Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

routa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Routa vonná (latinsky ruta graveolens). Léčí cévní potíže, žlučníkové poruchy, zažívací problémy, snižuje tlak. Routa je stále zelený polokeř vysoký až půl metru. Celá rostlina je silně aromatická. Lodyhu má větvenou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené. Jasně žluté 4- nebo 5četné květy tvoří vrcholíky. Plodem je tobolka se srpovitě zahnutými semeny. Rostlina kvete od června do srpna. Účinky rostliny:

 • nemoci žlučníku
 • trávicí potíže
 • vysoký krevní tlak, hypertenze
 • nemoci cév
 • rozšiřuje cévy - vazodilatační účinek
 • zpevňuje cévy - fragilita kapílár
 • aterskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • krvácení
 • krvácení sítnice
 • zánět žil
 • mrtvice - prevence
 • vysoký krevní tlak - snižuje ho
 • bolestivá menstruace, měsíčky
 • nepravidelná menstruace, měsíčky
 • závrati
 • návaly krve do hlavy
 • bolesti hlavy
 • hnisavé rány, hnisající rány
 • nemoci očí
 • prokrvení kůže

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: routu nikdy nepoužíváme v době těhotenství. 

 

Sběr: 

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Routa má široké upotřebení. Jednak se využívá při různých cévních onemocněních, zpevňuje a rozšiřuje cévy, má protisklerotické působení (ateroskleróza). Svým vlivem na cévy zabraňuje krvácení a staví krvácení, včetně krvácení sítnice. Užívá se při zánětech žil. Je lékem i prevencí mozkové mrtvice. Snižuje vysoký tlak krve. Tato bylina má dále příznivý vliv na zažívací trakt, zejména na žlučník. Užívá se při špatném zažívání, podporuje vylučování žluče, tlumí křeče vnitřních orgánů. V gynekologii se doporučuje při bolestivé a nepravidelné menstruaci, podporuje odtok krve.
Zvyšuje tonus dělohy. Taktéž se užívá při závratích, návalech krve do hlavy, bolestech hlavy a podobně. Zevně se užívá k vymývání zhnisaných ran, prokrvení kůže a výplachu očí

 

Zůsob použití:

Routa má poněkud zvláštní chuť, která může někomu vadit. Iz toho důvodu setato bylina používá hlavně jako tinktura, která se dávkuje 2-3krát denně 20 kapek. Přidává se jak do cévních tinktur (ginkgo, kaštan, hloh), tak do zažíveqch (peIyněk, světlík, zeměžluč, nátržník atd.). Jako čaj se připravuje formou déle luhovaného nálevu. Pro vymývání ran je možné dělat i odvar. 

 

Kontraindikace:

Routa je mírně toxická, nepřekračovat proto doporučené dávky, v čajích přidávat spíše do směsí. Prokrvuje malou pánev, proto se nesmí užívat v těhotenství. S routou zacházíme opatrně i při sběru. Obsahuje fotosenzitivní kumarin, který při styku s pokožkou (působením světla) vyvolává alergie, jež se projevují jako poleptání kůže. Zvláště pozor v letních dnech, když máme mírně zpocené ruce. Ze začátku nám naskáčou drobné puchýřky, které se změní v rudé čmouhy na kůži. Pokud se nám něco takového přihodí, výborným lékem je třezalkový olej, kterým postižená místa natíráme. 

 

Použití v kosmetice:

Éterický olej se používá v kosmetickém průmyslu při výrobě voňavek a krémů.

 

Použití v kuchyni:

Listy routy slouží v malém množství jako koření do tučných masitých jídel i do tvarohových pomazánek, sýrů a podobně. Občas se užívá i k ochucení drinků. 

 

Rozšíření a výskyt:

Routa pochází z jižní Evropy, tam a na Balkáně roste planě. U nás je poměrně častá na zahrádkách, občas ji najdeme planě růst poblíž zahrádkářských kolonií.

 

Sběr:

Kvetoucí nať se sbírá za slunných dnů dopoledne, když už oschla rosa. Při sběru používáme rukavice a dlouhé rukávy. Nať se seřezává v místech,

kde končí zdřevnatělá část stonku. Routa dá i dvě sklizně do roka, kvalitnější je ta první, červnová. Nať schne pomalu, proto je dobré sušit ji v průvanu a obden ji obracet. Sušenou nať dobře uložíme, neboť snadno natahuje vzdušnou vlhkost.

 

Možnost záměny:

Tento keřík nelze zaměnit. Routa má specifickou chuť a listy mají mírně namodralý odstín. 


Pěstování:

V dobrých zahradnictvích lze koupit malé sazeničky. Z velkých rostlin je jednoduché nasbírat semena a vypěstovat si z nich rostliny. Routa má ráda teplé a slunečné stanoviště, chráněné před větrem. Daří sejí v lehké, dobře propustné půdě s dostatkem vápníku. Je odolná proti mrazům. Na zimu je možné ji zastřihovat. 

 

Obsahové látky:

Silice, alkaloidy, kumarin, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, rutin a další.

 

Zajímavosti:

Routa se k léčivým účinkům používala již ve starověku. Mimo jiné se užívala jako talisman proti kouzlům a černé magii. 

Poznámky:

Dříve se routa brala proti epileptickým záchvatům.  

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

zelenina   koupel   sval   Váňa   průjem   kojenec   artróza   migrén   kontraindikace   plíseň   strom   ledvin   slinivka   slezina   zápal   neht   písek   hlavy   kořen   ovoce   choroba   bylinná směs   kapsaicin   krvácení   zlomenin   zrak   játra   Materia medica   fermentace   keř   noha   horké   účinek   Zentrich   rostlina   horečka   brnění   Mattioli   menstruační   tlak   nálev   fytoterapie   kameny   bylinka   sirup   jaterní   kornatění   viry   vlas   účinky   prášek   zácpa   stonek   výroba   štítná   řídnutí kostí   vliv   premenstruační   květ   list   indikace   užití   revma   kvasinky   roztroušená   teplé   kůra   minut   zpracování   kloub   ruka   stvol   arteriskleróza   chřipka   pupen   sliznice   střev   dásně   bolest   hemeroid   sušení   srdce   Janča   návod   babské rady   kolika   vitamin   inhalace   nať   Moučka   nohy   žaludek   houba   astma   obsahuje   epilepsie   angína   mateřské   rýma   děti   Galenos   šlacha   játra   využití   postup   dna   akné   abytyše Hildegarda   stonek   ateroskleróza   sběr   pijeme   studené   zelina   krk   tinktura   osteoporóza   nachlazení   slezina   kůže   Paracelsus   vitamín   mrtvice   hlas   odvar   kontraindikace   obsažené   zánět   antibiotik   končetina   žlučník   použití   mensturace   pálení   recept   hemoroid   vývar   víno   alergie   močopudný   Treben   opar   metabolismus   pěstování   katar   trávicí   olej   bylina   čaj   zdraví   nemoc   plísně   Janča   komplikace   Podhorná   chřipka   zalijeme   vřed   chladné   Avicena   nežádoucí   Zentrich  

Počet stránek ve webu:

3288

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online