Bazalka pravá - tato malá rostlinka nemá nějaké vyhraněné nebo nenahraditelné léčebné použití. Zvykli jsme si na ni však v kuchyni, hodně z nás ji má na okně v truhlíku. A krásně voní - vůne připomíná něco mezi růží a hřebíčkem.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- uštknutí hadem
- uštknutí štírem
- svalové křeče hladkých i příčně pruhovaných svalů
- křeče trávicího traktu
- kašel
- nemoci průdušek, bronchů
- podpora tvorby mateřského mléka, laktace
- nadýmání, plynatost
- tuberkulóza
- nízký tlak krve, hypotenze - zvyšuje krevní tlak
- osvěžuje
- uklidňuje
Když bazalka rozkvete něžnými bílými kvítky, je i při své skromnosti docela pěkná. Stále vyráží nové a nové výhonky, čímž se doba květu značně prodlouží.
Bazalka k nám byla dovezena z Asie jako koření, ale již ve starověkém Řecku ji používali též k léčení při uštknutí hadem nebo štírem. Ve starém Římě se stala tak popuo lární, že se jí připisovaly až zázračné léčivé vlastnosti, což bylo třeba uvést později na pravou míru.
Ve volné přírodě u nás bazalka neroste, ale pro vlastní potřebu většině lidem vystačí rostlinka v květináči. Jako koření ji dostaneme ve specializovaných obchodech. Přidává se do polévek, fazolových pokrmů, nakládaných okurek, hodí se na rybí filé připravené na másle apod.
K léčebným účelům slouží bazalka především na uvolnění všech druhů křečí. Lidé, kteří dostávají křeče častěji, by měli preventivně pít denně šálek čaje z bazalky. Pro dobrou schopnost uvolňovat křeče trávicího traktu a průdušek ji můžeme používat i při kašli.
Bazalka má i jiné dobré vlastnosti. Je to všeobecně užitečná rostlinka, která se osvědčila při podpoře tvorby mateřského mléka, proti plynatosti, je účinná při tuberkulóze a cenná je i její schopnost mírně zvyšovat krevní tlak.
Silný odvar z bazalky se používá zevně na omývání hnisavých a těžce se hojících ran, můžeme ji přidávat do koupelí pro celkové osvěžení a uklidnění.
Při běžném dávkování se žádné vedlejší účinky bazalky nezjistily, můžeme ji proto užívat i samostatně. Nejčastěji však tvoří součást několika osvědčených čajových směsí.
Čajová směs na zánět žaludku:
- nať bazalky 5 (dilů)
- květ heřmánku 4 (díly)
- nať řebříčku 4
- nať třezalky 4
- květ měsíčku 3
- nať saturejky 3
- nať ožanky 2
Dvě zarovnané polévkové lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme přikryté vylouhovat (asi 15 minut). Scedíme a pijeme 2-3krát denně, vždy 20-25 minut před jídlem.
Jak se bazalce pravé jinak říká - alternativní názvy:
bazalička ☼ bazalika ☼ bazilička ☼ bazilika ☼ bazilikum ☼ indická bazalka