jetel lucni ucinky vliv na zdravi cloveka uzivani pouzitiJetel luční patří do čeledi bobovité. Jeho latinský název je trifolium pratense. Léčí kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje. Léčí mj. kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje trávení. 


Účinky "červeného" jetele lučního na zdraví:

Botanický popis: 

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 40 cm. Lodyha poléhavá,větvená, listnatá. Listy jsou trojčetné, obvejčité, vespodu chlupaté. Květy jsou karmínovéi bílé, v kulovitých hlávkách.

Plodem pak drobné lusky.

Rostlina kvete od května do podzimu.

 

Používané části rostliny: 

Sbírají se květní hlávky, případně celá nať.

 

Léčivé vlastnosti a účinek jetele na lidské zdraví:

Jetel má vysokou výživnou hodnotu a celkově posiluje organismus, což se hodí při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci. Jetel se užívápři kašli, bronchitidě, černém kašli a podobně.

Jetel dále čistí krev detoxikuje, zlepšuje činnost jater, hodí se při léčbě kožních nemocí a problémech s lymfatickým systémem a lymfatickými žlázami.

Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek. Zevně se jetel užívá k obkladům při artritických bolestech a na omývání ekzémů, včetně lupénky. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Je to také ženská bylina - pomáhá při nepravidelnám menstruačním cyklu, při gynekologických zánětech a také při přechodu - klimateriu (díky fytohormonům), kdy pomáhá ženám lépe toto období menopauzy zvládat. 

 

Způsob použití: 

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených hlávek na šálek čaje). Může se pít v množství o něco větším, než je obvyklé. Z celé rostliny lze lisovat šťávu, která se kombinuje s dalšími zeleninovými šťávami. Směs slouží pro celkové posílení organismu.

Z jetele se připravuje i tinktura, která se užívá hlavně na kožní nemoci. Proti kašli se jetel užívá i formou sirupu. Zevně se jetel aplikuje též formou nálevu, který se dá užít k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.

 

Kontraindikace, vedlejší nežádoucí účinky jetele:

Jetel nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lze jej užít v nožství větším, než je u bylin obvyklé. Hodíse i do směsí.

 

Využití v kuchyni: 

Květy se dříve sušily a mlely na moučku. Ta se používala na výrobu chIeba. Jetel má vysoký obsah bílkovin, proto se hodí k výrobě zeleninových salátů, přidává se do rizota. Listy i květ lze smažit na oleji. Takto upravené se servírují na brambory. Z jetele se vyrábí celá řada doplňků zdravé stravy. Mladé listy se připravují podobně jako špenát, poněvadž samy nemají skoro žádnou chuť, je vhodné je míchat např, s listem medvědího česneku.

 

Rozšíření a výskyt:

Jetel luční najdeme takřka v celé Evropě a nyní již skoro na celém světě, U nás roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a podobně. Pěstuje se i na polích. 

 

Sběr: 

Na čaj se sbírají rozkvetlé květní hlávky. Sběr se provádí v průběhu dne. Na šťávu lze sbírat celou rozkvetlou nať.

 

Zaměnitelnost:

Existuje několik druhů jetele, některé nejsou léčivé. Žádný však není jedovatý. Podobně jako jete| luční se užívá i bílý jetel plazivý. Dost spolehlivým rozlišením je charakteristický trojlístek a fialova červená barva květů.

 

Poměr sesychání: 

1:6

 

Pěstování jetele:

Jetele je všude dost. Pokud jej někdo chce pěstovat, nejjednodušší je na podzim sesbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasítdo dobře propustné, zásadité půdy. V počátku růstu zbavovat plevele a dobře zalévat. 

 

Účinné látky:

Třísloviny, glykosidy, fenoly, kumariny, minerální kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Jeteli byla přikládána kouzelná moc, křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes lidé hledají "čtyřlístky" jako amulety pro štěstí.