Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPuerárie laločnatá, tzv. kudzu, (latinsky pueraria lobata synonymně P. thunbergiana, P. hirsuta), je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, fabaceae. Má hlízovité kořeny a až 10 m dlouhou, oblou, chlupatou, plazivou až popínavou lodyhu. Z ní vyrůstají na dlouhém řapíku trojčetné listy složené z vejčitých, špičatých, celokrajných až laločnatých chlupatých lístků. Květenství je vzpřímený, až 25 cm dlouhý hustý úžlabní nebo vrcholový hrozen. Motýlokvěté květy jsou nachové, plod rovný, smáčklý a až 8 cm dlouhý lusk se 3-5 semeny.Účinky rostliny:

 • detoxikační účinek

 • opilost a kocovina

 • zlepšuje prokrvení mozku

 • vysoký tlak krve, hypretenze, hypertenzní choroba

 • stabilizace glykémie, hladiny krevního cukru glukózy

 • močopudný účinek, podpora močení

 • vyvolává pocení

 • horečka - snižuje teplotu

 • chrání organismus před následky účinků alkohol a drog

 • angina pectoris (ucpané cévy zásobující srdeční sval myokard)

 • ucpaný nos

 • kopřivka

 • poranění, zranění

 • otrava alkoholem

 • nechutenství

 • nadýmání

 • zvracení krve, hematemeze

 • spalničky

Pochází pravděpodobně z Číny nebo Japonska, v Číně byla známa již v době Šen-nunga, tj. v letech 2737 - 2697 př. n. l. Nyní se pěstuje v mnoha zemích východní a jihovýchodní Asie, v jižní Africe, v USA, Argentině, Austrálii a jinde.

Z dalších druhů se využívá i puerárie Thomsonova, Pueraria thomsonii, která se pěstuje v jižní Číně a ve Vietnamu. V jižní Číně, v Barmě, Malajsii a Indonésii je rozšířena puerárie fazolová, Puerariaphaseloides. Před více než 100 lety se z Asie do USA rozšířila puerárie pyskatá, Pueraria labiata, které zde zplaněla. Plazí se po telefonních sloupech, opuštěných domech a jako plevel je ničena.

 

Obsahové látky

Kořenová hlíza (Pueraria radix) obsahuje flavonoidy, především deriváty isoflavonu puerarin, daidzein, daidzin aj., sterol ß-sitosterol, kyselinu glutamovou, máselnou, arachinovou, asparagovou a adenin.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 3Léčebné účinky

Moderní medicína: Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, zlepšuje prokrvení mozku. Stabilizuje nervový systém, neboť podporuje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku a umožňuje jejich delší setrvání v oběhovém systému.

Využívá se k vyvolání pocení, působí proti horečce, podporuje sekreci tělesných tekutin, zvláště moči.

Má výrazné detoxikační účinky, proto se doporučuje při otravách způsobených drogami a alkoholem. U alkoholu je to tím, že se podílí na procesu zpomalování rozkladu etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové, a tím podporuje regeneraci alkoholem poškozeného organismu. Vnitřně slouží při vysokém krevním tlaku, angině pectoris, diabetů, ucpaném nosu a kopřivce. Zevně potom na traumatická poranění.

Tradiční čínská medicína: poskytuje rostlina (ge gen) drogu s povahou vyrovnanou, chutí sladkou a palčivou, vazbou k dráze sleziny a žaludku. Uvolňuje povrch a svaly, zvedá jang, rodí tekutiny, zastavuje pocení, tiší žízeň a staví průjem. Užívá se při nachlazení a chřipce, při bolestech hlavy u horečnatých nemocí, při průjmu, spalničkách, opilosti a hypertenzi.

Drogou je však i květ (Pueraria flos), který má povahu vyrovnanou, chuť sladkou a vazbu k dráze žaludku. Posiluje slezinu a odstraňuje následky nadměrného požívání alkoholu. Užívá se při otravě alkoholem, zvracení krve, nechutenství a nadýmání.

