Borůvka je rostlina s docela vzácnými plody. Lze je považovat za nejzdravější potravinu vůbec. Kromě plodů se sbírají i listy, nejpozději do začátku kvetení; mají jiné důležité použití. Obě borůvkové drogy (plod, list) se občas dají koupit ve specializovaných lékárnách, plody i běžně na trhu, takže s jejich opatřením nejsou větší problémy.
___
___
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- průjem dětí
- sliznice střeva - desinfekce, léčba
- zlepšuje zdrak
- ekzémy
- lupénka
- rýma
- záněty v krku
- záněty v dutině ústní
- neprospívání dětí - zlepšuje růst dětí
- cukrovka, diabetes
- zánět očí
Plody borůvek obsahují mimořádnou koncentraci vitaminů, minerálů a jiných účinných látek. Je to chutné a oblíbené ovoce, slouží k výrobě kompotů, džemů, šťáva vín. Borůvky je možné sušit. Po několikahodinovém namáčení sušené borůvky ve vodě nabobtnají a mám jakoby čerstvé ovoce. Majitelům mrazniček doporučuji plody zmrazit, což je ještě šetrnější způsob jejich uchování. Sušené plody můžeme též rozvařit na řídkou kaši, která je k léčebným účelům vhodnější než čerstvé plody. Léčebně se borůvkové plody využívají především proti dětským průjmům, na které snad ani není lepšího léku. Borůvky totiž výborně dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev; k tomuto účelu je používáme bez cukru.
Každá rodina s malými dětmi by měla mít sušené borůvkové plody jako stálou součást domácí lékárničky, kterou je však třeba každoročně vyměnit.
Borůvkové plody jsou mimořádně užitečné i pro dospělé. Zlepšují zrak; v začátcích letectví to využívali například piloti a jedli je před průzkumnými lety. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině, pomáhá též dobrému růstu dětí.
Odlišné použití má čaj z listů a natě, neboť snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem při cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zánět očí a jako kloktadlo.
Čajová směs na zastavení dětských průjmů:
- rozmačkaný plod borůvky 5 (dílů)
- list borůvky 5
- květ heřmánku 2 (díly)
- květ slézu přehlíženého 2
Jednu lžíci směsi přelijeme 0,3 l vroucí vody a necháme 20 minut vylouhovat. Přecedíme a dáváme dětem pít po trošce, kojencům do láhve. První den dítěti nedáváme žádnou stravu, následující dva až tři dny uplatňujeme zásady dietní stravy při průjmech, podáváme například pouze rýžový odvar, mrkvovou polévku, vyloučíme mléko apod. Velmi dobře účinkují i samotné plody, vhodné zvláště pro kojence. Stačí je rozvařit v malém množství vody, rozmačkat, přefiltrovat a po trošce podávat lžičkou nebo zředěné v láhví.