svlacec ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti Svlačec rolní (latinsky Convolvulus arvensis) je jeden z mnoha zástupců rodu svlačců, který má četnost asi 250 druhů. Roste jak zde v Evropě, ale taky u přímořských míst, jako jsou například Kanárské ostrovy, východní Indie či Madeira. V České republice se však vyskytuje pouze jediný druh a to právě svlačec rolní.


Účinky svlačce na lidské zdraví:

V magii se květ svlačce spojoval s Bohyní matkou, také byl přídavkem do kadidla při svěcení. V křesťanské tradici je zasvěcen Panně Marii a v květomluvě znamená prchavou radost.

 

Botanický popis

Svlačec je vytrvalá bylina s poléhavou nebo /evotoóvě ovijivou lodyhou až 120 cm dlouhou. Lodyha je větvená, řídce chlupatá nebo lysá. Mladé konce lodyh roní na lomu hořké mléko. Listy jsou řapíkaté,
střídavé a mají střelovitě kopinatý tvar. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na dlouhých stopkách. Koruna je srostlá, široce nálevkovitá, bývá bělavá až narůžovělá s tmavšími růžovými pruhy. Kvete od
června do září. Plodem jsou vejcovité tobolky se čtyřmi semínky.

 

Co sbíráme

Užívanou částí svlačce je kvetoucí nať nebo oddenek, sbíraný v době vegetativního klidu rostliny. Nať stříháme od června do září a sušíme ji rychle ve stínu při teplotách do 40 °C.
Dříve se sbírala i semena.

 

Účinky, využití, použití a sběr svlačce rolního

Svlačec obsahuje silně projímavou pryskyřici, třísloviny a gumovité látky. Jako droga působí povzbudivě na hladké svalstvo, zrychluje střevní peristaltiku a zvyšuje vylučování moči. Jde o drastické projímadlo, jako projímavý prostředek se musí užívat velice opatrně. Není vhodný pro samoléčbu.

Působí také silně močopudně a snižuje horečku.

Obklady namočené do směsi svlačcové šťávy, vinnného octa a růžového oleje zahánějí bolesti hlavy, svlačcové koupele a napařování pomáhají při těžkém kapavém močení a usnadňuji odchod močových kamenů a písku.

 

Nálev ("čaj") ze svlačce rolního

  • 1 kávovou lžičky řezané svlačcové natě,
  • 250ml vody


Bylinnou drogu spaříme vařící vodou po dobu 5 minut, přecedíme, necháme vychladnout a vlažný čaj vypijeme. Projímavý účinek nastupuje rychle a má těžko kontrolovatelný průběh.

 

Zajímavost

Jsou to želvy, které svlačec neskutečně zbožňují. Je pro ně pochoutkou.

 

Ze starého herbáře

Pití šťávy vytlačené z listí svlačcovéhoměkčí břicho a vyhání stolicemi pěnokrevnost. Proti větrnostem a kapání moče, čili řeřavce, užíváme obyčejně dvanáct nebo šestnáct utlučených semen v bílém víně. K témuž
účelu slouží také pití vody pálené z květů svlačcových. Při dně kyčelní pomáhají teplé obklady a náplastě připravené svařením šťávy svlačcového listí s vinným octem a ječnou moukou. Časté potírání směsí této šťávy s octem a solí je dobré proti prašivosti.

Pietro Andrea Gregorio Matthioli,
Herbář neboli bylinář,
Praha 1562