Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

jetel lucni ucinky vliv na zdravi cloveka uzivani pouzitiJetel luční patří do čeledi bobovité. Jeho latinský název je trifolium pratense. Léčí kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje. Léčí mj. kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje trávení. Účinky rostliny:

 • klimakterium, přechod, menopauza
 • gynekologické záněty, vaginální zánět, bělotok
 • celkové posílení organismu v rekonvalescenci po nemoci
 • kašel (sirup)
 • černý kašel 
 • bronchitida - zánět průdušek
 • "detoxikace", "čištění krve"
 • játra - nemoci jater, poruchy funkce jater
 • oči - zánět spojivek, zánět spojivky
 • kožní nemoci

Botanický popis: 

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 40 cm. Lodyha poléhavá,větvená, listnatá. Listy jsou trojčetné, obvejčité, vespodu chlupaté. Květy jsou karmínovéi bílé, v kulovitých hlávkách.

Plodem pak drobné lusky.

Rostlina kvete od května do podzimu.

 

Používané části rostliny: 

Sbírají se květní hlávky, případně celá nať.

 

Léčivé vlastnosti a účinek jetele na lidské zdraví:

Jetel má vysokou výživnou hodnotu a celkově posiluje organismus, což se hodí při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci. Jetel se užívápři kašli, bronchitidě, černém kašli a podobně.

Jetel dále čistí krev detoxikuje, zlepšuje činnost jater, hodí se při léčbě kožních nemocí a problémech s lymfatickým systémem a lymfatickými žlázami.

Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek. Zevně se jetel užívá k obkladům při artritických bolestech a na omývání ekzémů, včetně lupénky. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Je to také ženská bylina - pomáhá při nepravidelnám menstruačním cyklu, při gynekologických zánětech a také při přechodu - klimateriu (díky fytohormonům), kdy pomáhá ženám lépe toto období menopauzy zvládat. 

 

Způsob použití: 

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených hlávek na šálek čaje). Může se pít v množství o něco větším, než je obvyklé. Z celé rostliny lze lisovat šťávu, která se kombinuje s dalšími zeleninovými šťávami. Směs slouží pro celkové posílení organismu.

Z jetele se připravuje i tinktura, která se užívá hlavně na kožní nemoci. Proti kašli se jetel užívá i formou sirupu. Zevně se jetel aplikuje též formou nálevu, který se dá užít k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.

 

Kontraindikace, vedlejší nežádoucí účinky jetele:

Jetel nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lze jej užít v nožství větším, než je u bylin obvyklé. Hodíse i do směsí.

 

Využití v kuchyni: 

Květy se dříve sušily a mlely na moučku. Ta se používala na výrobu chIeba. Jetel má vysoký obsah bílkovin, proto se hodí k výrobě zeleninových salátů, přidává se do rizota. Listy i květ lze smažit na oleji. Takto upravené se servírují na brambory. Z jetele se vyrábí celá řada doplňků zdravé stravy. Mladé listy se připravují podobně jako špenát, poněvadž samy nemají skoro žádnou chuť, je vhodné je míchat např, s listem medvědího česneku.

 

Rozšíření a výskyt:

Jetel luční najdeme takřka v celé Evropě a nyní již skoro na celém světě, U nás roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a podobně. Pěstuje se i na polích. 

 

Sběr: 

Na čaj se sbírají rozkvetlé květní hlávky. Sběr se provádí v průběhu dne. Na šťávu lze sbírat celou rozkvetlou nať.

 

Zaměnitelnost:

Existuje několik druhů jetele, některé nejsou léčivé. Žádný však není jedovatý. Podobně jako jete| luční se užívá i bílý jetel plazivý. Dost spolehlivým rozlišením je charakteristický trojlístek a fialova červená barva květů.

 

Poměr sesychání: 

1:6

 

Pěstování jetele:

Jetele je všude dost. Pokud jej někdo chce pěstovat, nejjednodušší je na podzim sesbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasítdo dobře propustné, zásadité půdy. V počátku růstu zbavovat plevele a dobře zalévat. 

 

Účinné látky:

Třísloviny, glykosidy, fenoly, kumariny, minerální kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Jeteli byla přikládána kouzelná moc, křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes lidé hledají "čtyřlístky" jako amulety pro štěstí.

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

šlacha   účinky   tinktura   slezina   krvácení   stonek   sušení   chladné   Mattioli   květ   mensturace   chřipka   zalijeme   využití   angína   tlak   zlomenin   Janča   roztroušená   horké   stonek   indikace   arteriskleróza   Treben   sirup   střev   menstruační   odvar   kojenec   metabolismus   astma   močopudný   pupen   kloub   Zentrich   nálev   kolika   plíseň   dna   rýma   trávicí   končetina   sběr   hemeroid   nať   rostlina   Váňa   játra   kvasinky   neht   písek   pálení   sval   minut   Paracelsus   Materia medica   brnění   zelenina   ateroskleróza   bylinka   bylina   keř   prášek   fermentace   vliv   premenstruační   zpracování   kapsaicin   výroba   obsahuje   Moučka   horečka   jaterní   viry   nemoc   ovoce   slinivka   teplé   ruka   čaj   průjem   alergie   olej   použití   mateřské   komplikace   kontraindikace   Galenos   víno   vitamin   strom   katar   inhalace   obsažené   artróza   opar   akné   postup   vlas   žlučník   koupel   osteoporóza   ledvin   řídnutí kostí   Avicena   návod   krk   Podhorná   zelina   studené   hlavy   noha   vitamín   mrtvice   Zentrich   děti   antibiotik   vývar   nachlazení   bolest   migrén   Janča   nežádoucí   kůže   vřed   zácpa   žaludek   chřipka   plísně   pijeme   list   srdce   choroba   slezina   fytoterapie   houba   revma   zápal   kornatění   hemoroid   štítná   nohy   pěstování   játra   babské rady   zdraví   kořen   účinek   dásně   užití   recept   abytyše Hildegarda   hlas   kontraindikace   kůra   zrak   bylinná směs   stvol   sliznice   kameny   zánět   epilepsie  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online