Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

smil italsky kari ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiSmil italský (latinsky Helichrysum italicum) je bylinka, která pochází z Itálie a Francie (jiné zdroje uvádí Turecko). Rostlina má široké využití v léčbě různých neduhů. Uleví při křečích svalů, menstruačních a klimaktericích potížích. Uleví i při nachlazení, špatném trávení, migréně, nespavosti nebo třeba i plísňových chorobách.  Jestli se vám při slově smil vybavuje kari nebo magi, tak se nepletete. Rostlina je totiž silně aromatická a dodává jídlům lepší chuť. Využívá se na rýži, drůbeží maso, omáčky, polévky a ryby.

TUTO ŽIVOU BYLINKU NA JAŘE A V LÉTĚ PRODÁVÁME ZA 50 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 • prevence embolie - antikoagulační účinky
 • zahlenění, podpora vykašlávání (inhalace)
 • fungicidní účinky - brání růstu hub a plísní
 • křeče svalů dýchacích cest (průdušky)
 • křeče svalů střev (střevní kolika apod.)
 • menstruační potíže, menstruační křeče
 • menopauza, přechod, klimakterium - zlepšení komfortu
 • hypertenze, vysoký krevní tlak - snižuje vysoký krevní tlak zlepšením průtoku krve
 • alergie - ulevuje
 • podporuje tvorbu žluči
 • podporuje jaterní funkce
 • snižuje horečku
 • léčí kašel
 • zmírňuje průběh zánětu
 • chrání nervový systém (neuroprotektivní účinek)
 • čistí průdušky
 • odpuzuje hmyz (moli ad.).
 • masáže, aromaterapie
 • atrtritida, zánět kloubu (zánětu kloubů) a zlepšuje jejich pohyblivost.
 • migréna
 • neuralgie, neuralgiformní bolesti
 • stres, napětí, nespavost
 • prevence stárnutí - likviduje volné radikály v organismu
 • vrásky - prevence tvorby
 • imunita, obranyschopnost - podpora
 • modřiny, čerstvé jizvy, otoky - urychluje léčbu

Účinky smilu na lidské zdraví a jaké látky obsahuje

Rostlina obsahuje léčivé látky, jako jsou například flavonoidy, silice, hořčiny, třísloviny, herniarin, fytosteroly, glykosidy, alkaloidy a organické kyseliny.

Účinky smilu jsou antikoagulační (prevence nežádoucího srážení krve - embolie, trombóza apod.), antialergenní (zabraňuje vzniku a progresi alergií), antimikrobiální. Dále působí jako dobrý expektorant (tedy usnadňuje vykašlávání při zahlenění), kdy ideální je jej inhalovat.

Má též tzv. fungicidní účinky, tzn. brání růstu hub a plísní. Léčí křeče svalů, dýchacích cest nebo i střev (střevní kolika). Ulevuje při menstruačních potížích. Zlepšuje komfort při menopauze (přechod, klimakterium).

Snižuje vysoký krevní tlak zlepšením průtoku krve. Je to žlučotvorná bylinka (podporuje tvorbu žluči).

Dále snižuje horečku a léčí kašel. Zmírňuje průběh zánětu. Chrání nervový systém (neuroprotektivní účinek). Čistí průdušky.

Rostlina najde uplatnění i v masážních, koupelových či aromaterapeutických olejích. Zevně ulevuje při atrtritidě (zánětu kloubu) a zlepšuje kloubní pohyblivost.

Ulevuje při migréně, neuralgii, stresu, napětí a při nespavosti.

Květy pomáhají proti volným radikálům i tvorbě vrásek.

Podporuje imunitu (obranyschopnost), trávení. Urychluje léčbu modřin (hematomů), jizev a otoků.

 

Esenciální olej ze smilu

Destilací květů smilu se získává jeden z nejdražších esenciálních olejů, který prý pomohl zregenerovat tělo i ducha už antickému hrdinovi Odysseovi. Na rozdíl od jiných éterických olejů, které mají krátkou trvanlivost, mohou být esenciální oleje vyrobené ze smilu skladovány po velmi dlouhou dobu. 

 

Pěstování v podmínkách ČR - nejlépe na záhonku nebo do sklaky, s vodou šetřete

Pěstování je možné jak v interiéru (někde v kuchyni za oknem), tak v exteriéru. Smil je poměrně náchylný k přelití, takže z vlastní zkušenosti spíše doporučuji pěstování venku na záhonku. Tam se vám odvděčí výškou až 90 cm a krásně výrazným žlutým květem. Smil italský roste v nízkých keřích a má sklony k mírně převislému růstu. Kvete od začátku léta, ale také na podzim (v závislosti na počasí).
Listy a stonky smilu jsou stříbřitě zelené. Rostlina má ráda slunné místo, dobře roste i ve svazích, proto je vhodné ji použít jako skalničku.
Svědčí mu běžná nebo hlinitopísčitá půda, spíše suchá – proto, rozhodnete-li se rostlinu pěstovat – ji zalévejte sice pravidelně, ale málo.
Má rád slunce nebo polostín, půda může být běžná nebo hlinitopísčitá, určitě ale dobře propustná. Nevadí mu ani vyšší kyselost. Do volné půdy vysazujte jednotlivé rostliny na vzdálenost kolem třiceti centimetrů.
Zálivku vyžaduje pravidelnou, ale spíše mírnou. Je velmi háklivý na přemokření, snadno ho v takovém případě napadá plíseň šedá. I proto je lepší pěstování na záhonku, kde je slunce, které plísně zlikviduje.

