Zavinutka podvojná (latinsky Monarda didyma). Domovinou zavinutky podvojné je Severní Amerika, kde sloužila jako léčivá rostlina původním indiánským obyvatelům. Odtud také pochází její populární jméno "indiánská kopřiva". Po objevení Ameriky se posléze dostala i do Evropy. Křížením a dalším šlechtěním vznikla řada zahradních odrůd, kvetoucích v nejrůznějších barevných tónech, které ovšem nejsou tolik využívány jako léčivé a čajové rostliny.
Účinky zavinutky (monardy) na zdraví:
Impozantní košatá trvalka, rostoucí vzpřímeně a podle odrůdy a dostupných živin v půdě vysoká 80-150 cm. Její plochý, bohatě rozvěrvený kořenový systém se rychle rozrůstá do šířky a zavinutka brzy vyrváří husté porosty. Na hranaté lodyze vyrůstají vstřícně podlouhlé, zubaté listy. Koncové květensrví se vyvíjí uprostřed léta a jednotlivé červené pyskaté květy v něm vyrůstají patrovirě. Celá rostlina aromaticky voní.
'Marshalľs Delighť kvete sytě růžově a dá se využívat jako planý druh. 'Adam' a 'Gardenview Scar!eť kvetou sytě červeně, 'Beaury of Cobham' svítivě nafialověle růžově, 'Crofrway Pink' je lososová a 'Schneewittchen' nevinně bílá.
Ze slunné Kalifornie a z Mexika pochází Monarda jistuosa, která má kořenitou chuť podobnou tymiánu. Kvete něžně šeříkově fialově. M. punctata je nápadná žlutými, skvrnitými květy. Aroma jejích listů je srovnatelné s oreganem.
Zavinurky nemají vysoké nároky na stanoviště. Kvetou sice nejdéle na výsluní s vlhkou půdou, ale dobře rostou také v suchu nebo v polostínu. Ideální je místo chráněné před prudkým poledním sluncem.
Účinky, využití v léčbě lidí
Zavinutka je siličnatou bylinou s obsahem terpentýnových látek, tříslovin, flavonoidů, hořčin, organických kyselin a silice, která obsahuje vysoce antisepticky působící tymol. Obsahuje řadu dosud nezjištěných látek.
Droga (bylina) byla už v roce 1829 uznána v USA za oficiální, užívala jako protirevmatický lék a jako prostředek pro podporu trávení. Také ji můžeme používat při horečnatém kataru horních cest dýchacích a při zimnici spojené s třesavkou. Dobře také působí při zánětu průdušek, zmírňuje zažívací potíže včetně žaludeční neurózy.
Droga (bylina) má také uklidňující účinky, je možné ji použít jako mírný uspávací prostředek. Tlumí menstruační bolesti. Je možné ji také použít ve formě kloktadla při bolestech v krku.
Zavinutkový olej byl mezi indiány proslulým prostředkem pro masáže při bolestech zad.
Obvyklou lékovou formou je nálev, připravovaný podle běžných pravidel. Výborná je forma bylinného balzámu v gynekologii.
U průduškových indikací se doporučuje především inhalace.
Starým indiánským uklidňujícím nápojem je monadrové mléko. V přiměřených dávkách může bylina sloužit jako hranice mezi potravinou-nápojem a lékem-léčivým nápojem. Z tohoto důvodu žádné nežádoucí účinky nehrozí a nejsou známy žádné kontraindikace. Drogu je tedy možné podávat i během těhotenství a kojení. Vyšší dávky, nebo delší doba užívání nejsou ale vhodné.
Drogu (bylinu) můžeme podávat samostatně i ve směsích. V gynekologii ji kombinujeme především s řebříčkem nebo kontryhelem. V žaludečních indikacích je vhodné přidat puškvorec nebo jinou mírnější hořčinu.
V revmatologii se osvědčila kombinace s maceškou trojbarevnou nebo polní, s oddenkem pýru, vřesem a čekankou.
Vynikající je koupel rukou nebo nohou jako doplněk vnitřní protirevmatické léčby. Omývání čajem ze zavinutky v kombinaci se slézem tlumí projevy alergických ekzémů, zejména u malých dětí.
Co sbíráme?
Základní částí je čerstvá nať trhaná na začátku květu.
Monardová tinktura
Tinktura ze zavinutky - užíváme ji nejčastěji při všech zánětech sliznic, při potížích s hrdlem obecně. Navíc je velmi vhodná do komplexů tinktur, mimo jiné i pro svůj aromatický a vzhledový účinek.
Tinkturu vyrobíte dle univerzálního návodu na www.WebinarTinktury.cz