Puerárie laločnatá - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití - Bylinky pro všechny
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V SRPNU ZDE

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPuerárie laločnatá, tzv. kudzu, (latinsky pueraria lobata synonymně P. thunbergiana, P. hirsuta), je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, fabaceae. Má hlízovité kořeny a až 10 m dlouhou, oblou, chlupatou, plazivou až popínavou lodyhu. Z ní vyrůstají na dlouhém řapíku trojčetné listy složené z vejčitých, špičatých, celokrajných až laločnatých chlupatých lístků. Květenství je vzpřímený, až 25 cm dlouhý hustý úžlabní nebo vrcholový hrozen. Motýlokvěté květy jsou nachové, plod rovný, smáčklý a až 8 cm dlouhý lusk se 3-5 semeny.Účinky rostliny:

 • detoxikační účinek

 • opilost a kocovina

 • zlepšuje prokrvení mozku

 • vysoký tlak krve, hypretenze, hypertenzní choroba

 • stabilizace glykémie, hladiny krevního cukru glukózy

 • močopudný účinek, podpora močení

 • vyvolává pocení

 • horečka - snižuje teplotu

 • chrání organismus před následky účinků alkohol a drog

 • angina pectoris (ucpané cévy zásobující srdeční sval myokard)

 • ucpaný nos

 • kopřivka

 • poranění, zranění

 • otrava alkoholem

 • nechutenství

 • nadýmání

 • zvracení krve, hematemeze

 • spalničky

Pochází pravděpodobně z Číny nebo Japonska, v Číně byla známa již v době Šen-nunga, tj. v letech 2737 - 2697 př. n. l. Nyní se pěstuje v mnoha zemích východní a jihovýchodní Asie, v jižní Africe, v USA, Argentině, Austrálii a jinde.

Z dalších druhů se využívá i puerárie Thomsonova, Pueraria thomsonii, která se pěstuje v jižní Číně a ve Vietnamu. V jižní Číně, v Barmě, Malajsii a Indonésii je rozšířena puerárie fazolová, Puerariaphaseloides. Před více než 100 lety se z Asie do USA rozšířila puerárie pyskatá, Pueraria labiata, které zde zplaněla. Plazí se po telefonních sloupech, opuštěných domech a jako plevel je ničena.

 

Obsahové látky

Kořenová hlíza (Pueraria radix) obsahuje flavonoidy, především deriváty isoflavonu puerarin, daidzein, daidzin aj., sterol ß-sitosterol, kyselinu glutamovou, máselnou, arachinovou, asparagovou a adenin.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 3Léčebné účinky

Moderní medicína: Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, zlepšuje prokrvení mozku. Stabilizuje nervový systém, neboť podporuje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku a umožňuje jejich delší setrvání v oběhovém systému.

Využívá se k vyvolání pocení, působí proti horečce, podporuje sekreci tělesných tekutin, zvláště moči.

Má výrazné detoxikační účinky, proto se doporučuje při otravách způsobených drogami a alkoholem. U alkoholu je to tím, že se podílí na procesu zpomalování rozkladu etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové, a tím podporuje regeneraci alkoholem poškozeného organismu. Vnitřně slouží při vysokém krevním tlaku, angině pectoris, diabetů, ucpaném nosu a kopřivce. Zevně potom na traumatická poranění.

Tradiční čínská medicína: poskytuje rostlina (ge gen) drogu s povahou vyrovnanou, chutí sladkou a palčivou, vazbou k dráze sleziny a žaludku. Uvolňuje povrch a svaly, zvedá jang, rodí tekutiny, zastavuje pocení, tiší žízeň a staví průjem. Užívá se při nachlazení a chřipce, při bolestech hlavy u horečnatých nemocí, při průjmu, spalničkách, opilosti a hypertenzi.

Drogou je však i květ (Pueraria flos), který má povahu vyrovnanou, chuť sladkou a vazbu k dráze žaludku. Posiluje slezinu a odstraňuje následky nadměrného požívání alkoholu. Užívá se při otravě alkoholem, zvracení krve, nechutenství a nadýmání.

