Trubkovec tyčinkový (latinsky Ortosiphon stamineus), je druh využívaný pro své léčivé účinky, vzhledem je vzdáleně podobný známé hluchavce. Lidově a ne zcela správně se často označuje jako trubkovec tyčinkovitý. Bylina je využívána především jako diuretikum. Silně podporuje selhávající ledviny, čímž je schopný oddálit dialýzu. Má antibakteriálním účinkem. Je zdrojem silic s diterpeny a flavonoidy, které snižují zadržování vody v těle a mírně stimulují činnost štítné žlázy. Trubkovec není zatím dobře prozkoumán, tudíž nejsou známy ani jeho vedlejší účinky.
Účinky rostliny:
Co sbíráme?
List.
Jaké látky obsahuje
Předpokládá se, že bylina obsahuje genosidové sloučeniny – orthosifoniny, mastné kyseliny, esenciální oleje, rostlinné oleje, saponiny, sapofoniny a draselné soli.
Jak vypadá?
Bylina trubkovec obvykle přitahuje včely, motýly a nektarové ptáky. Rostlina dosahuje výšky 1,5 metru a má oválné listy. Květy jsou bílé jako kočičí kníry, stopky jsou snadno zlomitelné a čtvercové.
Kde roste?
Rostliny obvykle rostou na polích, na březích řek nebo na místech s vlhkou půdou. Trubkovec prospívá v nadmořské výšce nad 700 metrů nad mořem.
Najdeme ho na Jávě a dalších indonéských ostrovech, v Malajsii, Thajsku, Barmě, Indočíně, na Filipínách, Indii i na Srí Lance, v jižní Číně, na Tchaj-wanu a v severovýchodní Austrálii. Pěstuje i v ostatních regionech s vlhkým subtropickým a tropickým klimatem (Jižní a Střední Amerika).