Hálka účinky na zdraví co léčí použití užívání využití tinkturaHálka (latinsky cecidium, anglicky gall) je vláknitý výrůstek na rostlině (často růži), který je zpočátku zelený, později rezavý. V botanice se útvaru říká BEDEGUÁR. Vzniká napíchnutím listu hmyzem, který se jmenuje ŽLABATKA RŮŽOVÁ (Diplolepis rosae). Právě tomuto hmyzu můžeme poděkovat za to, že kromě květů a šípků sbíráme další produkt. Hálky jsou totiž silně léčivé a vyrábíme z nich tinkturu. Hálky je výhodou odstraňovat, protože rostlinu zatěžují.


Účinky hálek:

Účinky na zdraví

Využívají se při léčbě horeček, angín (zánětů mandlí) a chřipek.
Posilují imunitu (imunostimulans) a čistí močové cesty. Jsou vynikající při opakovaných oparech.
Používají se ve formě alkoholového extraktu - tinktury.

 

Co jsou to fenoly, fenolické látky obsažené v hálkách?

Hálky mají vysoký obsah fenolických látek.

Fenoly, fenolické látky, jsou s dalšími přírodními prostředky považovány za antioxidanty, tedy látky, které tzv. zhášejí (likvidují) volné radikály. Tím zabraňují poškození buněk. Fenoly zastavují růst a ničí bakterie, plísně a houby.
Rostliny je používají jako přírodní fungicidy. Rostliny si ukládají fenoly do semen, pupenů, plodů, květů, aby je ochránily před škůdci a chorobami a UV zářením. U lidí a zvířat fenolické látky pozitivně ovlivňují oběhový systém a trávicí trakt, jsou prokázány i protirakovinné účinky.

 

Hálková tinktura - recept a dávkování

Hálky rozstříháme na malé kousky, odstraníme případně larvy žlabatky, napěchujeme do sklenice a zalijeme čistým alkoholem.
Poměrově jde o 15 gramů hálek na 100 ml alkoholu.
Po dobu dvou až tří týdnů necháme louhovat a každý den protřepeme. Potom tinkturu přefiltrujeme a uchováme v uzavřené lahvičce.
Tinktury se užívá 3x denně kávová lžička a můžeme ji také kombinovat i s jinými bylinkami.
Třeba si tinkturu můžete přidávat do čaje z echinacey, nebo břízy a topolu a posílit tak účinky všech ingrediencí např. na posílení imunity.

 

Žlabatka růžová

Žlabatka růžová (latinsky Diplolepis rosae) - dospělá blanokřídlá vosička je tmavě hnědá nebo leskle modročerná, dlouhá asi 5 mm. Samička nabodává mladé statnější výhony (většinou planých růží), někdy i listy a květy a klade několik vajíček. Larvy vylučují dráždivé látky vyvolávající bujení okolních rostlinných pletiv. Tvoří se novotvar, průměru 3 až 5 cm, zpočátku zelená, později nachová, hnědá až černá. Larvy v ní žijí do jara, kdy vylétají dospělé žlabatky. Hálky hyzdí keř, snižují pevnost výhonů, rostlina tvorbou novotvarů ztrácí mnoho sil.

 

Facebooková skupina Přátelé léčivých rostlin píše:

Při svém podzimním sběru šípků si těchto chlupatých klubíček na šípkových keřích jistě všimnete. Dnes sice nejsou až tak všeobecně známé, ale sbíraly se a léčebně využívaly již ve středověku. A to nejen pro lidi, ale i pro dobytek. A vzhledem k tomu, že se jedná o výtečný přírodní imunostimulátor, využívají se k léčení i dnes. Většinou ve formě tinktury, ale i nálevu, případně ke zvýšení účinnosti i v kombinaci obojího nebo v kombinaci s tinkturami z jiných bylin.

Jak vlastně tyto útvary vznikají. Jsou to útvary parazitické. Jejich vznik způsobuje žlabatka růžová. Ta na jaře naklade na keř vajíčka a růstové faktory, které obsahují sliny jejích larev, způsobí, že do podzimu vyrostou tato klubíčka. Rostlina si vytváří fenolické látky, které ji slouží jako obrana proti škůdcům, chorobám a UV záření. A tyto látky použije také při poškození žlabatkou. Šípkové hálky tak obsahují asi 18 fenolických látek. A jejich obranná síla může prospět i nám.

Šípkové hálky velmi výrazně posilují imunitu, mají silné antioxidační, protizánětlivé a antibiotické účinky. Pomáhají při chřipce, jiných virózách, nachlazení a horečce. Čistí ledviny, pomáhají rozpouštět ledvinové kameny, čistí močový měchýř a odplavují z něj písek. Pomáhají ničit bakterie, plísně a houby, urychlují hojení oparů - na rtu i pásového, pozitivně ovlivňují oběhový systém a trávicí trakt, pomáhají i při bércových vředech, různých odřeninách a popáleninách, kde stimulují rychlejší růst "nové kůže". Jsou jim přisuzovány i protirakovinné účinky.

Jak již bylo řečeno, nejčastěji se využívají ve formě tinktury. Dá se koupit. Pokud si ji budete chtít vyrobit sami, musíte nejprve hálky rozříznout a odstranit larvy. Někteří se s tím příliš nepiplají, protože odstranit opravdu všechny může být hodně těžké. Na léčivost to nemá vliv, možná i naopak, protože v dřívějších dobách se používaly i tyto larvy. Ale to už je na každém, jestli na to má žaludek. Po vyčištění hálky naložíte do alkoholu, stejně jako při přípravě jakékoliv jiné tinktury. Po proležení můžete scedit, ale není to nutné. K přípravě nálevu se upravené hálky suší.

 

Více informacích o hálkách např. na http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/halky-na-rostlinach.pdf

Mnoho informací o žlabatce růžové naleznete také zde: https://svabblog.wordpress.com/2012/04/24/zlabatka-ruzova/