Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVNU ZDE

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPuerárie laločnatá, tzv. kudzu, (latinsky pueraria lobata synonymně P. thunbergiana, P. hirsuta), je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, fabaceae. Má hlízovité kořeny a až 10 m dlouhou, oblou, chlupatou, plazivou až popínavou lodyhu. Z ní vyrůstají na dlouhém řapíku trojčetné listy složené z vejčitých, špičatých, celokrajných až laločnatých chlupatých lístků. Květenství je vzpřímený, až 25 cm dlouhý hustý úžlabní nebo vrcholový hrozen. Motýlokvěté květy jsou nachové, plod rovný, smáčklý a až 8 cm dlouhý lusk se 3-5 semeny.Účinky rostliny:

 • detoxikační účinek

 • opilost a kocovina

 • zlepšuje prokrvení mozku

 • vysoký tlak krve, hypretenze, hypertenzní choroba

 • stabilizace glykémie, hladiny krevního cukru glukózy

 • močopudný účinek, podpora močení

 • vyvolává pocení

 • horečka - snižuje teplotu

 • chrání organismus před následky účinků alkohol a drog

 • angina pectoris (ucpané cévy zásobující srdeční sval myokard)

 • ucpaný nos

 • kopřivka

 • poranění, zranění

 • otrava alkoholem

 • nechutenství

 • nadýmání

 • zvracení krve, hematemeze

 • spalničky

Pochází pravděpodobně z Číny nebo Japonska, v Číně byla známa již v době Šen-nunga, tj. v letech 2737 - 2697 př. n. l. Nyní se pěstuje v mnoha zemích východní a jihovýchodní Asie, v jižní Africe, v USA, Argentině, Austrálii a jinde.

Z dalších druhů se využívá i puerárie Thomsonova, Pueraria thomsonii, která se pěstuje v jižní Číně a ve Vietnamu. V jižní Číně, v Barmě, Malajsii a Indonésii je rozšířena puerárie fazolová, Puerariaphaseloides. Před více než 100 lety se z Asie do USA rozšířila puerárie pyskatá, Pueraria labiata, které zde zplaněla. Plazí se po telefonních sloupech, opuštěných domech a jako plevel je ničena.

 

Obsahové látky

Kořenová hlíza (Pueraria radix) obsahuje flavonoidy, především deriváty isoflavonu puerarin, daidzein, daidzin aj., sterol ß-sitosterol, kyselinu glutamovou, máselnou, arachinovou, asparagovou a adenin.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 3Léčebné účinky

Moderní medicína: Snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi, zlepšuje prokrvení mozku. Stabilizuje nervový systém, neboť podporuje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku a umožňuje jejich delší setrvání v oběhovém systému.

Využívá se k vyvolání pocení, působí proti horečce, podporuje sekreci tělesných tekutin, zvláště moči.

Má výrazné detoxikační účinky, proto se doporučuje při otravách způsobených drogami a alkoholem. U alkoholu je to tím, že se podílí na procesu zpomalování rozkladu etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové, a tím podporuje regeneraci alkoholem poškozeného organismu. Vnitřně slouží při vysokém krevním tlaku, angině pectoris, diabetů, ucpaném nosu a kopřivce. Zevně potom na traumatická poranění.

Tradiční čínská medicína: poskytuje rostlina (ge gen) drogu s povahou vyrovnanou, chutí sladkou a palčivou, vazbou k dráze sleziny a žaludku. Uvolňuje povrch a svaly, zvedá jang, rodí tekutiny, zastavuje pocení, tiší žízeň a staví průjem. Užívá se při nachlazení a chřipce, při bolestech hlavy u horečnatých nemocí, při průjmu, spalničkách, opilosti a hypertenzi.

Drogou je však i květ (Pueraria flos), který má povahu vyrovnanou, chuť sladkou a vazbu k dráze žaludku. Posiluje slezinu a odstraňuje následky nadměrného požívání alkoholu. Užívá se při otravě alkoholem, zvracení krve, nechutenství a nadýmání.

