ze 4 korunních lístků. Jsou velké asi 1cm. Rostlina kvete od května do konce léta. 

 

Používané části:

Sbírá se oddenek starších rostlin.

 

Léčivé vlastnosti mochny:

Nátržník je snad nejlepší bylinou proti průjmům různého původu. Od infekčních průjmů a střevních chřipek po průjmy ze zkaženého jídla, cestovní průjmy či ty, které snadno dostaneme v exotických zemích. Poněvadž nátržník zastavuje vnitřní krvácení, hodí se i při krvavých průjmech, úplavicích a podobně. Má též protizánětlivé působení. Vhodný je i při žaludečních problémech, žaludečních katarech. V gynekologii je vhodný při dlouhotrvající menstruaci. Zevně,jako kloktadlo se užívá při zánětech v ústní dutině či parodontóze. Nátržníkem se omývají mokvavé ekzémy, popraskaná kůže, hnisavé vředy, popáleniny atd. 

 

Způsob použití:

Nejvhodnější lékovou formou je tinktura. Čerstvý omytý oddenek se nadrobno nakrájí a přelije nejméně 40% lihem v poměru 1:4-5. Po nejméně 3 týdnech vyluhování se přefiltruje a užívá se v dávkách 3x (až polévková) lžíce denně. Případně kdykoliv, kdyžje akutní potřeba. Oddenky lze i sušit a připravovat je čerstvě podrcené formou odvaru. Dávka je asi 1/2 až 1 čajová lžička na 2,5 dl vody. Z odvaru děláme i kloktadlo na záněty v ústní dutlny.

 

Kontraindikace:

Nátržník není nijak toxický a nemá kontraindikace. Nicméně v přílišných dávkách a zvláště v kombinaci s dubovou kůrou by mohlo dojít k zácpě.

 

Použití v kosmetice:

Nátržník je dobrý na zpevnění dásní a proti parodontóze. Užívá se odvar, případně tinktura, kterými se kloktá.

 

Rozšíření a výskyt:

Nátržník najdeme v celé Evropě. U nás roste zejména na okraji lesů, na pod horských stráních, na pastvinách a podél lesních cest. 

 

Sběr:

Oddenek nátržníku sbíráme především na podzim v září a říjnu. Případně brzy na jaře. Sběr provádíme v dopoledních hodinách. Dobré je sbírat staré jedince. Poznáme to tak, že tam, kde lodyhy mizí v zemi, hmatáme prsty (asi2 cm pod zemí), dokud nenarazíme na oddenek. Kdyžje alespoň tak velký jako ořech či tlustý jako prst, stojí za sběr.Staré oddenky jsou černohnědé, mladé zelenohnědé. 

 

Možnost záměny:

Nátržník si lze pomýlit sjinými mochnami, např. mochnou stříbrnou. Dobrý rozlišovací znak je, že květ nátržníku je složen ze 4 korunních lístků. 

 

Obsahové látky:

Velké množství tříslovin, kyselina tormentilová, katechin, pryskyřice, klovatina, glykosidy, terpeny, vosky, silice a další. 

 

Poznámky:

Nátržník by měl být obsažený v žaludečních tinkturách.

 

Jak se jinak říká mochně - synonymní názvy:

Návesníček ☼ Stříbrníček ☼ Stříbrník  ☼ Galgan ☼ Koření pětilístkové ☼ Krevní koření ☼ Krevník ☼ Maso a krev ☼ Mochna lesní ☼ Nátržník ☼ Průtržník ☼ Přetržník ☼ Tržené koření