 

Kontraindikace

Dodržujte dávkování, neužívejte při chladu v žaludku, pocení v důsledku oslabení ochranné čchi. Neslučitelnost není známa.

 

Dávkování, užití, využití

Z denní doporučené dávky 4-10 g suché drogy se připravuje odvar, který se užívá ve dvou dávkách na lačno.

 

Kulinářské využití (využití v kuchyni)

V kořenové hlíze se nachází velmi kvalitní škrob podobný tomu, který obsahují oddenky maranty třtinovité (Maranta arundinacea). Slouží jak k výrobě samotného škrobu, tak i v místní kuchyni, kde se používá do polévek podávaných při virové a bakteriální infekci, ale také při léčbě "kocoviny". Jinak se hlízy rovněž pečou, dusí, smaží, případně jinak upravují.

Poznámka: V humidních tropech je významnou pícninou, protierozní rostlinou a slouží i na zelené hnojení. Lodyhy obsahují vlákna využívaná v hlavně v čínském textilním průmyslu k výrobě žluté látky "gehbu", tzv. vinné látky, užívané zvláště v teplém letním období. Roste dobře i ve stínu, proto se pěstuje často jako podkultura v plantážích kaučukovníku, kokosové palmy, palmy olejné apod. Ke krmení hospodářských zvířat se využívá i kořenová hlíza.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Možnosti pěstování v podmínkách ČR, české republiky

Tato rostlina je rozšířena v teplých oblastech celého světa, např. v USA je dnes považována za zavlečený plevel. Pěstování u nás se omezuje na vytápěné skleníkové prostory.

 


Související fráze:

mirifica ► recenze ► puerárie Thomsonova ► Pueraria thomsonii ► pyskatá ► labiata ► gehbu ► diskuze ► nejlevnější ► čaj ► radix ► kořen ► Uherský Brod svat. Čeha ► prodej ► eshop ► pěstování ► sazenice ► semena ► lodyha ► olej ► koupit ► kapky ► tinktura

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

sirup   Galenos   Podhorná   sliznice   kořen   babské rady   kolika   čaj   Treben   brnění   žlučník   chřipka   šlacha   nať   angína   sběr   vitamin   slezina   užití   vývar   houba   nemoc   vlas   neht   děti   dásně   katar   fermentace   končetina   víno   zápal   kojenec   list   osteoporóza   stonek   vřed   bylina   revma   nálev   plíseň   metabolismus   bylinka   sval   Moučka   horké   jaterní   kontraindikace   tlak   nohy   kontraindikace   kameny   Zentrich   pěstování   střev   kvasinky   mensturace   zdraví   použití   postup   Janča   keř   stvol   minut   dna   krvácení   roztroušená   Janča   květ   ruka   žaludek   Avicena   mateřské   hlas   kloub   arteriskleróza   pálení   obsahuje   plísně   menstruační   využití   viry   zácpa   pupen   Zentrich   štítná   výroba   fytoterapie   bylinná směs   kůra   zalijeme   artróza   zelina   indikace   mrtvice   zlomenin   průjem   kapsaicin   epilepsie   hemeroid   ovoce   rýma   chřipka   hemoroid   sušení   bolest   nachlazení   olej   pijeme   srdce   abytyše Hildegarda   akné   krk   stonek   choroba   strom   Váňa   teplé   ledvin   opar   koupel   alergie   řídnutí kostí   Mattioli   studené   rostlina   inhalace   kornatění   chladné   účinky   účinek   recept   trávicí   obsažené   nežádoucí   odvar   játra   močopudný   tinktura   horečka   Materia medica   ateroskleróza   slezina   zelenina   návod   komplikace   antibiotik   zánět   prášek   játra   migrén   zpracování   vliv   premenstruační   noha   zrak   Paracelsus   hlavy   kůže   písek   slinivka   vitamín   astma  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online