 

Kontraindikace

Dodržujte dávkování, neužívejte při chladu v žaludku, pocení v důsledku oslabení ochranné čchi. Neslučitelnost není známa.

 

Dávkování, užití, využití

Z denní doporučené dávky 4-10 g suché drogy se připravuje odvar, který se užívá ve dvou dávkách na lačno.

 

Kulinářské využití (využití v kuchyni)

V kořenové hlíze se nachází velmi kvalitní škrob podobný tomu, který obsahují oddenky maranty třtinovité (Maranta arundinacea). Slouží jak k výrobě samotného škrobu, tak i v místní kuchyni, kde se používá do polévek podávaných při virové a bakteriální infekci, ale také při léčbě "kocoviny". Jinak se hlízy rovněž pečou, dusí, smaží, případně jinak upravují.

Poznámka: V humidních tropech je významnou pícninou, protierozní rostlinou a slouží i na zelené hnojení. Lodyhy obsahují vlákna využívaná v hlavně v čínském textilním průmyslu k výrobě žluté látky "gehbu", tzv. vinné látky, užívané zvláště v teplém letním období. Roste dobře i ve stínu, proto se pěstuje často jako podkultura v plantážích kaučukovníku, kokosové palmy, palmy olejné apod. Ke krmení hospodářských zvířat se využívá i kořenová hlíza.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Možnosti pěstování v podmínkách ČR, české republiky

Tato rostlina je rozšířena v teplých oblastech celého světa, např. v USA je dnes považována za zavlečený plevel. Pěstování u nás se omezuje na vytápěné skleníkové prostory.

 


Související fráze:

mirifica ► recenze ► puerárie Thomsonova ► Pueraria thomsonii ► pyskatá ► labiata ► gehbu ► diskuze ► nejlevnější ► čaj ► radix ► kořen ► Uherský Brod svat. Čeha ► prodej ► eshop ► pěstování ► sazenice ► semena ► lodyha ► olej ► koupit ► kapky ► tinktura

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hemoroid   minut   katar   mensturace   inhalace   keř   nohy   postup   písek   zánět   astma   kameny   horečka   nachlazení   pěstování   hemeroid   antibiotik   houba   angína   opar   fermentace   studené   Zentrich   fytoterapie   kojenec   kontraindikace   kolika   žlučník   kůra   hlas   šlacha   děti   hlavy   Podhorná   vývar   zrak   alergie   srdce   slezina   účinek   chladné   štítná   krk   stonek   menstruační   kornatění   premenstruační   Galenos   teplé   výroba   horké   metabolismus   slezina   komplikace   noha   nálev   abytyše Hildegarda   obsažené   nežádoucí   Avicena   neht   Mattioli   zápal   kontraindikace   Moučka   čaj   vitamin   sval   migrén   koupel   dna   list   jaterní   plíseň   prášek   víno   zpracování   olej   stvol   ovoce   obsahuje   kořen   kloub   chřipka   trávicí   bylinka   Paracelsus   bylina   zácpa   řídnutí kostí   vitamín   končetina   rostlina   bolest   nemoc   sliznice   Janča   sirup   sběr   nať   játra   ledvin   pálení   plísně   slinivka   rýma   epilepsie   recept   brnění   chřipka   zelina   játra   Váňa   pupen   indikace   vliv   kvasinky   krvácení   choroba   dásně   použití   využití   odvar   zdraví   Treben   střev   Zentrich   tinktura   močopudný   žaludek   roztroušená   ateroskleróza   ruka   Janča   revma   účinky   pijeme   mrtvice   květ   mateřské   bylinná směs   babské rady   užití   návod   kapsaicin   sušení   strom   vlas   akné   zlomenin   tlak   zelenina   kůže   zalijeme   arteriskleróza   stonek   Materia medica   viry   vřed   artróza   osteoporóza   průjem  

Počet stránek ve webu:

3070

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online