Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

routa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Routa vonná (latinsky ruta graveolens). Léčí cévní potíže, žlučníkové poruchy, zažívací problémy, snižuje tlak. Routa je stále zelený polokeř vysoký až půl metru. Celá rostlina je silně aromatická. Lodyhu má větvenou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené. Jasně žluté 4- nebo 5četné květy tvoří vrcholíky. Plodem je tobolka se srpovitě zahnutými semeny. Rostlina kvete od června do srpna. Účinky rostliny:

 • nemoci žlučníku
 • trávicí potíže
 • vysoký krevní tlak, hypertenze
 • nemoci cév
 • rozšiřuje cévy - vazodilatační účinek
 • zpevňuje cévy - fragilita kapílár
 • aterskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • krvácení
 • krvácení sítnice
 • zánět žil
 • mrtvice - prevence
 • vysoký krevní tlak - snižuje ho
 • bolestivá menstruace, měsíčky
 • nepravidelná menstruace, měsíčky
 • závrati
 • návaly krve do hlavy
 • bolesti hlavy
 • hnisavé rány, hnisající rány
 • nemoci očí
 • prokrvení kůže

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: routu nikdy nepoužíváme v době těhotenství. 

 

Sběr: 

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Routa má široké upotřebení. Jednak se využívá při různých cévních onemocněních, zpevňuje a rozšiřuje cévy, má protisklerotické působení (ateroskleróza). Svým vlivem na cévy zabraňuje krvácení a staví krvácení, včetně krvácení sítnice. Užívá se při zánětech žil. Je lékem i prevencí mozkové mrtvice. Snižuje vysoký tlak krve. Tato bylina má dále příznivý vliv na zažívací trakt, zejména na žlučník. Užívá se při špatném zažívání, podporuje vylučování žluče, tlumí křeče vnitřních orgánů. V gynekologii se doporučuje při bolestivé a nepravidelné menstruaci, podporuje odtok krve.
Zvyšuje tonus dělohy. Taktéž se užívá při závratích, návalech krve do hlavy, bolestech hlavy a podobně. Zevně se užívá k vymývání zhnisaných ran, prokrvení kůže a výplachu očí

 

Zůsob použití:

Routa má poněkud zvláštní chuť, která může někomu vadit. Iz toho důvodu setato bylina používá hlavně jako tinktura, která se dávkuje 2-3krát denně 20 kapek. Přidává se jak do cévních tinktur (ginkgo, kaštan, hloh), tak do zažíveqch (peIyněk, světlík, zeměžluč, nátržník atd.). Jako čaj se připravuje formou déle luhovaného nálevu. Pro vymývání ran je možné dělat i odvar. 

 

Kontraindikace:

Routa je mírně toxická, nepřekračovat proto doporučené dávky, v čajích přidávat spíše do směsí. Prokrvuje malou pánev, proto se nesmí užívat v těhotenství. S routou zacházíme opatrně i při sběru. Obsahuje fotosenzitivní kumarin, který při styku s pokožkou (působením světla) vyvolává alergie, jež se projevují jako poleptání kůže. Zvláště pozor v letních dnech, když máme mírně zpocené ruce. Ze začátku nám naskáčou drobné puchýřky, které se změní v rudé čmouhy na kůži. Pokud se nám něco takového přihodí, výborným lékem je třezalkový olej, kterým postižená místa natíráme. 

 

Použití v kosmetice:

Éterický olej se používá v kosmetickém průmyslu při výrobě voňavek a krémů.

 

Použití v kuchyni:

Listy routy slouží v malém množství jako koření do tučných masitých jídel i do tvarohových pomazánek, sýrů a podobně. Občas se užívá i k ochucení drinků. 

 

Rozšíření a výskyt:

Routa pochází z jižní Evropy, tam a na Balkáně roste planě. U nás je poměrně častá na zahrádkách, občas ji najdeme planě růst poblíž zahrádkářských kolonií.

 

Sběr:

Kvetoucí nať se sbírá za slunných dnů dopoledne, když už oschla rosa. Při sběru používáme rukavice a dlouhé rukávy. Nať se seřezává v místech,

kde končí zdřevnatělá část stonku. Routa dá i dvě sklizně do roka, kvalitnější je ta první, červnová. Nať schne pomalu, proto je dobré sušit ji v průvanu a obden ji obracet. Sušenou nať dobře uložíme, neboť snadno natahuje vzdušnou vlhkost.

 

Možnost záměny:

Tento keřík nelze zaměnit. Routa má specifickou chuť a listy mají mírně namodralý odstín. 


Pěstování:

V dobrých zahradnictvích lze koupit malé sazeničky. Z velkých rostlin je jednoduché nasbírat semena a vypěstovat si z nich rostliny. Routa má ráda teplé a slunečné stanoviště, chráněné před větrem. Daří sejí v lehké, dobře propustné půdě s dostatkem vápníku. Je odolná proti mrazům. Na zimu je možné ji zastřihovat. 

 

Obsahové látky:

Silice, alkaloidy, kumarin, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, rutin a další.

 

Zajímavosti:

Routa se k léčivým účinkům používala již ve starověku. Mimo jiné se užívala jako talisman proti kouzlům a černé magii. 

Poznámky:

Dříve se routa brala proti epileptickým záchvatům.  

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

obsažené   krk   strom   dna   žaludek   močopudný   játra   trávicí   list   slinivka   epilepsie   mateřské   recept   migrén   žlučník   kloub   zlomenin   šlacha   arteriskleróza   pupen   plíseň   slezina   kontraindikace   Váňa   indikace   plísně   bylinka   zelina   teplé   ruka   jaterní   stonek   zalijeme   choroba   kapsaicin   končetina   neht   vlas   vývar   kontraindikace   angína   roztroušená   vřed   premenstruační   řídnutí kostí   chřipka   studené   inhalace   ateroskleróza   slezina   alergie   chladné   hlavy   kolika   Paracelsus   rostlina   kůra   účinky   Materia medica   keř   střev   Zentrich   olej   Galenos   bylina   zápal   fermentace   sběr   čaj   mrtvice   artróza   antibiotik   zácpa   vitamín   Treben   fytoterapie   návod   nemoc   nohy   noha   osteoporóza   Janča   hemeroid   horké   sliznice   zdraví   opar   pěstování   účinek   kvasinky   stvol   Zentrich   zrak   mensturace   bylinná směs   postup   bolest   houba   nachlazení   Avicena   ledvin   sval   Podhorná   chřipka   děti   odvar   komplikace   horečka   metabolismus   katar   akné   menstruační   krvácení   pálení   písek   revma   nať   štítná   průjem   srdce   kořen   koupel   tinktura   nežádoucí   Moučka   brnění   zánět   užití   sušení   kůže   zelenina   hemoroid   pijeme   vliv   květ   sirup   použití   kojenec   Janča   stonek   víno   viry   tlak   játra   minut   abytyše Hildegarda   prášek   ovoce   Mattioli   kameny   výroba   dásně   zpracování   babské rady   rýma   hlas   využití   vitamin   nálev   astma   obsahuje   kornatění  

Počet stránek ve webu:

3370

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online