Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Lilie účinky na zdraví co léčí použití užívání využití pěstování přezimováníLilie bělostná (latinsky Lilium candidum) - po dlouhou dobu byla lilie bílá jedinou květinou rostoucí ve vesnických zahradách, která v průběhu času vytvořila velké záhony. Její okouzlující, opojná a jen velmi málo umírněná vůně umí člověka uvést do snění o okázalostech Orientu. Kam zasadit lilie? Oemujte jimi cestu, aby kolemjdoucí neztratili nic z jejich vůně.Účinky rostliny:

 • k léčbě využíváme hlavně květy a hlízy rostliny
 • desinfekční účinek (antiseptikum)
 • močopudný účinek (diuretikum)
 • změkčuje a zvláčňuje kůži (emoliencium)
 • kožní záněty - vředy, nežity
 • paparicium - zánět nehtu, zánět pokoží kolem nehtu
 • opalování - spálená kůže od sluníčka (např. liliovým olejem /macerát ve slunečnicovém oleji/)

Pěstování lilie a přezimování, zazimování, škůdci lilií

Lilie bělostná, která představuje symbol čistoty a panenství Panny Marie, má velmi výraznou vůni. Tato vysoká květina zůstává v půdě po dlouhé roky, její místo v zahradě proto zvolte uváženě! Zasaďte ji v srpnu nebo v září před tím, než začne růst. Bohatá půda, zavlažování a hnojení nejsou naprostou nezbytností, ale chudá půda také ne! Abyste se o tom přesvědčili, rozhlédněte se po rozlehlých plochách zarostlých bílými liliemi okolo opuštěných statků nebo ve starých farních zahradách. Na začátku vegetačního období si dejte pozor na slimáky, milovníky mladých výhonku. Poté dohlédněte na přítomnost chřestovníčka liliového, toho malého, červeně zbarveného hmyzu, který spadne na zem, jakmile se ho do tknete.
Na listech a květech, které jsou proděravěné a poseté skvrnami, napáchají značné škody! Hmyz „sklízejte" po ránu, kdy je méně hbitý, nebo použijte přírodní insekticid.
Pozor! Do kytic neřezejte kvetoucí stonky až u země, lilii byste ta k odsoudili k smrti (podobné je to i u levandule).

Chřestovníček liliový na liliích - jak se zbavit, vratičový přírodní bio insekticidJak se zbavit chřestovníčků liliových

Chřestovníčky při invazi odstraňte mechanicky (na ruce si navlékněte gumové rukavice, abyste je mohli rozdrtit), nebo v případě hromadné výsadby lilie překryjte „závojem", který zabrání dospělým jedincům naklást na "vaše" lilie vajíčka. Dejte ale pozor, ať zde není pár dobře ukrytých jedinců , kteří právě vyrábějí potomky. Jakmile lilie vystrčí nos ze země, obsypte je kávovou sedlinou, která má repelentní účinek, přitom ale opět ověřte, zda hmyz už nedorazil, a/nebo na listy nastříkejte roztok z vratiče, protože pach této rostliny zamaskuje vůni lilie.  

 

Přezimování, zazimování lilií, kdy přesadit lilie?

Odkvetlé lilie dejte na místo chráněné před deštěm a počkejte, až rostliny zatáhnou (zežloutne nadzemní část), pak stonek opatrně vykruťte. Chcete-li lilie přesadit, pak „ze země do země“, nemusíte je nechávat zasychat jako jiné cibuloviny. Pokud je nádoba dost prostorná a přesazovat nechcete, postavte lilie do studena, kde nemrzne. Nemáte-li ani tuto možnost, pak cibule vyndejte ze země a po očištění je uložte do vlhkých hoblin (pilin) nebo rašeliny. Neměly by v žádném případě přeschnout.
Lilie můžete zkusit přezimovat dokonce i přímo na balkoně: pod nádoby dejte silnější desku polystyrenu a květináče obalte bublinkovou fólií. Další, silnější vrstvou mohou být pomačkané noviny (případně listí) obalené nakonec jutou. A nezapomeňte – zemina nesmí přeschnout ani v zimě! 

