Zázvor (latinsky zingiber officinale, lidový název ďumbíř) byl ve starověku i středověku velmi rozšířený. Arabové ho považují za obzvlášť silné afrodiziakum, proto ho přidávají do veterinárních léků podávaných domácím zvířatům s cílem zvýšit jejich plodnost. Zázvor bystří smysly a povzbuzuje krevní oběh. Kromě toho má následující léčivé vlastnosti.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- zrak, vidění
- tlumí bolest
- nechutenství, anorexie
- žaludeční potíže, potíže s trávením
- nadýmání
- průjmy
- pocit plnosti
- infekční nemoci
- erekce, erektilní dysfunkce
- posílení imunity v zimě (imunostimulancium)
- hyperglykémie - snížení hladiny glukózy (krevního cukru v krevním séru)
- vysoký krevní tlak
- kašel
- bolesti svalů
- bolesti kloubů
- nevolnost na zvracení
- nachlazení
Zlepšuje zrak, tiší bolest, doporučuje se v případě nechutenství, špatného trávení (žaludeční potíže), při nadýmáních, průjmech, pocitech plnosti, infekčních chorobách, impotenci. Je rovněž velmi užitečný pro celý proces trávení. Posiluje v zimě imunitu.
V Polsku populární sušený mletý zázvor se od čerstvého chuťově liší. Ty dva se nesmí zaměňovat. Syrový zázvor dodává svěžest a pikantnost. Sušený se
hodí spíš do sladkých jídel. Zázvor se nesmí míchat se zelenými bylinami, protože ty se s jeho aroma tlučou. Výborně se však doplňuje s jiným kořením - novým kořením, bobkovým listem, hřebíčkem, muškátovým oříškem a pepřem. Přidává se do čajového pečiva, anglických pudinků, marinované zeleniny a také mnoha asijských zeleninových jídel. Slouží k aromatizaci kompotů, svařeného vína a piva. Přidává se rovněž do dýňových a okurkových marinád.
Používá se oddenek. Rostlina svým vzhledem připomíná rákos. Účinnými látkami jsou především silice a ostře chutnající gingerol.
LÉČIVÉ ÚČINKY:
Silice a gingerol pomáhají při žaludečních potížích, při pocitu plnosti nebo kinetóze. Zázvor posiluje obranyschopnost organismu, a je proto ideálním prostředkem proti nachlazení. Stejně jako česnek je účinným prostředkem ke snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.
Čerstvý kořen zázvoru je v léčebných účincích nejúčinnější. Při nevolnosti na zvracení byste měli žvýkat plátek čerstvého zázvoru nebo jíst kandovaný zázvor. K vyléčení kašle, popřípadě nachlazení se používá zázvorový čaj, punč nebo sirup.
Abyste se preventivně chránili před srdečním infarktem, měli byste při vaření pravidelně používat zázvor, popřípadě pít zázvorový čaj. Ke zmírnění bolestí svalů a kloubů se doporučují zábaly, koupele a obklady se zázvorovým odvarem, které mají uvolňující a osvěžující účinek.
Důležité: zázvor u většiny žen nepomáhá na těhotenskou nevolnost!
ZPŮSOBY POUŽITÍ ZÁZVORU:
-
Odvar ze zázvoru: Oloupejte 1 zázvor o velikosti asi 3 cm, nakrájejte na malé kousky, vařte 10-30 minut s 1/2 I vody a poté sceďte. Doslaďte medem. V průběhu léčby pijte 1 šálek několikrát denně.
-
Zázvorový punč: připravte jako zázvorový odvar a svařte se skořicí, koriandrem, hřebíčkem a citronovou kůrou.
-
Zázvorový sirup: 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekaného na malé kousky vařte asi 30 minut ve 200 ml vody, přidejte 100 g cukru nebo medu a nechejte zhoustnout. Sirup užívejte po lžičkách nebo zamíchejte do černého čaje.
- Zábal, obklad ze zázvoru: Stejně jako čaj se vaří 30 minut. Zábaly nebo obklady napusťte odvarem nebo jej sceďte a nalijte do koupele.
-
Zázvorový masážní olej: 1 kořen zázvoru vymačkejte pomocí odšťavňovače a v poměru 1 : 1 smíchejte se sezamovým olejem. Vyrobte jen malé množství a před upotřebením protřepte. Uchovávejte v ledničce.