Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

chmel ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiChmel otáčivý neboli pivník patří do čeledi konopovité. Latinský název je humulus lupulus. Ovlivňuje nespavost, migrénu, žaludeční problémy, je to anafrodisiakum. Chmel otáčivý je vytrvalá liánovitá rostlina s plazivým, bohatě rozvětveným oddenkem a četnými kořeny. Listy má hluboce dlanitě členěné, tří- až sedmi laločné, hrubě pilovité. Lodyha je až 6 m dlouhá, drsně chlupatá, oplétavá.Účinky rostliny:

  • stres, napětí, nervozita - uklidňující účinky
  • nespavost - problémy s usínáním
  • sexuální neklid, nynfomanie
  • klimakterium, přechod, menopauza
  • křeče
  • blahodárný účinek na pleť - "omlazuje"
  • lámání vlasů, matnost vlasů, kvalita vlasů 
  • močopudný účinek
  • antibakteriální účinek

Chmel je dvoudomá rostlina, samičí mají podobu jehnědů, samčí květy rostouve svazečcích. Rostlina charakteristicky voní a je pravotočivá. Kvete od května do července.

 

Používané částí:

Sbírají se jehnědovité šištice.

 

Účinky chmele, léčivé vlastnosti: 

Chmel má především mírně sedativní účinky - uklidňuje. Proto se dává do čajů na spaní, zklidnění, při nervozitě - nervovém podráždění, na zklidnění pohlavního pudu. Dále pomáhá při trávení a žaludečních potížích. Působí mírně močopudně a antibakteriálně. Pomáhá i při klimakterických potížích. Uvolňuje křeče.

 

Způsob použití:

Protože sušené šištice rychle ztrácejí na účinnosti, je vhodné z nich připravit tinkturu, která se dávkuje 3x denně 30 kapek. Z chmelových šištic děláme nálev, v dávce jedna polévková lžíce na šálek čaje. Vhodnější však je použít chmel do bylinných směsí.

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Chmel může způsobit alergické reakce, a to i po čase bezproblémového užívání. Chmel se neužívá ve vysokých dávkách a nikdy ne déle, než 3 měsíce.

 

Použiti v kosmetice:

Chmelové extrakty mají omlazující účinek na pleť, přidávají se do krémů, pleťových masek a konec konců se pivní koupele staly hitem wellness zařízení. Chmel je obsažen i v různých pivních šamponech, které zvyšují lesk vlasů a omezují jejich lámavost. K tomu nám doma dobře poslouží i mytí vlasů v "obyčejném" pivu.

 

Použití v kuchyni:

Chmel je samozřejmě všem dobře znám z pivovarnictví. Ovšem mladé výhonky a listy se dají vařit jako zelenina podobná chřestu.

 

Rozšíření a výskyt:

Planý chmel se vyskytuje v celém mírném pásmu Evropy a Asie. Roste na vlhčích místech. Na březích potoků, v houštinách, lužních lesích atd.

 

Sběr:

Pro bylinářské účely se dá sbírat jak pěstovaný chmel, tak planě rostoucí. Samičí šištice se sbírají na podzim po plném dozráním, avšak před tím, než začnou hnědnout. Sběr probíhá přes den. Chmel se suší bez problémů, avšak sušená droga příliš dlouho nevydrží. Už kolem Vánoc ztrácí na účinnosti.

 

Možnost záměny:

Možnost záměny není.

 

Poměr sesychání:

1:4

 

Pěstování chmele:

Na jaře se dají brát nové výhonky ze starých rostlin. Sázejí se do vlhké půdy bohaté na živiny. Chmel snáší slunce i polostín, musí se všakzalévat v době sucha. Pne se kolem vysokých podpěr.

 

Jaké látky obsahuje chmel:

Silice (myrcen), hořčiny (lupulon, humulon). třísloviny,cholin, fytoncid, flavonoidy, minerální látky, pryskyřice.

 

Zajímavosti o chemlu:

Některé zdroje uvádějí, že kouření chmele má podobné účinky jako kouření konopí. Obě rostlinypatří do stejné čeledi. V pivovarnictví se používají pouze samičí, neoplodněné rostliny, opylení snižuje kvalitu chmele na výrobu piva.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online