pohanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPohanka obecná, latinsky fagopyrum esculentum léčí cévní potíže, arteriosklerózu, mozkové příhody (mrtvice), celkově posiluje organismus. Pohanka je jednoletá, až 60 cm vysoká, lysá rostlina. Lodyhu má přímou, červenohnědě zbarvenou, málo větvenou. Listy dlouze řapíkaté, srdčitě střelovité, o něco málo delší než širší. Květy v úžlabních, dlouze stopkatých vrcholících. Barva květů je bílá až růžovobílá. Plodem je hnědá, trojhranná nažka, kterou z obchodu známe jako "pohanku". 


Účinky rostliny:

Souhrn:

  • Dostupnost: v obchodech s potravinami a se zdravou výživou
  • Užívání: nažky
  • Účinky: Zpevňuje cévní stěny, posiluje srdce

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať (ta má nejvíce látky, která prospívá cévám a jmenuje se RUTIN) a semínka - tedy nažky, tzv. "pohanka".

 

Léčivé vlastnosti:

Pohanka celkově posiluje organismus, hodí se tedy k rekonvalescenci a jako hodnotná dietická strava. Léčebný účinek pohanky spočívá zejména v obsaženém rutinu, který je vynikající na léčbu všech druhů cévních potíží. Zvyšuje pružnost cév, snižuje lámavost kapilár - ovlivňuje tedy fragilitu cév (náchylnost k tvoření modřin a podlitin), hojí křečové žíly, hemoroidy. Je to dobrá prevence proti vápenatění cév - ateroskleróze i cévním mozkovým příhodám (mrtvicím). Účinkuje též při krvácení do sítnice. Snižuje krevní tlak, hladinu krevního cholesterolu, má detoxikační účinky

 

Způsob použití:

Pohanková nať (čerstvá i sušená) se užívá formou nálevu, případně tinktury. Pijeme 2-4 šálky nálevu denně. Tzv. "pohanku" se snažíme získat neloupanou. Z ní pak vaříme kaše, případně ji užíváme formou prášku. 

 

Kontraindikace:

Pohanka se konzumuje jako "obilovina" v neomezeném množství. Je vhodná pro děti i těhotné ženy. Je však třeba upozornit, že pohanka je podobně jako třezalka tzv. fotodynamická rostlina, způsobuje přecitlivělost na sluneční světlo. Teoreticky tato nemoc může postihnout lidi s nedostatkem kožního pigmentu. Takoví by neměli ve slunečných dnech užívat fotodynamické rostliny. Tolik teorie. Sámjsem se však nikdy s podobným případem nesetkal a těžko někdo dokáže zkonzumovat takové množství pohanky či třezalky, aby k něčemu takovému došlo.

 

Použití v kuchyni:

Z pohanky se samozřejmě dělá velké množství různých kaší, pečiva a podobně. Skutečnou lahůdkou však je kaše naslano s česnekem, pálivou
omáčkou a kusy opečené slaniny. 

 

Rozšíření a výskyt: 

Pohanka má svoji domovinu ve Střední Asii. U nás seje výhradně pěstovaná, je to hojná pícnina pro dobytek i výživná potravina pro lidi. 

 

Sběr:

V domácích podmínkách sbíráme kvetoucí nať. Pohanka roste velmi rychle, takže záleží na nás, kdy ji zasadíme. Nať se sbírá v době květu, během dne.

 

Možnost záměny:

U nás pohanku nalezneme pouze na polích a zahradách. Pěstují se i jiné druhy pohanky, např. pohanka tatarská (Fagopyrum tataricum), která
je stejně účinná. 

 

Pěstování:

Semena pohanky obecné lze koupit v každém dobrém zahradnictví. Pohanka není náročná na půdu, samozřejmě veškeré vhodné živiny se projeví na vzrůstu. Lze ji pěstovat v teplých oblastech i v podhůří. Roste velmi rychle a výsev je možný během celého vegetačního období. V domácích podmínkách pěstujeme pohanku pouze pro nať. 

 

Látky obsažené v pohance: 

Flavonoglykosid rutin, fagopyrin, vitaminy B, E, prvky železo, fosfor, měď, draslík, zinek, mangan, bílkoviny, organické kyseliny a další. 

 

Poznámky:

Pohanka obecná se někdy uvádí pod jménem pohanka střelovitá nebo pohanka jedlá.