 

Účinky lilie na zdraví

Kdysi byla používanou částí hlíza povařená v mléku nebo i ve vodě, podrcená a přikládaná ve formě zábalů při léčení kožních zánětů, vředů, nežitů a panaricia (zánět v okolí nehtu). Ještě před několika desetiletími se kupovaly liliové hlízy macerované v oleji nebo v pálence jednoduše v lékárně!

Přípravky z lilie zjemňují a zklidňují kůži spálenou od sluníčka. K léčbě se používají především květy a hlízy. Liliový olej, který je často velmi drahý, se získává prostým macerováním (louhováním) květů ve slunečnicovém oleji. 

 

Recepty

Pleťová voda pro citlivou suchou pleť

 • 5 květů bílé lilie
 • 200 ml pramenité nebo měkké vody

Vodu přiveďte k varu. Vhoďte do ní květy. Přikryjte, stáhněte z ohně, nechejte 1 hodinu louhovat a pak přeceďte . Tuto pleťovou vodu lze 4 až 5 dnů uchovávat v ledničce.

Pleťová voda proti vráskám

 • 3 liliové květy (Lilium candidum)
 • 3 červené růže (Rosa gallica)
 • 250 ml pramenité nebo měkké vody

V hoďte květy do vařící vody. 10 minut povařte na mírném ohni, překryjte, stáhněte z ohně a nechejte 2 hodiny louhovat. Přeceďte a nechejte vychladnout. V ledničce uchovávejte 4 až 5 dnů. Tuto pleťovou vod u kdysi používaly dámy na dvoře Ludvíka XIV.

 

Pověra

Poničit, ulomit nebo ještě hůř pošlapat lilii nosí neštěstí. Pokud se navíc tohoto činu dopustí muž, hrozí ženám jeho rodiny, že povedou zhýralý život.

 

Zajímavost

Lilie nepředou"... Toto starodávné rčení znamená, že ve Francii podle salického zákona, vylučujícího nástupnictví po přeslici, nemohly na trůn nastoupit ženy.

 

 


Související pojmy:

 pěstování ► eshop ► zlatohlavá ► khousnoutdinová ► po odkvětu ► cibulkonosná ► mast ► liliový olej ► na zahradě ► královská ► skautská ► zazimování a přezimování ► sázení ► cibule ► jak pěstovat ► obchod ► koupit ► je lilie jedovatá ► orientální ► výsadba ► množení ► prodej ► jak se starat o lilie v květináči ► kdy přesadit

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

výroba   Janča   sirup   krvácení   nemoc   pálení   Moučka   tlak   nohy   babské rady   ledvin   chladné   víno   zrak   zácpa   mateřské   astma   zdraví   čaj   epilepsie   hemeroid   houba   štítná   jaterní   olej   plísně   Galenos   končetina   Zentrich   obsažené   dásně   Zentrich   slezina   zápal   použití   zpracování   koupel   květ   keř   hemoroid   sval   kornatění   teplé   průjem   krk   vitamin   močopudný   bylinka   metabolismus   osteoporóza   kontraindikace   pupen   studené   kvasinky   vlas   artróza   zelenina   chřipka   bylinná směs   Materia medica   kloub   neht   migrén   stvol   rostlina   pěstování   odvar   hlas   menstruační   kapsaicin   řídnutí kostí   zlomenin   nachlazení   bylina   strom   zalijeme   chřipka   indikace   kojenec   kameny   ateroskleróza   písek   inhalace   katar   účinek   kůra   Mattioli   minut   tinktura   bolest   alergie   horečka   list   horké   vývar   sliznice   pijeme   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   slinivka   zánět   vitamín   děti   játra   Váňa   návod   fytoterapie   nať   mensturace   hlavy   angína   nežádoucí   Podhorná   roztroušená   vliv   revma   stonek   viry   kontraindikace   užití   choroba   opar   akné   mrtvice   játra   srdce   antibiotik   Paracelsus   Avicena   žaludek   žlučník   Janča   komplikace   kolika   vřed   plíseň   účinky   recept   zelina   stonek   noha   kůže   rýma   postup   využití   fermentace   dna   ovoce   slezina   šlacha   obsahuje   střev   Treben   prášek   nálev   sušení   premenstruační   ruka   brnění   trávicí   kořen   sběr  

Počet stránek ve webu:

3372

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online