 

Mráz většinou zvládne

Smil je jen částečně mrazuvzdorný, takže se vám může stát, že nepřezimuje a budete jej muset znovu vysadit. Je relativně dobře dostupný v zahradnictvích.
Obecně platí, že namrzá pouze nadzemní část rostliny (kterou na podzim nebo na konci zimy odstraníme), ale kořeny jsou schopné zimu přežít (některé zdroje uvádí odolnost kořenů až do -17°C).

 

Jak rozmnožit smil?

Pokud si budete chtít smil namnožit, máte na výběr snad všechny způsoby: semínky, bylinnými stonkovými řízky, dělením trsů či bočními výhony. V nabídce zahradnictví se cena za něj pohybuje mezi dvaceti a osmdesáti korunami.

 

Usušte si ho jako dekoraci

Používá se také jako dekorace – a to jak v čerstvé, tak také v sušené podobě do různých vazeb suchých květin. Má totiž krásně žlutý výrazný květ. I po usušení zachová nepoškozený vzhled a barvu, snad i proto se mu říká NESMRTELKA.

 

Čaj ze smilu na průdušky

Čaj připravený ze sušené byliny se používá k pročištění průdušek. K jeho přípravě se používají květy i listy se stonky.

 

V kuchyni přijde vhod

Pro jeho kari chuť se sním dá neomezeně pracovat při přípravě orientálních pokrmů. Koření se s ním rýže, velmi vhodný je do jídel z drůbeže a ryb, do grilovacích marinád, majonéz, polévek, omáček, zeleninových i masitých pokrmů. I zde platí, že stačí jen několik lístků nebo malá snítka.

 

Vysoká zvěř a hmyz ho nesnáší

Čerstvá rostlina se používá k ochraně stromků před vysokou zvěří – nasaďte si je tedy kolem stromků jako přírodní bariéru.

Odpozuje hmyz (moli ad.) při umístění např. do skříně.

 

Recept - smilová marináda pro mlsné jazyky

K její přípravě lze použít čerstvé nebo sušené bylinky. Pár lístků smilu a rozmarýnu, snítku šalvěje a tymiánu vložte do jedné či dvou deci olivového oleje a nechte několik hodit louhovat.
Chcete-li ji pikantnější, můžete ještě přidat malou chilli papričku. Takto ochucený olej použijte jako marinádu na rybí či drůbeží maso. Můžete jím také maso potírat během grilování.

 


Související pojmy:

účinky ► použití ► využití ► pěstování ► plíseň šedá ► recepty ► bylinka ► magi ► semena ► curry ► prodej semen ► rozmnožování ► v kuchyni ► sušení ► olej ► sběr

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

výroba   Janča   sirup   krvácení   nemoc   pálení   Moučka   tlak   nohy   babské rady   ledvin   chladné   víno   zrak   zácpa   mateřské   astma   zdraví   čaj   epilepsie   hemeroid   houba   štítná   jaterní   olej   plísně   Galenos   končetina   Zentrich   obsažené   dásně   Zentrich   slezina   zápal   použití   zpracování   koupel   květ   keř   hemoroid   sval   kornatění   teplé   průjem   krk   vitamin   močopudný   bylinka   metabolismus   osteoporóza   kontraindikace   pupen   studené   kvasinky   vlas   artróza   zelenina   chřipka   bylinná směs   Materia medica   kloub   neht   migrén   stvol   rostlina   pěstování   odvar   hlas   menstruační   kapsaicin   řídnutí kostí   zlomenin   nachlazení   bylina   strom   zalijeme   chřipka   indikace   kojenec   kameny   ateroskleróza   písek   inhalace   katar   účinek   kůra   Mattioli   minut   tinktura   bolest   alergie   horečka   list   horké   vývar   sliznice   pijeme   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   slinivka   zánět   vitamín   děti   játra   Váňa   návod   fytoterapie   nať   mensturace   hlavy   angína   nežádoucí   Podhorná   roztroušená   vliv   revma   stonek   viry   kontraindikace   užití   choroba   opar   akné   mrtvice   játra   srdce   antibiotik   Paracelsus   Avicena   žaludek   žlučník   Janča   komplikace   kolika   vřed   plíseň   účinky   recept   zelina   stonek   noha   kůže   rýma   postup   využití   fermentace   dna   ovoce   slezina   šlacha   obsahuje   střev   Treben   prášek   nálev   sušení   premenstruační   ruka   brnění   trávicí   kořen   sběr  

Počet stránek ve webu:

3372

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online