parcha-marali-koren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMaralí kořen neboli parcha léčivá (parcha sibiřská, latinsky rhaponticum carthamoides, leuzea carthamoides) neboli leuzea saflorová léčí stres, fyzickou i psychickou slabost, neplodnost, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje únavu. Maralí kořen (maral je jelen, který rád leuzeu spásá) je trvalka s velkým tuhým oddenkem, ze kterého vyrůstají tenčí kořeny. Nad zemí tvoří růžici listů. Olistěnou lodyhu má vysokou metr až metr a půl. Lodyhy jsou nevětvené, rýhované, s drobnými chloupky.


Účinky rostliny:

Listy jsou střídavě eliptické, peřenosečné. Na rubu jsou šedozelené. Přízemní listy jsou mohutné, dlouhé 30-40 cm, krátce řapíkaté. Rostlina kvete světle fialovým květem, připomínajícím bodlák. Tvoří ji kulovitý úbor o průměru 4-7 cm. Květy mají pětidílnou korunu. Plodem je tvrdá nažka, podlouhlá až eliptická, dlouhá 4-6 mm. 

 

Používané části:

Sbírá se celá rostlina. Více účinných látek je však v kořenu.

 

Léčivé vlastnosti:

Maralí kořen je typický zástupce rodiny adaptogenů a antistresorů. Posiluje odolnost organismu, působí proti stresu, pomáhá tělu vyrovnat se s náhlými změnami počasí, klimatu, životních podmínek. Hodí se k doléčování pooperačních stavů a dlouhodobých onemocnění. Zvyšuje imunitu (obranyschopnost) organismu. Odstraňuje pocit únavy a dodává tělu energii. Dále snižuje krevní cukr (je to bylinka účinná při cukrovce), cholesterol i tuk (je tedy vhodná při léčbě metabolického syndromu X). Rozšiřuje periferní cévyzlepšuje krevní oběh. Odstraňuje únavu, zahání spánek. Užívá se i na léčbu neplodnosti a impotence jak u mužů, tak u žen. Je skvělým pomocníkem při doléčování boreliózy

 

Způsob použití:

Nejlepší lékovou formou z celé rostliny je tinktura podávaná v množství půl a až jedné kávové lžičky ráno a kolem poledne, nalačno. Dále se dá používat nárazově, například když potřebujeme zahnat spánek, překonat únavu, dodat tělu energii. Méně často se užívají listy formou nálevu i odvaru. Odvar se dá samozřejmě dělat i z kořene. S tímto lékem šetříme, pokud nechceme, aby si tělo na něj zvyklo a účinek se oslabil. Léčba trvá zhruba měsíc. Maralí kořen je dobrý do směsi s ginkgem a světlíkem jako prostředek na obnovu psychických a fyzických sil, proti únavě atd. Vhodná je kombinace maralího kořene a eleuterokoku.

 

Kontraindikace:

Při běžném dávkování je droga bez vedlejších účinků, kontraindikací snad mohou být jen vážná srdeční onemocnění. Droga je skutečně silně stimulující, a proto ji na večer raději neužíváme (pokud si přejeme spát). Malé dávky maralího kořene mohou i děti. Po měsíčním užíváníje potřeba minimálně měsíční pauza, případně přechod na jiný adaptogen. 

 

Rozšíření a výskyt:

Maralí kořen je původem ze Sibiře a Altaje. U nás je to výlučně pěstovaná bylina. 

 

Sběr:

Maralí kořen sbíráme jak pro kořen, tak pro nať. Nať můžeme sbírat na přelomu jara a léta, brzy ráno, tak i na podzim při sběru kořenu. Kořen sbíráme nejdříve třetím rokem, obvykle ráno. Listy i kořen omyjeme pod tekoucí vodou a ihned zpracováváme na tinkturu. Případně dáme listy sušit. Při sušení obracíme. 

 

Možnost záměny:

Maralí kořen je výlučně pěstovaná bylina, která během květu mírně připomíná bodlák. Na zahradě (s pěstovanými květinami) ji patrně lze zaměnit za ledacos. 

 

Pěstování:

Semena maralího kořene se dají koupit v každém dobrém zahradnictví. Výsev provádíme v březnu až květnu. Maralí kořen má rád dobře zapracovanou, hlubokou, humózní půdu. Může být i mírně písčitá, neboť pak roste kořen do hloubky. Zpočátku má rád hojnost vláhy. Má rád slunné stanoviště, nevadí mu ani polostín. Je to odolná rostlina, které nevadí mráz ani slunce. 

 

Obsahové látky:

Terpeny, alkaloidy, flavonoidy, saponiny, třísloviny, silice, minerální látky, stopové prvky, vitaminyatd. 

 

Zajímavosti:

Maralí kořen má své jméno podle jelenů maralů, kteří se touto rostlinou často dopují. Sibiřští lovci pak užívají kořen i tzv. "panty" (paroží jelenů maralů) jako stimulant (zahánějící únavu, spánek, pocit hladu atd.) během lovu

 

Poznámky:

Maralí kořen najdeme v literatuře pod několika jmény: parcha léčivá, p. sibiřská, p. saflorová, leuzea atd.