 

Kontraindikace

Dodržujte dávkování, neužívejte při chladu v žaludku, pocení v důsledku oslabení ochranné čchi. Neslučitelnost není známa.

 

Dávkování, užití, využití

Z denní doporučené dávky 4-10 g suché drogy se připravuje odvar, který se užívá ve dvou dávkách na lačno.

 

Kulinářské využití (využití v kuchyni)

V kořenové hlíze se nachází velmi kvalitní škrob podobný tomu, který obsahují oddenky maranty třtinovité (Maranta arundinacea). Slouží jak k výrobě samotného škrobu, tak i v místní kuchyni, kde se používá do polévek podávaných při virové a bakteriální infekci, ale také při léčbě "kocoviny". Jinak se hlízy rovněž pečou, dusí, smaží, případně jinak upravují.

Poznámka: V humidních tropech je významnou pícninou, protierozní rostlinou a slouží i na zelené hnojení. Lodyhy obsahují vlákna využívaná v hlavně v čínském textilním průmyslu k výrobě žluté látky "gehbu", tzv. vinné látky, užívané zvláště v teplém letním období. Roste dobře i ve stínu, proto se pěstuje často jako podkultura v plantážích kaučukovníku, kokosové palmy, palmy olejné apod. Ke krmení hospodářských zvířat se využívá i kořenová hlíza.

 

puerarie lalocnata ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Možnosti pěstování v podmínkách ČR, české republiky

Tato rostlina je rozšířena v teplých oblastech celého světa, např. v USA je dnes považována za zavlečený plevel. Pěstování u nás se omezuje na vytápěné skleníkové prostory.

 


Související fráze:

mirifica ► recenze ► puerárie Thomsonova ► Pueraria thomsonii ► pyskatá ► labiata ► gehbu ► diskuze ► nejlevnější ► čaj ► radix ► kořen ► Uherský Brod svat. Čeha ► prodej ► eshop ► pěstování ► sazenice ► semena ► lodyha ► olej ► koupit ► kapky ► tinktura

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

astma   kontraindikace   migrén   zalijeme   recept   kůra   vitamín   řídnutí kostí   zpracování   pálení   víno   Avicena   stonek   minut   hlas   brnění   hemoroid   kořen   nežádoucí   slezina   indikace   chřipka   mrtvice   Váňa   využití   Paracelsus   Janča   zelenina   angína   ruka   chřipka   ledvin   zápal   fytoterapie   pupen   ateroskleróza   koupel   užití   bylinná směs   návod   žaludek   keř   účinky   čaj   výroba   olej   metabolismus   vliv   horké   babské rady   kloub   kontraindikace   houba   nemoc   komplikace   Janča   tinktura   dásně   účinek   stvol   sval   pijeme   nálev   zdraví   játra   střev   alergie   zlomenin   revma   akné   trávicí   kapsaicin   plíseň   obsažené   průjem   teplé   strom   rýma   nachlazení   zrak   obsahuje   slinivka   kvasinky   Moučka   opar   sliznice   slezina   štítná   choroba   osteoporóza   studené   močopudný   abytyše Hildegarda   rostlina   Podhorná   postup   pěstování   menstruační   odvar   nohy   kojenec   sušení   Galenos   játra   kůže   končetina   dna   hlavy   vitamin   vřed   chladné   květ   žlučník   zánět   mensturace   prášek   zelina   bylinka   neht   hemeroid   stonek   vývar   bylina   kornatění   písek   inhalace   krvácení   děti   plísně   Zentrich   premenstruační   Zentrich   zácpa   Treben   použití   nať   fermentace   mateřské   vlas   Mattioli   srdce   antibiotik   horečka   kolika   epilepsie   kameny   ovoce   jaterní   artróza   sirup   noha   arteriskleróza   list   šlacha   katar   viry   roztroušená   sběr   tlak   bolest   krk  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online