Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

Prha chlumní arnika horská účinky zdraví léčba léčí použití využití dávkování jedovatá pěstování nežádoucí účinkyPrha chlumní neboli arnika horská (latinsky Arnica montana) - v antických lékařských dílech hledáme arniku marně. Mnohé svědčí pro to, že zřejmě první zmínka je ve výše citované 44. kapitole díla Physica Hildegardy z Bingenu. Zcela jisté to však není, neboť abatyše nehovoří výslovně o arnice, nýbrž o »Wuntwurz« (kořen na rány). V této souvislosti však uvádí přesně indikace, kterým i se proslavila arnika: zevní poranění, vředy, skvrny a puchýře mezi kůží a svaly.Účinky rostliny:

 • naraženiny, zranění, tupé úrazy
 • krevní výrony, výron krve
 • zhmožděniny
 • vymknutí kloubu
 • odraženiny
 • zlomenina kosti - otok
 • bodnutí hmyzem
 • lokální protizánětlivý účinek
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • bolesti nervů - neurgalgie
 • chronická žilní insuficience
 • zánět úst - výplachy
 • zánět krku - výplachy, koktání
 • neužíváme vnitřně!!!

Jménem se arnika objevuje teprve v 15. století, a sice v lidových spisech jako prostředek na vyvolání potratu. Autoři prvních tišlěných bylinářů v 16. století — Bock, Brunfels i Fuchs, tři lékaři, označovaní za otce botaniky — ovšem o této rostlině nepojednávají, jelikož ji nenalezli u svých antických vzorů. Okolnost, že se arnice jako jediný věnoval Pietro Andrea Matthioli, osobní lékař císaře Maximiliána II., ve svém proslulém bylináři (vzniklém r. 1554 v Praze), má původ v omylu: vztáhl totiž popisy, které u Dioskurida nalezl k žabníku jitrocelovému, chybně na arniku. Tím se i vysvětluje, proč tradiční použití žabníku (průjem, žaludeční a střevní potíže, otravy) až do 20. století platila za typická pro arniku. Lidová medicína však měla pro arniku taková použití, jaká známe dnes: při pohmožděninách, krevních výronech a zánětlivých kožních změnách.

 

Původ a pěstování arniky, prhy

Prha chlumní patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dříve bývala tato rostlina velmi rozšířena v evropských středohořích. Jelikož, jak referuje Goethe v 19. století, byla
v obrovských množstvích sbírána pro lékárny a hrozilo její vyhynutí, byla vyhlášena za chráněnou. U nás roste hlavně na západě Čech, na horských loukách a lesních světlinách. Teprve před několika lety se podařilo pěstování arniky se slušnými výnosy. Alternativně byla (a je) pro farmaceutické účely pěstována severoamerická prha léčivá (Arnica chamissonis), která má podobnou kombinaci účinných látek.

 

Používané části a obsahové látky

Na území ČR by rostlina neměla být sbírána, je chráněna zákonem. Vypěstujte si ji ze semínek, která koupíte na internetu.

V léčitelství se používají převážně květy, vzácněji i kořen. Rostlina vykazuje komplexní směs obsahových látek, silně proměnlivou podle původu. Jsou to především hořčiny (seskviterpenlaktony), flavonoidy a silice. Tomu odpovídá i velké spektrum účinnosti: květy arniky působí protizánětlivě a proti choroboplodným zárodkům, antirevmaticky
a proti bolestem nervů.

 

Účinky na zdraví člověka

Vědecky uznávané je zevní užití květů arniky při ošetřování následků zranění a úrazů, jako jsou výrony krve, odraženiny, zhmožděniny a vymknutí. Kromě toho se používají při otocích zlomenin, revmatických svalových a kloubních potížích a chronické žilní insuficienci a dále při zánětech sliznic v ústech a krku a k ošetřování bodnutí hmyzem.

 

Aplikační forma a dávkování

Výtažky z arnikových květů se zpracovávají většinou na masti a používají se zevně. Obklady s arnikovou tinkturou nebo nálevem působí tišivě při revmatických bolestech a tupých
poraněních.

Při zánětech v ústech a krku se používá ke kloktání tinktura v ředění 1:10 (nepolykáme). K obkladům se tinktura zředí převařenou vodou (1 čajová lžička na asi 100 ml vody), obklad se přikládá volně na dvě hodiny (mění se po dvaceti minutách) dvakrát až třikrát denně.

Vnitřní užití, například ve formě čaje, bez dohledu lékaře se nedoporučuje, jelikož arnika obsahuje jedovaté látky. Dráždí ledviny a vyvolává tachykardii.

 

Kontraindikace aneb kdy by se arnika neměla používat?

Arnika se nesmí užívat při alergii na hvězdnicovité rostliny.

 

Nežádoucí vedlejší účinky arniky

Při delší aplikaci na poraněné kůži často vznikají puchýřky a může docházet k otokům.

 

Arnikový obklad

Při tupých poraněních, jako jsou naraženiny, přelijeme 4 čajové lžičky arnikového květu 1 šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Vychladlým nálevem napojíme lněné plátno, které přiložím e na bolavé místo a necháme působit alespoň 2 hodiny.

 


Související pojmy:

mast ► rudník ► homeopatika ► montana ► 9ch ► 15ch ► rostlina ► účinky ► použití ► využití ► pěstování ► prodej ► tinktura ► čaj ► kde sehnat ► kde objednat ► obklad

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

choroba   brnění   řídnutí kostí   Janča   zdraví   revma   zánět   zrak   babské rady   kapsaicin   krvácení   sval   viry   strom   nálev   list   zácpa   Janča   obsahuje   kojenec   horečka   kontraindikace   postup   játra   zlomenin   písek   keř   pěstování   teplé   vitamin   olej   hlavy   chřipka   trávicí   šlacha   účinky   roztroušená   zelina   děti   ovoce   použití   angína   noha   bylinka   čaj   epilepsie   astma   stvol   kůra   kloub   Materia medica   kameny   vřed   končetina   sirup   Podhorná   střev   žlučník   rostlina   bylinná směs   indikace   kolika   ateroskleróza   Avicena   pupen   plíseň   slinivka   pálení   fytoterapie   opar   průjem   abytyše Hildegarda   Moučka   premenstruační   vývar   menstruační   arteriskleróza   akné   dásně   slezina   vlas   zpracování   stonek   houba   Zentrich   antibiotik   metabolismus   chladné   kornatění   recept   tinktura   horké   Paracelsus   pijeme   sušení   zelenina   využití   hemeroid   artróza   alergie   užití   hemoroid   Treben   plísně   ledvin   návod   močopudný   chřipka   nemoc   osteoporóza   bylina   nohy   mensturace   mateřské   zápal   slezina   víno   hlas   prášek   játra   sliznice   koupel   Mattioli   Galenos   katar   neht   fermentace   stonek   rýma   vitamín   Zentrich   bolest   nachlazení   vliv   tlak   obsažené   srdce   nať   zalijeme   kontraindikace   jaterní   nežádoucí   květ   kůže   kvasinky   účinek   Váňa   minut   dna   odvar   kořen   komplikace   štítná   krk   mrtvice   výroba   inhalace   migrén   ruka   žaludek   studené   sběr  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online