Kočičí ocásek, jagavka, bulbine (latinsky Bulbine frutescens medicus, téže Anthericum frutescens, Bulbine caulescens, Bulbine rostrata je vytrvalá sukulentní bylina s trsovitým oddenkem. Sbírá se čerstvý list resp. šťáva z něj, méně často kořen. Rostlina se používá na velké spektrum kožních chorob a vnitřně na nachlazení, artritidu, trávicí potíže, urologické nemoci a jako tzv. karcinostatikum - tj. zpomaluje růst rakoviny (hlavně leukémie).
Účinky rostliny:
Vlastnosti:
- Výška: 40 - 60 cm
- Květ: žluto - oranžový, VI. - VII.
- Rostlina pochází z Afriky a je možné ji koupit v ČR za cca. 70 Kč.
Jaké látky obsahuje?
Antraehinony (isoknipholon, joziknipholon A a B, knipholon), flavonoidy, glykoproteiny (aloctin A a B), minerální látky, třísloviny, sliz, sacharidy, vitamíny aj. Rostlina není dostatečně po chemické a farmakologické stránce prozkoumána. V budoucnu tedy může skýtat překvapení v dalších léčebných účincích.
Účinky kočičího ocásku, jagavky, bulbine - co léčí, použití, využití:
Skupinové účinky: antiflogistikum (protizánětlivý účinek), antiseptikum (protizánětlivý účinek - zánět způsobený bakteriemi ad. vnějšími agens), baktericidum (likviduje nezdravé bakterie), dezinficiens (desinfekční účinek), fungicidum (ničí houbovité a kvasinkové kožní nemoci), karcinostatikum (zpomaluje rozvoj rakoviny).
Vnitřní použití: Artritida, choroby z nachlazení (kašel, rýma - nálev list), choroby trávícího traktu (průjem, koliky - nálev kořen), choroby urologické (infekce a záněty - nálev kořen), rakovina (brzdí rozvoj rakovinných buněk zejména leukemie).
Vnější použití: Choroby kožní (akné, ekzémy, bodnutí od hmyzu, opary, popáleniny, popraskané rty, puchýře, rakovina kůže, rozpraskaná kůže, řezné rány, spáleniny, vyrážky, vředy v dutinč ústní).
Jaké bakterie a kvasinky zabíjí: Likviduje Candida albicans, Microcroccus luteus, Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), E. coli (Escherichia coli), Bacilus subtilis.
Pěstování v podmínkách ČR, přezimování, zazimování:
Bulbine bývá vysoká skoro půl metru. Chlubí se dužnatý modrozelenými sukulentními listy, dlouhými 4-22 cm. Květy jsou hroznovité a tvoří nezaměnitelné střapce malých hvězdicovitých květů žluto-oranžové barvy na prodlouženém stonku. Vyhovuje jí plné sluníčko a sušší substrát. Vyhovuje jí hlinito-písčitá zemina. Potřebuje dobrou drenáž, pH 7 nebo mírně kyselé. Je to teplomilná rostlina tropických a subtropických oblastí. U nás se pěstuje jako pokojová, v létě bude ráda za slunné stanoviště na zahradě či balkonu. Nesnáší přemokřený substrát (podobně jako aloe vera). V zimě se doporučuje omezení zálivky, přezimuje i při teplotě 5-8 °C, ale jen na světlém místě.
Není mrazuvzdorná – proto je důležité sledovat pokles teplot a rostlinu uschovat do interiéru.
Aplikační forma:
- Nálev (čaj z nati): 2 g list, 200 ml voda, 3x denně.
- Odvar (čaj z kořene): 3 g kořen, 200 ml voda, var 5 min., luhovat 15 min., 3x denně.
- Tinktura: 40% alkohol, I ml 3x dennč.
- Gel: šťáva čerstvých listů a květů se používá zevně na výše uvedené nemoci kůže.
Zajímavosti:
V Africe se používá odvar z čerstvých listů na kašel, nachlazení a na artritidu.
Je více jak 50 druhů Bulbine a jsou mezi nimi i léčivé druhy Bulbine asphodeloides, Bulbine natalensis, Bulbine latifolia aj. Bulbine frutescens je z hlediska léčebného použití nejznámější.
POZOR, NEPLÉST S KOČIČÍM OCÁSKEM ACALYPHA PENDULA - JDE O ZCELA JINOU ROSTLINU!
Související pojmy:
pěstování ► jak pěstovat ► rostlina ► bylina ► eshop ► prodej ► objednat ► cena ► ceník ► semena ► semínka ► sazenice sezeničky ► jagavka ► přezimování ► zazimování ► účinky ► použití ► využití ► žlutý kočičí ocásek ► sušení ► jak usušit ► zahradnictví ► obrázek ► fotografie ► jak vypadá rostlina kočičí ocásek ► kytka ► květina ► léčivost