Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

jetel lucni ucinky vliv na zdravi cloveka uzivani pouzitiJetel luční patří do čeledi bobovité. Jeho latinský název je trifolium pratense. Léčí kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje. Léčí mj. kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje trávení.

TUTO ŽIVOU BYLINKU NA JAŘE, V LÉTĚ A NA ZAČÁTKU PODZIMU PRODÁVÁME ZA 25 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 • klimakterium, přechod, menopauza
 • gynekologické záněty, vaginální zánět, bělotok
 • celkové posílení organismu v rekonvalescenci po nemoci
 • kašel (sirup)
 • černý kašel 
 • bronchitida - zánět průdušek
 • "detoxikace", "čištění krve"
 • játra - nemoci jater, poruchy funkce jater
 • oči - zánět spojivek, zánět spojivky
 • kožní nemoci

Botanický popis: 

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 40 cm. Lodyha poléhavá,větvená, listnatá. Listy jsou trojčetné, obvejčité, vespodu chlupaté. Květy jsou karmínovéi bílé, v kulovitých hlávkách.

Plodem pak drobné lusky.

Rostlina kvete od května do podzimu.

 

Používané části rostliny: 

Sbírají se květní hlávky, případně celá nať.

 

Léčivé vlastnosti a účinek jetele na lidské zdraví:

Jetel má vysokou výživnou hodnotu a celkově posiluje organismus, což se hodí při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci. Jetel se užívápři kašli, bronchitidě, černém kašli a podobně.

Jetel dále čistí krev detoxikuje, zlepšuje činnost jater, hodí se při léčbě kožních nemocí a problémech s lymfatickým systémem a lymfatickými žlázami.

Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek. Zevně se jetel užívá k obkladům při artritických bolestech a na omývání ekzémů, včetně lupénky. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Je to také ženská bylina - pomáhá při nepravidelnám menstruačním cyklu, při gynekologických zánětech a také při přechodu - klimateriu (díky fytohormonům), kdy pomáhá ženám lépe toto období menopauzy zvládat. 

 

Způsob použití: 

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených hlávek na šálek čaje). Může se pít v množství o něco větším, než je obvyklé. Z celé rostliny lze lisovat šťávu, která se kombinuje s dalšími zeleninovými šťávami. Směs slouží pro celkové posílení organismu.

Z jetele se připravuje i tinktura, která se užívá hlavně na kožní nemoci. Proti kašli se jetel užívá i formou sirupu. Zevně se jetel aplikuje též formou nálevu, který se dá užít k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.

 

Kontraindikace, vedlejší nežádoucí účinky jetele:

Jetel nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lze jej užít v nožství větším, než je u bylin obvyklé. Hodíse i do směsí.

 

Využití v kuchyni: 

Květy se dříve sušily a mlely na moučku. Ta se používala na výrobu chIeba. Jetel má vysoký obsah bílkovin, proto se hodí k výrobě zeleninových salátů, přidává se do rizota. Listy i květ lze smažit na oleji. Takto upravené se servírují na brambory. Z jetele se vyrábí celá řada doplňků zdravé stravy. Mladé listy se připravují podobně jako špenát, poněvadž samy nemají skoro žádnou chuť, je vhodné je míchat např, s listem medvědího česneku.

 

Rozšíření a výskyt:

Jetel luční najdeme takřka v celé Evropě a nyní již skoro na celém světě, U nás roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a podobně. Pěstuje se i na polích. 

 

Sběr: 

Na čaj se sbírají rozkvetlé květní hlávky. Sběr se provádí v průběhu dne. Na šťávu lze sbírat celou rozkvetlou nať.

 

Zaměnitelnost:

Existuje několik druhů jetele, některé nejsou léčivé. Žádný však není jedovatý. Podobně jako jete| luční se užívá i bílý jetel plazivý. Dost spolehlivým rozlišením je charakteristický trojlístek a fialova červená barva květů.

 

Poměr sesychání: 

1:6

 

Pěstování jetele:

Jetele je všude dost. Pokud jej někdo chce pěstovat, nejjednodušší je na podzim sesbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasítdo dobře propustné, zásadité půdy. V počátku růstu zbavovat plevele a dobře zalévat. 

 

Účinné látky:

Třísloviny, glykosidy, fenoly, kumariny, minerální kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Jeteli byla přikládána kouzelná moc, křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes lidé hledají "čtyřlístky" jako amulety pro štěstí.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

šlacha   slezina   účinek   kontraindikace   sušení   dásně   postup   nať   játra   vývar   ovoce   chladné   stonek   horečka   ruka   pijeme   antibiotik   krk   astma   recept   trávicí   sběr   výroba   kůra   účinky   využití   kornatění   střev   plíseň   kloub   premenstruační   Janča   použití   nálev   vřed   průjem   slinivka   vlas   bylinná směs   hlavy   rýma   zelenina   užití   noha   Galenos   pěstování   dna   žaludek   játra   komplikace   studené   choroba   hemoroid   Mattioli   bylinka   bolest   metabolismus   končetina   vliv   plísně   květ   zalijeme   žlučník   odvar   pálení   brnění   ateroskleróza   sval   stonek   migrén   teplé   kůže   kapsaicin   horké   děti   epilepsie   artróza   kvasinky   vitamín   neht   strom   krvácení   pupen   tinktura   Zentrich   babské rady   chřipka   stvol   abytyše Hildegarda   opar   obsahuje   kořen   hemeroid   osteoporóza   zácpa   Avicena   prášek   štítná   mensturace   viry   Váňa   hlas   sirup   víno   koupel   kojenec   čaj   zánět   houba   zelina   zápal   slezina   Treben   řídnutí kostí   arteriskleróza   zlomenin   Paracelsus   menstruační   fermentace   alergie   roztroušená   zpracování   tlak   keř   rostlina   Podhorná   indikace   nohy   kontraindikace   zrak   kolika   Zentrich   akné   sliznice   chřipka   jaterní   kameny   nežádoucí   angína   nemoc   minut   mateřské   Materia medica   nachlazení   fytoterapie   Moučka   bylina   katar   ledvin   inhalace   revma   srdce   návod   písek   Janča   olej   obsažené   zdraví   list   močopudný   vitamin   mrtvice  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online