Netřesk střešní je je jednou z nejčastějších ozdob skalek a kdysi jej lidé pěstovali na střechách domů. Velmi rychle se rozrostla a lidé věřili, že dům ochrání před bleskem a ohněm – to zejména díky listům plným dužiny. Málokdo ale ví, že tato rostlinka je ještě léčivější než slavná Aloe Vera. Kromě toho se velmi snadno udržuje (stejně jako jiné sukulenty) a rozmnožuje – po čase vyžene boční růžičky, ty stačí jen odtrhnout a posadit do samostatných květináčů.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- tinnitus, tinitus, pískání v uších, hučení v uších - dle návštěvníků webu jediná účinná bylina na tuto nemoc
- odřeniny
- rány a ranky kůže
- bodnutí od hmyzu
- kožní záněty
- popáleniny
- opar, herpes
- bradavice
- modřina, modřiny
- otok
- kuří oko
- zánět úst - výplachy
- zahlenění dýchacích cest
- zánět průdušek
- angína, zánět v krku (zánět mandlí)
- bolest ucha
- zánět ucha
- rýma
- ostruha paty, ztvrdlá kůže na patě
Na skalku, balkon i do kuchyně
Nebudete litovat, každý list této rostlinky je plný léčivých látek a navíc jde také o skvělou přísadu do salátů – stačí umýt, nakrájet a vašemu jídlu dodá příjemnou kyselou chuť. Jíst můžete listy i mladé výhonky i jen tak. V nizozemsku jde o oblíbenou pochoutku.
Pěstování netřesku - zazimování, přezimování a péče v parném létě
Skalní růže jsou mrazuvzdorné, přežijí na balkoně, ale i v kuchyni. Staráme se o ně tak, jak o jiné sukulenty, vyhovuje jim sušší, slunné místo. Nejsou náročné na zálivku.
Zázrak pro pokožku
Zatímco na Aloe vera může vzniknout alergická reakce, u této rostlinky se toho nemusíte obávat. Dužina listu léčí drobné ranky, odřeniny, štípance od hmyzu, ale i kožní záněty, popáleniny, opary a bradavice. Stačí jen odtrhnout list a přiložit si na kůži dužinu. Listy rozmačkejte a přiložte na modřiny a otoky, i na ztvrdlou kůži na patách. Stačí párkrát zopakovat a problémy jsou pryč.
Podpora na kuří oko i zánět dýchacích cest
Navlhčete kůži kolem kuřího oka a přiložíme něj kousek rozřezaného listu. Upevníme náplastí a necháme působit během noci.
Čaj z netřesku: utrhněte si pár listů, omyjte a nakrájejte. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat jako klasický čaj – asi 10 minut.
Tekutina se používá k vyplachování úst při zánětech ústní dutiny, ale i při zahlenění a zánětu průdušek čaj pijeme. Na pití však nepřekračujte 2-3 šálky denně.
Zánět mandlí, angína
Listy se doporučuje krátce rozžvýkat v ústech, nebo během dne kloktat čaj z listů.
Vyléčí zánět ucha
Věděli jste, že i kapky do uší z lékárny obsahují extrakt ze skalní růže? Šťávu z listů stačí mírně zahřát a pak nakapat přímo do ucha. Pomáhá při bolestech a zánětech ucha. Stejně pomáhá i při rýmě, stačí když si pár kapek nakapete přímo do nosu.
Lokální aplikace čerstvé šťávy z netřesku na vatě do ucha může léčit pískání v uchu. Je to prý jediná opravdu účinná bylina na tuto nemoc.
Související pojmy:
kapky ► pěstování ► druhy ► prodej ► léčivé účinky ► tinktura ► v květináči ► ještěrka ► netresky ► do ucha ► léčivý ► v nádobách ► bolest zánět ucha