pelynek-brotan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBrotan (pelyněk brotan) latinsky artemisia arbotanum léčí problémy žlučníku a žaludku, antiseptikum, antiparazitikum. Je to asi 70-100 cm vysoký vytrvalý dřevnatý keř. Z kořene vyhání více lodyh. Listy má krátce řapíkaté, jednou až třikrát peřenosečné, ochmýřené. Mají šedozelenou barvu. Polokulovité květní úbory, podobné malým terčíkům, jsou složené z trubkovitých květů. Kvete v červenci a srpnu žlutozelenými květy.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • problémy s trávením
  • podpora tvorby žluči
  • záněty trávicího ústrojí
  • antiseptikum (desinfekce) trávicího ústrojí
  • úprava menstruačního cyklu
  • afrodiziakum
  • účinkuje proti parazitům
  • ekzémy
  • lupénka

Celá rostlina je silně aromatická.

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat). 

 

Používané části:

Nať a někdy i semena.

 

Léčivé vlastnosti:

Vnitřně brotan slouží především při problémech s trávením, tvorbou žluči a zánětech v trávicím ústrojí. Působí jako antiseptikum zažívacího ústrojí (obdoba např. Endiaronu) a lze jej použít i proti střevním parazitům. Lze též užívat i k úpravě menstruačního cyklu. Je považován také za slabé afrodiziakum
Vnější užití slouží k léčbě ekzémů a lupénky a špatně se hojících ran. 

 

Způsob použití:

Z brotanu se dělá tinktura, kterou lze dobře kombinovat s jinými žaludečními a žlučníkovými tinkturami (pelyněk pravý, nátržník, routa ... ). Podává se v dávkování 3x denně 20 až 30 kapek před jídlem. Další vhodnou formou je nálev. Pro vnější užití připravujeme formu odvaru. Vhodný je i brotanový olej (brotan vyluhovaný v jedlém oleji na slunci), kterým lze potírat ekzémy, zanícené ranky atd. 

 

Kontraindikace:

Brotan není nijak toxický, některým lidem však vadí jeho vůně a chuť. Brotan by neměli užívat lidé s těžce poškozenými ledvinami. 

 

Použití v kosmetice:

Brotan lze používat k mytí vlasů. Dále se užívá i jako posilující koupel na prokrvení pokožky a proti plísňovým onemocněním. Půl kila čerstvé byliny spaříme 21vody. Necháme pod pokličkou asi půl hodiny vyluhovat a pak přidáme do teplé vanové lázně. Provádíme maximálně 2x týdně. 

 

Použití v kuchyni:

Brotan se dá v malém množství použít do různých čalamád a sterilovaných hub a zeleniny. Někomu bude chutnat i pod maso nebo jako koření na ryby. 

 

Rozšíření a výskyt: 

Jeho domovinou je patrně Přední Asie a jižní Evropa. Dnes se pěstuje takřka všude na světě. 

 

Sběr:

Sbírá se především nať, (první sklizeň v červenci), která se odřízne v místech, kde končí dřevnatý stonek. Během roku lze bylinu sklízet i dvakrát.
Občas se sbírá i semeno. Sušíse ve stínu, aby nevybledla barva natě.

 

Možnost záměny:

Brotan je pěstovaná bylina, kterou lze zaměnit pouze sjinými druhy pelyňku.

 

Pěstování:

V dobrých zahradnictvích se dají koupit malé sazeničky brotanu. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Dá se množit řízky, které v létě uřízneme, dáme do vody zakořenit a pak přesadíme do půdy. Bylinu bychom měli pravidelně sestříhávat. 

 

Zajímavosti:

Brotan ve středověku užívali křižáci k "zažehnání moru". Sušená nať odpuzuje hmyz.