Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

talinum účinky zdraví využití použitíRod talinum, Talinum, z čeledi šrůchovitých, Portulacaceae, zahrnuje asi 50 druhů původem z tropů i subtropů, zvláště Ameriky. Jsou to lysé byliny, polokeře až keře, polopoléhavé nebo vzpřímené, se střídavými, masitými, plochými nebo kulatými listy, s vrcholovým nebo úžlabním květenstvím, zřídka s jednotlivými květy. Pod okvětím jsou dva volné, často opadavé listeny, okvětí je pětičetné. Tyčinek je mnoho, pestík má svrchní semeník a trojklannou bliznu. Plod je jednopouzdrá tobolka s mnoha semeny.Účinky rostliny:

  • povzbuzující, posilující, stimulační účinek na organismus
  • horečka
  • kašel
  • plicní nemoci
  • průjem
  • menstruační potíže
  • močopudný účinek 

Řada druhů se pěstuje i v Africe, ale především v jihovýchodní Asii, kde se využívá jako náhražka ženšenu. Patří tedy mezi posilující a povzbuzující prostředky upravující narušené životní funkce organismu.

V minulosti pěstovali některé tyto druhy i naši zahrádkáři pod zavádějícím názvem "korejský ženšen", se kterým nemá naprosto nic společného.

 

Botanický popis: 

Talinum latnaté, Talinum paniculatum (syn. T. patens), je jednoletá tučnolistá bylina. Kořeny jsou svazčité, dužnaté, rozvětvené, stonek vzpřímený, rozvětvený, dosahující výšky asi 0,6 m. Listy jsou obvejčité až lžícovité, oboustranně lesklé, zužující se směrem ke krátkému řapíku.

Květenství má velké množství drobných růžově červených kvítků.

Plody jsou drobné, asi 3 mm velké tobolky, obsahující velké množství malých, černých a lesklých semen.

Dalším druhem je talinum trojhranné, Talinum tríangulare (syn. T. crassifolium), až 0,9 m vysoký polokeř, původem ze stejné oblasti. Je znám jako tzv. ceylonský nebo filipínský špenát
Kořeny obsahují mimo jiné steroly kampesterol, stígmasterol a (3-sitosterol, kyselinu šťavelovou, sapogeniny, betain, syringin a draselné soli. Možný je i obsah dopaminu, a dokonce noradrenalinu.

 

Výskyt: 

Původní rozšíření zahrnuje jih USA, ale také Střední a Jižní Ameriku včetně karibské oblasti. Roste zplaněle, ale také se hojně pěstuje jako listová zelenina nebo léčivá rostlina i v dalších zemích, především v západní Africe a jihovýchodní Asii.

 

Použití, využití, účinky na lidské zdraví

Léčivé účinky těchto druhů jsou nesporné, i když je to paradoxně především v rámci lidového léčitelství východní a jihovýchodní Asie. Doporučuje se zde jako náhražka ženšenu, tj. jako posilující a povzbuzující prostředek, který upravuje některé narušené funkce organismu. Užívá se při horečnatých a plicních onemocněních doprovázených kašlem a večerním pocením. Má však i močopudné účinky, léčí průjem a menstruační potíže.

 

Zpracování: 

Z kořenů se připravuje odvar nebo tinktura, dužnaté listy se v Asii často a s oblibou používají jako zdravá listová zelenina, hlavně do polévek.

Tuto rostlinu lze u nás bez větších problémů pěstovat jako jednoletou kulturu. Buď předpěstujeme sazenice, které se vysazují v druhé polovině května do volné půdy, nebo se ve stejnou dobu provádí přímý výsev.

Kořeny se sklízí před příchodem prvních podzimních mrazíků, nať lze konzumovat v průběhu celé vegetace.

 


Související pojmy: 

Vitásek ► okanogeneze ► latnaté ► calycinum ► pěstování ► eshop ► cena ► ceník ► brevifolium ► paniculatum ► wikipedie ► prodej ► léčivka ► caffrum

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online