Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

rozrazil-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiRozrazil lékařský (latinsky veronica officinalls l.) - když kdysi Římané obsadili kraje obývané Germány, poznali „rozrazil lékařský“, kterého si domácí germánské obyvatelstvo nadevše vážilo jako léčivé byliny. Nazývali ji „Hlavní lék na všechny choroby“, a ještě dnes má lidový název „Allerweltsheil“. Bezpochyby i Římané se přesvědčovali o její velké léčivé moci.Účinky rostliny:

 • vysoká hladina cholesterolu, hypercholesterolémie
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • čištění krve, detoxikace
 • chronický ekzém
 • chronický ekzém
 • svědění stařecké kůže
 • trávení - podpora
 • zahlenění žaludku
 • poruchy střev
 • neklid, nervozita, nespavost - sedativní účinky
 • paměť, zlepšení paměti, okna, okénka
 • duševní přepracovanost
 • nespavost 
 • závratě
 • žloutenka - podpora léčby
 • močové kameny, močový písek
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida, revmatické bolesti
 • suchý zánět průdušek, bronchitida, katar průdušek
 • chronické choroby kůže, pokožky
 • ekzémy
 • rány - špatně se hojící rány
 • bércové vředy, rány v oblasti bérce
 • dna

Když chtěli známému nebo příteli složit zvláštní poklonu, tehdy mu říkali, že má tolik dobrých vlastností jako velevážená veronika. Vzpomněla jsem si na tento výrok, když mi jeden pán vyprávěl o velkém obsahu cholesterolu ve své krvi. Z toho důvodu již vícekrát ležel v nemocnici. Radila jsem mu pít čaj z rozrazilu, a to dva šálky denně. Velmi mne potěšilo, když za půl roku povídal, že při nedávném vyšetření krevního séra byli lékaři překvapeni, když již nezjistili zvýšený obsah cholesterolu. 

Rozrazilu vyhovují suché půdy a roste v lesích, na pasekách, při plotech, v příkopech, při cestách a na okrajích lesů. Jeho stonky s kořínky se plazí po zemi, má malé zoubkované, stříbřité lesklé listy, vyrůstá do vzpřímených hroznů, které mají bledě modré až fialové kvítečky. Listy na dotek snadno opadávají, proto mají německé pojmenování „Mánnertreu“ – mužská věrnost.

Kvete od května do srpna.

Sbírají se olistěná květenství a květy. Nejúčinnější rostliny jsou ty, které rostly na kraji lesů a pod dubem. Tato léčivá rostlina je podle tradice našich předků oblíbenou přísadou čajů čisticích krev a pomáhá vyléčit chronické ekzémy společně s kopřivou. Rozrazil vřele doporučuji při nepříjemné stařecké svědivosti. Slabé i citlivé osoby snášejí tuto bylinku velmi dobře na žaludek pro její mírné účinky, neboť povzbuzuje i trávení. Vyléčí i zahlenění žaludku a poruchy střev

Především bych chtěla upozornit, že rozrazil má velkolepé účinky při nervozitě, mající původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem. Švýcarský farář Kunzle doporučuje lidem, kteří musí vykonávat velmi mnoho duševní práce, aby před spaním pili tento uklidňující čaj. Přináší dobrou paměť a odstraňuje pocity závratě. Smíšený s kořenem celeru odstraňuje slabost nervů a melancholii (zádumčivost).

Rozrazil vynikajícím způsobem působí i při žloutence a písku v moči, při revmatických bolestech končetin. 
Jeden farář mi oznamoval: „Měl jsem častá ‚okna‘ v paměti a ta mi překvapivě zmizela, když jsem pil 14 dní čaj z rozrazilu a přesličky (ve stejném poměru), dva šálky denně. Předtím mi při kázání už vypadávala důležitá slova. Byl jsem nejistý a nervózní. Bylinky pomohly neuvěřitelně rychle.“
Rozrazil působil obdivuhodně při zastaralém suchém zánětu průdušek (bronchiálním kataru).

