belotrn-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBělotrn modrý a bělotrn kulatohlavý (latinsky Echinops ritro, Echinops sphaerocephalus) léčí neuralgie, obrny, oční potíže, kardiotonikum. Bělotrn modrý je trvalka - bodlák namodralé barvy s přímou bílou plstnatou, rýhovanou lodyhou a s podlouhlými Iyrovitými listy, na kterých jsou jemné ostnovité chlupy.

___

___


Účinky bělotrnu:

Na konci stonků jsou kulovité, ostnaté modré květy o průměru 3-6 cm. Rostlina je vysoká 1-1,5 m, během prázdnin kvete modou barvou. Bělotrn kulatohlavý se na první pohled liší pouze svou zelenošedou barvou.

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena. 

 

Léčivé vlastnosti:

Semena se používají k léčbě nejrůznějších neuralgií, paréz (obrn), zvláště periferních, svalové atrofie a jiných svalových poruch. Bělotrn zlepšuje prokrvení, hodí se k doléčování následků mozkové mrtvice. Pomáhá obnovovat neuronové spoje a při obnově hybnosti po těžkých úrazech
Dále mírně rozšiřuje cévy, zvyšuje sekreci některých orgánů a snižuje krevní tlak. Je též mírným kardiotonikem. Občas se užívá i proti vápenatění tepen (ateroskleróze) a při očních potížích. Zevně se užívá odvar natě k léčbě ekzémů a zanícených ran.

 

Způsob použití:

Z bělotrnu se užívají semena, která se nadrtí a ihned zpracují na tinkturu. Ta se užívá 3-4x denně po 30 kapkách. Lzeji kombinovat i s tinkturou
ginkga a hlohu. 

 

Kontraindikace:

Bělotrn se svými účinky mírně podobá strychninu a neměl by se užívat společně s jinými kardiotoniky. Podávání léku by nemělo přesáhnout doporučené dávky. Vyhnout by se mu měly těhotné ženy.

 

Rozšíření a výskyt: 

Bělotrn modrý je u nás výhradně pěstovanou rostlinou. Poměrně hojně se vyskytuje v zahrádkách jako dekorativní bodlák. Pochází z jižní Evropy
a teplejších částí Asie. Bělotrn kulatohlavý roste na jižní Moravě. Lze jej najít na svazích podél vinic, na náspech, kamenitých stráních, podél cest a podobně. 

 

Sběr:

Sběr semen probíhá po jejich úplném dozrání koncem září. Květy se odříznou i se stonkem (asi 20 cm), svážou se do snopku a vloží se do plátěného pytlíku tak, aby stonky vyčuhovaly ven. Pakse paličky se semeny v pytlíku "pomlátí", aby semena vypadala. Semena se z pytlíku sesbírají, podrtí a připraví se z nich tinktura. 

 

Možnost záměny:

Bělotrn modrý a kulatohlavý jsou z bylinářského hlediska volně zaměnitelné. Jejich záměna snad hrozí jen s jinými druhy bodláků, ty však kvetou 
spíše růžově či fialově a květy nevytvářejí tak nápadnou kouli.

 

Pěstování:

Bělotrn lze poměrně dobře pěstovat, a mnozí zahrádkáři tak činí. Semena lze koupit ve specializovaných internetových obchodech. Bělotrn vyžaduje teplo a sucho. Na půdu není moc náročný, nemá rád pouze jílovitou půdu. V zahradě se vyjímá jako samostatně stojící rostlina, která kvete přes celé léto a vydrží až do podzimu. 

 

Obsahové látky:

Alkaloidy (především echinopsin), minerální látky, hořčiny, glykosidy, mastné oleje a další. 

 

Zajímavosti:

V Rusku se bělotrn pěstuje ve velkém pro farmaceutický průmysl.