violka-maceska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiViolka trojbarevná (maceška) a violka rolní (latinsky viola tricolor, viola arvensis) léčí kašel, kožní onemocnění, zlepšuje metabolismus, posiluje cévní systém. Violka trojbarevná je letnička, někdy i trvalka vysoká kolem 20cm. Má rozvětvenou, vystoupavou, někdy vzpřímenou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, vejčitě kopinaté až srdčité se zpeřenými palisty. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • kašel
  • zahlenění, hustý hlen, vykašlání
  • detoxikace - čistí krev
  • kožní nemoci u dětí
  • zlepšuje stav cév
  • posiluje činnost srdečního svalu (srdeční tonikum, tonizační účinek na srdce)
  • bolesti v krku, záněty v krku
  • alergie kůže, alergická vyrážka na kůži
  • kožní výsev po popálení od kopřiv
  • bodnutí hmyzem, pokousání hmyzem
  • ekzémy
  • lupénka
  • kožní ekzém kojenců, miminek, dětí

Květy jsou úžlabní, velké asi 1,5 cm. Většinou mají 3 barvy, modrou či fialovou, žlutou a krémově bílou. Plodem jsou trojpouzdré tobolky. Kvete od května do října. Violka rolní je velmi podobná (občas bývá uváděna pouze jako varianta v. trojbarevné), má však o něco menší květa její barva je většinou pouze žlutavá nebo s příměsí fialové.

 

Léčivé vlastnosti:

Obě violky mají stejné léčebné použití. Hlavní účinek je v léčbě kašle a detoxikaci organismu. Violka rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání díky velkému množství saponinů. Dále zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus), zvyšuje množství odvádění odpadních látek močí a potem. Toho se využívá při léčbě kožních nemocí - zvláště v dětském lékařství a v revmatologii. Dále tonizuje cévní systém. Slouží jako mírné srdeční tonikum, stimulant oběhové soustavy, zlepšuje prokrvení vlásečnic. Zevně slouží jako kloktadlo při bolestech v krku a k omývání ekzému a alergických vyrážek, včetně popálení od kopřiv či jiných bylin a bodnutí od hmyzu.

 

Způsob použití:

Z natě se připravuje čaj formou nálevu či macerátu, který se pije po šálku 3x denně. Z violky je též možné připravit tinkturu a dávkovat ji 3x30 kapek denně. K vnějšímu použití se používá koncentrovaný nálev, případně lze z violky dělat mast, kterou se potírají nejrůznější ekzémy, včetně lupénky. Violky mají příjemnou chuť a hodí se k samostatnému užívání i do směsí. Trpí-Ii kožním ekzémem kojenci, pijí kojící matky nálev (2/3 terapeutických dávek). Účinné látky přejdou přes mléko do těla kojence. 

 

Kontraindikace:

Vysoké dávky violky mohou vést k nevolnosti a zvracení. Těhotné a kojící ženy by violku měly užít jen ve směsi. 

 

Rozšíření a výskyt:

Různé druhy violek rostou v mírném pásmu celého světa. Violku rolní najdeme často na polích a na okrajích pole, v různých škarpách a na rumištích. Violku trojbarevnou i v zahradách, na trávních, na mezích a podobně.

 

Sběr:

I Sbírá se kvetoucí nať na začátku kvetení. Doba sběru je hned po poledni. Zvláště violka rolní bývá zašpiněná od hlíny. V tom případě ji rychle omyjeme tekoucí vodou, zavěsíme do stínu do průvanu a necháme okapat. Pak sušíme běžným způsobem.

 

Možnost záměny:

Obě violky lze zaměnit jednu za druhou. Jiná záměna je nepravděpodobná. 


Pěstování:

V zahradnictví lze koupit různé šlechtěné "macešky", které se k bylinářským účelům nehodí. Violku trojbarevnou si však můžeme vypěstovat ze semen volně rostoucích jedinců tak, že semeno vysejeme na jaře do trávníku nebo na okraj skalky. Má ráda polostín. Později se sama množí samovýsevem. 

 

Obsahové látky: 

Saponiny, salicyláty, alkaloidy, flavonoidy, silice, minerální látky, antokyany, vitaminy C, E a další. 

 

Poznámky: 

Violka trojbarevná je známa spíše pod názvem maceška.