Jako prsní čaj používáme směs stejného dílu plicníku lékařského, listů podbělu, jitrocele a rozrazilu oslazený trochou medu, nebo ty bylinky spaříme horkou vodou, v níž jsme rozpustili kandysový cukr. Při žloutence, při chorobách jater a sleziny radíme tuto čajovou směs: 50 g pampelišky, 25 g květů čekanky, 25 g mařinky vonné, 50 g rozrazilu. Bylinky dobře promícháme. Přes den je třeba vypít dva šálky neslazeného čaje po doušcích (na 1/4 litru vody jednu kávovou lžičku – vrchovatou – viz způsob užívání).

Z kvetoucí rostliny rozrazilu můžeme připravit i čerstvou šťávu, kterou doporučujeme při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Užíváme během dne dvakrát až třikrát po jedné lžičce. Protože se ve starých bylinkářských knihách rozrazil vychvaluje i jako bylina na rány, doporučuji ho použít při zanícených a těžko se hojících ranách, zvláště v blízkosti holenní kosti (bércové vředy). Ránu nejdříve vykoupeme v čajovém odvaru, později dáme na ránu na noc obklady, které jsme namočili do spařeného čaje a potom je zabalíme teplým zábalem. 

Ti, kdož trpí na revma a dnu, měli by jednou vyzkoušet účinek tinktury z rozrazilu, kterou si můžeme sami připravit. Tuto tinkturu používáme zevně na vtírání do kůže, vnitřně bereme třikrát denně 15 kapek s trochou vody či čaje. V každém případě pijte každý rok nějaký čas čaj z čerstvě natrhaného rozrazilu – nejenže omezuje kornatění tepen, ale tomu stavu i předchází a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky. Proto prosím, vezměte si tuto radu k srdci!

 

Způsoby užívání rozrazilu:

 • Čaj z rozrazilu lékařského: Jedna vrchovatě naplněná kávová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme, krátce vyluhujeme.
 • Čerstvá šťáva z rozrazilu lékařského: Čerstvou nať umyjeme a protlačíme přes domácí odšťavovač, naplníme do malých lahviček a vložíme do chladničky.
 • Tinktura z rozrazilu: Jednu vrchovatou dvouhrst kvetoucí, nadrobno pokrájené natě dáme do litru 38 až 40% žitné pálenky a necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo na teplém místě. 

 

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

zrak   sušení   recept   mrtvice   čaj   horečka   fytoterapie   list   indikace   tinktura   neht   kojenec   řídnutí kostí   kontraindikace   astma   hemoroid   kvasinky   zpracování   kameny   mateřské   Materia medica   kolika   květ   premenstruační   ruka   koupel   kůra   revma   bylina   viry   vřed   prášek   sval   fermentace   močopudný   minut   akné   teplé   horké   chřipka   inhalace   chladné   rýma   stonek   účinky   kapsaicin   nať   Zentrich   odvar   vitamin   účinek   chřipka   zelina   brnění   slinivka   vliv   bylinka   střev   kloub   arteriskleróza   postup   žaludek   menstruační   obsažené   návod   Váňa   epilepsie   zánět   dna   noha   vlas   bolest   Zentrich   rostlina   strom   hemeroid   plíseň   abytyše Hildegarda   ateroskleróza   nežádoucí   sliznice   Janča   zelenina   angína   ovoce   studené   houba   antibiotik   Galenos   pěstování   játra   plísně   stonek   Janča   žlučník   Mattioli   zácpa   dásně   krk   končetina   mensturace   choroba   pálení   jaterní   děti   zápal   využití   kornatění   srdce   zdraví   sběr   zalijeme   štítná   nachlazení   kořen   olej   artróza   sirup   migrén   obsahuje   zlomenin   trávicí   Moučka   metabolismus   babské rady   užití   opar   alergie   bylinná směs   Paracelsus   vývar   slezina   osteoporóza   Treben   ledvin   pupen   víno   keř   vitamín   hlas   komplikace   kontraindikace   použití   katar   písek   kůže   průjem   tlak   Podhorná   nemoc   Avicena   výroba   šlacha   nálev   stvol   játra   slezina   nohy   krvácení   roztroušená   pijeme   hlavy  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online