Toten lékařský (krvavec toten) - v některých zemích je to uznávaná nahořklá salátová nebo polévková zelenina. U nás je však známou léčivkou, která obsahuje hodně tříslovin, saponinů, silic, hořčin, cukrů a má velice silné antibakteriální účinky.
Účinky rostliny:
Toten lékařský se používá k léčbě zanícených a krvácejících sliznic, vředů, průjmů a střevních katarů. Přispívá rovněž k potlačení růstu patogenních mikrobů a také výtečně slouží k zastavování různých druhů krvácení - k tomuto účelu slouží hlavně odvar z kořene.
Čaj i sedací koupel z totenu
Čaj z nati i kořene se pije obvykle dvakrát denně (1 kávová lžička drcené drogy na čtvrt litru vody a čtvrt hodiny spařit) při zánětech žil, krvácení z nosu i nadměrné a bolestivé menstruaci. Při prudkých průjmech lze krátkodobě užívat silnější čaj i častěji. Pije se také při krvácivých hemoroidech.
Silná bolestivá menstruace - kombinace totenu, kontryhele, řebříčku a třezalky
Při nadměrném a bolestivém menses (silná bolestivá menstruace) bych však tento čaj doporučil třikrát denně kombinovat s kontryhelem, řebříčkem, třezalkou a menším podílem meduňky skladované po nasušení v uzavřené skleněné nádobě, jinak raději s fenyklem.
Co je potřeba vědět?
Tento čaj má i určité močopudné účinky, které se dají v kombinaci s medvědicí nebo brusinkou, zlatobýlem, vrbovkou a břízou využít při zánětech ledvin a krvi v moči (hemarurie). Taková směs se ale nesmí kombinovat se žádnou kyselou potravou ani sycenou vodou, což je zároveň i terapeutický požadavek při léčbě sulfonamidy (například Biseptolem), a tak se výborně mohou doplnit bylinky s léčivem.
Směs je vhodná také při pohybujících se ostrých ledvinových kamenech či písku. Poznamenávám, že okyselení i třeba jen vitaminem C nebo ovocem způsobí, že účinné látky budou zatěžovat játra. Odvar v této indikaci lze také dobře použít jako sedací koupel. Pro sedací koupel doporučuji hrst kořene totenu asi 10 minut vařit ve třech litrech vody.
Další účinky a vliv na lidské zdraví
Odvar z kořenů lze doporučit i na omývání různých bakteriálních kožních afektů, akné, vředů, pórovité pokožky. Hodí se k léčbě ekzémů a vyrážek včetně pásového oparu a neštovic.
Na alergické kožní reakce a kopřivku lze doporučit chladivé obklady z chladného odvaru totenu. Také ho lze použít víckrát denně jako ústní vodu při angínách, zánětech nosohltanu, při zarudnutí a bolesti v krku, bílém jazyku a při krvácejících dásních nebo parodontóze.
Rady
- Kořen totenu sbíráme buď časně z jara - od března do dubna, nebo v září až říjnu. Nejvíce obsahových látek má ráno.
- Nařezaný kořen totenu sušíme v dobře větraných místnostech. Je možné jej sušit i na slunci. Pokud sušíme umělým teplem, neměla by teplota převýšit 40°C. Pokud je kořen dobře usušený, musí při ohnutí prasknout. Balíme jej do papírových nebo jutových pytlů.
- Toten najdeme na loukách, pastvinách a stráních od nížin až do hor. Pozor ale na záměnu s méně účinnými druhy - krvavcem menším a měkkostěnným.
Jak se jinak říká totenu - synonymní názvy:
Komeníček ☼ Kominíček ☼ Krkavec ☼ Krvavé koření ☼ Krvavé kořeny ☼ Krvavec ☼ Krvistřeb ☼ Tosten ☼ Toten lékařský ☼ Totenec