oman-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiOman pravý (latinsky inula helenium) léčí kašel, zahlenění, astma, problémy se zažíváním, tuberkulózu. Oman je mohutná, až 2 m vysoká, chlupatá bylina. Má uzlovitý, mohutný, větvený oddenek, ze kterého vyrůstá růžice podlouhle vejčitých, zoubkovaných listů. Lodyha je nahoře větvená. Lodyžní listy jsou hedvábně plstnaté, nepravidelně zoubkované.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • dráždění ke kašli
  • kašel, chronický kašel
  • černý kašel
  • astma, bronchiální astma
  • sená rýma
  • vypocení, potopudný účinek
  • poruchy trávení
  • poruchy metabolismu
  • podpora tvorby žluči
  • podpora tvorby žaludečních šťáv
  • paraziti ve střevech, paraziti střev
  • červi ve střevech (antihelmentikum)
  • cukrovka, diabetes 2. typu

Úbory jsou velké 6-7 cm, rostou bud jednotlivě, nebo v řídké chocholičnaté latě. Barvu mají jasně žlutou. Vykvétají v červenci a srpnu. Plodem je čtyřhranná nažka.

 

Používané části:

Sbírá se oddenek s kořeny.


Léčivé vlastnosti:

Oman se používá především při nemocech dýchacího ústrojí. Tlumí dráždění ke kašli, uvolňuje hleny. Užívá se při léčení tuberkulózy, černého kašle, chornického kašle i astmatu. Má blahodárný vliv na sliznice dýchacího ústrojí. Může se též užít pro zmírnění příznaků senné rýmy. Je potopudný. Další oblast působení je v zažívacím ústrojí. Užívá se při poruchách trávení a látkové výměny (metabolismus). Podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Uvádí se i antiparazitické působení, odčervuje. Oman je též podpůrným lékem při cukrovce. lnulin obsažený v kořeni se používá jaké náhražka cukru. Oman působí jako mírné tonikum a stimulant

 

Způsob použití:

Z kořene se dělá nálev. 1 čajová lžička nařezaného suchého kořene se přelije 2,5 dl vody a nechá vyluhovat pod pokličkou minimálně 5 minut. Pijí
se až 4 šálky denně. Další vhodnou lékovou formou je tinktura, podávaná v obvyklém množství. Případně omanové víno (ománkové víno) ze 70 gramů drceného kořene a litru bílého vína. Pijí se 2-3 malé panáky dnně. Pro děti lze připravit (z odvaru) sirup proti kašli. 

 

Kontraindikace:

V běžném dávkování nehrozí žádné komplikace. Droga je vhodná i pro děti a těhotné ženy.

 

Použití v kosmetice: 

Odvar z omanu se dá použít na omývání ekzémů a varikózních vředů. 

 

Rozšíření a výskyt:

Oman má svoji pravlast na Kavkazu a v zemích Orientu. V současné době roste jak v jihovýchodní Evropě, tak jihozápadní Asii. U nás se výhradně
pěstuje. Občas zplaní někde, kde je dostatek spodní vody.

 

Sběr:

Sbírají se oddenky dvouletých rostlin. Sběr probíhá v říjnu a listopadu během dne. Na jaře oddenek neobsahuje takřka žádné účinné látky. Kořeny omanu jdou jak do hloubky, tak vodorovně do šířky, proto je při sběru potřeba jisté zručnosti. Vytažené kořeny se omyjí v tekoucí vodě, ty velké rozřežou a dají se sušit. Suší se ve stínu. Během sušení dáváme pozor, aby nám kořeny opět nenatáhly vlhkost a nezplesnivěly.

 

Možnost záměny:

Kolotočník ozdobný (listy má srdčitě vejčité, vroubkovaně pilovité a na rubu pýřité. Horní listy jsou přisedlé, dolní a přízemní řapíkaté.; list omanu vyrůstá přímo z hlavního stonku a má více kopinatý tvar, má také odlišný tvar okvětních lístků). 

 

Pěstování omanu: 

Semena i sazeničky omanu se běžně neprodávají. Lze si je objednat přes internet na specializovaných farmách a prodejnách. Pozor, kořeny omanu jsou dost lámavé a nemají rády transport. Oman lze pěstovat i z kořenových puků (odřezky oddenku s kořenovým očkem). Oman není náročný na podnebí a půdu. Má však rád hluboko zoranou, dobře prohnojenou zemi nu, slunečnou polohu. Zamokřené a kyselé půdy nejsou vhodné. Kvetoucí vršky odřezáváme, aby síla rostliny šla do kořenů. 

 

Obsahové látky:

Polysacharid inulin, éterický olej (helenin), hořčiny, silice, pektiny a další. 

 

Zajímavosti:

Oman se užíval užvantickém Řecku a Římě. V době středověku sloužil i k léčbě malomocenství. 

O ománkovém víně vypráví Vladimír Menšík - recept na výrobu ománkového vína zde.

 

Jak se jinak říká omanu - synonymní názvy: 

Alant ☼ Uspivřed ☼ Zaspivřed

 


Související pojmy:

omanové víno ► ománkové víno ► jak vypadá oman ► herec Vladimír Menšík ► kořen ► pěstování ► množení ► rozmnožování ► směs ► čaj ► listy ►