Šišák bajkalský (latinsky scutellaria baicalensis) léčí srdeční arytmie, snižuje krevní tlak, nervové potíže, tlumí bolesti. Šišák je vytrvalá bylina vysoká 40 až 80 cm. Má mohutný hnědý kořen, který je po rozříznutí žlutý. Stonek má vystoupavý až poléhavý, rozvětvený. Listy křížmostojné, kopinaté, celokrajné. Květy jsou ve vrcholovitých hroznovitých květenstvích.
Účinky rostliny:
Má dvoupyský kalich. Rostlina kvete od konce června do září, barva květů má různé bledérnodré a fialové odstíny. Plodem jsou tvrdky se značným množstvím drobných kulovitých semínek.
Co sbíráme ze šišáku?
Sbírá se kořen tří- a víceletých rostlin.
Účinky na zdraví
Šišák se užívá především k léčbě srdečních potíží, jako je arytmie, vysoký krevní tlak (hypertenze) a různé subjektivní bolesti srdce. Má sedativní účinky, kterých se využívá jak při tlumení různých bolestí, tak k posílení nervů, proti nespavosti, neklidnému spánku a podobně. Dále se užívá při chorobách ledvin, proti revmatickým bolestem (revmatoidní artritida).
Je silně potopudný a žlučopudný. Snižuje krevní cholesterol. Působí spasmolyticky (uvolňuje křeče svalů) a staví vnitřní krvácení, čehož se užívá i při menstruačním krvácení a menstruačních bolestech.
Tradiční čínská medicína užívá šišák vždy tam, když chce odstranit horkost (horečka a nejrůznější záněty v těle) z organismu. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech v krku.
TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Chceme-li využít sedativni účinek přípravku k navození spánku, doporučuje se užíti 30 kapek v 18 hod.
Způsob použití
Nejvýhodnější a nejúčinnější léčivo z šišáku je tinktura, která se užívá v dávce 4x denně 1 kávová lžička. Doba léčby obvykle trvá 6 týdnů. Z kořene je též možné připravovat odvar. Denní dávka je kolem 10 gramů sušeného kořene. Pije se v malých dávkách po celý den. Jako kloktadlo se užívá 3-4krát denně.
Kontraindikace
Šišák nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Není vhodný pro dlouhodobé užívání. Vždy po 6 týdnech je třeba udělat 14denní pauzu.
Rozšíření a výskyt
Domovinou šišáku bajkalského jsou stepi a suché lesy Dálného východu kolem jezera Bajkal a dále na východ a na jih. U nás sejedná výhradně o pěstovanou léčivku či okrasnou květinu.
Sběr
Kořen šišáku bajkalského se sbírá na podzim u tří- a víceletých rostlin. Kořen se sbírá ráno a nejlepší je rovnou jej omýt a zpracovat na tinkturu. Nakrájí se na co nejmenší dílky a cca 80-100 gramů se přelije litrem nejméně 42 % alkoholu. Chceme-li kořen usušit, omyjeme jej a celý (případně rozpůlený) dáme sušit na topení (do teploty 50° C). Před užitím rozkrájíme či rozdrtíme na menší kousky.
Možnost záměny
Šišák je pěstovaná bylinka, takže na zahrádce s okrasnými květinami hrozí záměna. Ve volné přírodě u nás neroste.
Pěstování, stanoviště
Sazeničky šišáku lze koupit na specializovaných farmách, např. na Kotvičníkové farmě v Břasech. Předpěstované sazeničky se velmi dobře uchytí.
Má rád sušší půdu, slunnou polohu. Malé rostliny je dobré pěstovat u opory. V počátku růstu potřebuje dost zálivky. Přezimuje bez problémů. Na jaře obráží poměrně pozdě. Je dobré si před zimou označit místo, kde šišák roste, abychom jej na jaře omylem nevyryli. Šišák lze pěstovat i ze semen. Klíčivost je dobrá, ovšem je dobré semena dávat do země až koncem jara. Jinak se mladé rostlinky vyženou příliš do výšky a uhynou.
Látky obsažené v Šišáku
Flavonoidy, glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, organické kyseliny, steroly a další.
Poznámky
Významnou léčivkou je i šišák vroubkovaný, který pochází ze Severní Ameriky. Ten se užívá především jako uklidňující nervinum a spazmoIytikum.