turanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiTuranka kanadská (dříve turan kanadský, latinsky Conyza canadensis) léčí revmatismus, dnu, nemoci močového ústrojí, zlepšuje látkovou výměnu. Turanka je jednoletá, až 1 metr vysoká, jemně chlupatá bylina. Lodyhu má přímou, oblou, nahoře větvenou. Listy střídavé, kopinaté až čárkované, přisedlé, celokrajné.


Účinky rostliny:

Četné úbory v hroznovitě uspořádané latě. Květ veliký asi půl cm má uprostřed žlutý terč, okrajové květní jazýčky bílé nebo načervenalé. Plodem jsou nažky schmýrem. Rostlina kvete od začátku léta do podzimu.

 

Používané části:

Sbírá se horní část kvetoucí natě.


Léčivé vlastnosti turanky:

Turanka zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus) a detoxikuje organismus. Odvádí z těla kyselinu močovou, čímž se uplatňuje při revma (revmatoidní artritidě) a dně. Totéž platí o různých kožních nemocech.
Dále je vhodná při léčení ledvin a močového ústrojí. Staví vnitřní krvácení. Podle literatury upravuje tvorbu bílých krvinek. Zevně se užívá na poraněné či oteklé klouby, na krvácení z nosu a dásní. Další účinky jsou uvedené v zeleném sloupci.

 

Způsob použití:

  • NÁLEV (ČAJ): Z turanky se připravuje odvar, který se pije v množství 2 šálky denně. Turanka se kombinuje především s urologickými a krev čistícími bylinami.
    Zevně se též připravuje formou odvaru, případně seužívá čerstvá, pomletá bylina. Takto připravené zábaly či obklady se na několik hodin (případně přes noc) přikládají na postižené klouby. 
  • TINKTURA: Tinkturu si snadno vyrobíte postupem uvedeným na www.UcinkyTintur.cz

 

Kontraindikace:

Turanka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Ve směsích ji mohou užívat i těhotné a kojící ženy. V léčbě dětí raději volíme jiné bylinky.

 

Rozšíření a výskyt:

Turanka kanadská, jak už název napovídá, pochází ze Severní Ameriky. Nyní se z ní stal po celém světě rozšířený plevel. U nás na ni narazíme na pustých místech, na úhorech, podél cest, na náspech, rumištích, na okrajích polí atd. 

 

Sběr:

Sbírá se kvetoucí nať na začátku květu. Sběr probíhá přes den. Seřezává se horních 30 cm natě. Je dobré sušit bylinu zavěšenou nad papírem či
plátnem, protože květy snadno opadávají. 

 

Možnost záměny: 

Turanku kanadskou si lze pomýlit s různými lučními bylinami, zvláště turanem ostrým, který je však podstatně menší.

 

Pěstování:

Jedná se o obtížný plevel, který se šíří všude tam, kde je kus volné půdy. 

 

Obsahové látky:

Silice, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Turanka je jednou z tradičních léčivých bylin severoamerických indiánů.