Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

routa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Routa vonná (latinsky ruta graveolens). Léčí cévní potíže, žlučníkové poruchy, zažívací problémy, snižuje tlak. Routa je stále zelený polokeř vysoký až půl metru. Celá rostlina je silně aromatická. Lodyhu má větvenou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené. Jasně žluté 4- nebo 5četné květy tvoří vrcholíky. Plodem je tobolka se srpovitě zahnutými semeny. Rostlina kvete od června do srpna. Účinky rostliny:

 • nemoci žlučníku
 • trávicí potíže
 • vysoký krevní tlak, hypertenze
 • nemoci cév
 • rozšiřuje cévy - vazodilatační účinek
 • zpevňuje cévy - fragilita kapílár
 • aterskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • krvácení
 • krvácení sítnice
 • zánět žil
 • mrtvice - prevence
 • vysoký krevní tlak - snižuje ho
 • bolestivá menstruace, měsíčky
 • nepravidelná menstruace, měsíčky
 • závrati
 • návaly krve do hlavy
 • bolesti hlavy
 • hnisavé rány, hnisající rány
 • nemoci očí
 • prokrvení kůže

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: routu nikdy nepoužíváme v době těhotenství. 

 

Sběr: 

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Routa má široké upotřebení. Jednak se využívá při různých cévních onemocněních, zpevňuje a rozšiřuje cévy, má protisklerotické působení (ateroskleróza). Svým vlivem na cévy zabraňuje krvácení a staví krvácení, včetně krvácení sítnice. Užívá se při zánětech žil. Je lékem i prevencí mozkové mrtvice. Snižuje vysoký tlak krve. Tato bylina má dále příznivý vliv na zažívací trakt, zejména na žlučník. Užívá se při špatném zažívání, podporuje vylučování žluče, tlumí křeče vnitřních orgánů. V gynekologii se doporučuje při bolestivé a nepravidelné menstruaci, podporuje odtok krve.
Zvyšuje tonus dělohy. Taktéž se užívá při závratích, návalech krve do hlavy, bolestech hlavy a podobně. Zevně se užívá k vymývání zhnisaných ran, prokrvení kůže a výplachu očí

 

Zůsob použití:

Routa má poněkud zvláštní chuť, která může někomu vadit. Iz toho důvodu setato bylina používá hlavně jako tinktura, která se dávkuje 2-3krát denně 20 kapek. Přidává se jak do cévních tinktur (ginkgo, kaštan, hloh), tak do zažíveqch (peIyněk, světlík, zeměžluč, nátržník atd.). Jako čaj se připravuje formou déle luhovaného nálevu. Pro vymývání ran je možné dělat i odvar. 

 

Kontraindikace:

Routa je mírně toxická, nepřekračovat proto doporučené dávky, v čajích přidávat spíše do směsí. Prokrvuje malou pánev, proto se nesmí užívat v těhotenství. S routou zacházíme opatrně i při sběru. Obsahuje fotosenzitivní kumarin, který při styku s pokožkou (působením světla) vyvolává alergie, jež se projevují jako poleptání kůže. Zvláště pozor v letních dnech, když máme mírně zpocené ruce. Ze začátku nám naskáčou drobné puchýřky, které se změní v rudé čmouhy na kůži. Pokud se nám něco takového přihodí, výborným lékem je třezalkový olej, kterým postižená místa natíráme. 

 

Použití v kosmetice:

Éterický olej se používá v kosmetickém průmyslu při výrobě voňavek a krémů.

 

Použití v kuchyni:

Listy routy slouží v malém množství jako koření do tučných masitých jídel i do tvarohových pomazánek, sýrů a podobně. Občas se užívá i k ochucení drinků. 

 

Rozšíření a výskyt:

Routa pochází z jižní Evropy, tam a na Balkáně roste planě. U nás je poměrně častá na zahrádkách, občas ji najdeme planě růst poblíž zahrádkářských kolonií.

 

Sběr:

Kvetoucí nať se sbírá za slunných dnů dopoledne, když už oschla rosa. Při sběru používáme rukavice a dlouhé rukávy. Nať se seřezává v místech,

kde končí zdřevnatělá část stonku. Routa dá i dvě sklizně do roka, kvalitnější je ta první, červnová. Nať schne pomalu, proto je dobré sušit ji v průvanu a obden ji obracet. Sušenou nať dobře uložíme, neboť snadno natahuje vzdušnou vlhkost.

 

Možnost záměny:

Tento keřík nelze zaměnit. Routa má specifickou chuť a listy mají mírně namodralý odstín. 


Pěstování:

V dobrých zahradnictvích lze koupit malé sazeničky. Z velkých rostlin je jednoduché nasbírat semena a vypěstovat si z nich rostliny. Routa má ráda teplé a slunečné stanoviště, chráněné před větrem. Daří sejí v lehké, dobře propustné půdě s dostatkem vápníku. Je odolná proti mrazům. Na zimu je možné ji zastřihovat. 

 

Obsahové látky:

Silice, alkaloidy, kumarin, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, rutin a další.

 

Zajímavosti:

Routa se k léčivým účinkům používala již ve starověku. Mimo jiné se užívala jako talisman proti kouzlům a černé magii. 

Poznámky:

Dříve se routa brala proti epileptickým záchvatům.  

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

použití   Podhorná   babské rady   stonek   fermentace   vývar   hemoroid   slezina   trávicí   bolest   astma   zlomenin   katar   viry   zánět   vitamín   zrak   zácpa   kameny   stvol   sběr   kloub   játra   slinivka   obsahuje   kolika   účinek   tlak   srdce   ateroskleróza   močopudný   účinky   jaterní   písek   krvácení   kvasinky   Zentrich   kontraindikace   plísně   kojenec   zpracování   krk   alergie   Galenos   zápal   postup   osteoporóza   kontraindikace   prášek   užití   návod   Mattioli   recept   ledvin   horečka   plíseň   žaludek   hlavy   tinktura   Paracelsus   výroba   list   mateřské   kapsaicin   průjem   Treben   studené   bylinná směs   stonek   houba   pijeme   mrtvice   mensturace   kůže   slezina   rostlina   epilepsie   bylinka   Váňa   olej   zdraví   sirup   minut   kůra   kornatění   rýma   hemeroid   fytoterapie   štítná   abytyše Hildegarda   Janča   Avicena   premenstruační   indikace   sušení   ruka   víno   hlas   žlučník   strom   pupen   děti   roztroušená   chřipka   kořen   květ   inhalace   Zentrich   zelina   vřed   menstruační   chladné   bylina   vlas   brnění   nachlazení   pěstování   akné   dna   koupel   keř   vitamin   horké   zalijeme   sliznice   dásně   nežádoucí   ovoce   angína   řídnutí kostí   nemoc   arteriskleróza   odvar   antibiotik   metabolismus   čaj   nohy   játra   Janča   končetina   Materia medica   opar   vliv   chřipka   zelenina   obsažené   Moučka   pálení   využití   komplikace   střev   šlacha   migrén   nať   nálev   teplé   revma   sval   neht   choroba   noha   artróza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online