zběhovec účinky na zdraví co léčí použití užívání využitíZběhovec plazivý (latinsky ajuga reptans). Na pasekách často rostou bohaté porosty krásně rozkvetlých zběhovců. Zběhovce však lze objevit i v lesích a na loukách, kde jsou opravdovou krásnou modrou ozdobou svého okolí. Zběhovce si člověk musí oblíbit již jen kvůli jeho kráse, proto někdy bývá v okrasných zahrádkách. Rostlina však má také bohatý obsah cenných účinných látek, tím se řadí mezi hotové skvosty naší přírody. 


Účinky rostliny:

Botanický popis

Vytrvalá, v době květu až 30 cm vysoká, rychle se rozrůstající bylina s přímou nebo vystoupavou, čtyřhrannou, červenofialovou, na dvou protilehlých plochách chlupatou lodyhou a plazivými, rychle kořenujícími výběžky.

Listy: V přízemní chudé růžici dlouze řapíkaté, úzce obvejčité, celokrajné. Lodyžní listy nejčastěji ve 2 párech, krátce řapíkaté až při sedlé, srdčité, vroubkované, drsně chlupaté s červenofialovým nádechem.
Květy: Modré až modrofialové, zřídka bílé nebo růžové, uspořádané po 6 až 10 v lichopřeslenech. Kalich zvonkovitý, drsně chlupatý.
Plody: Tvrdky.

 

Kde roste?

Louky a pastviny, světlé lesy a jejich okraje, paseky, křoviny, údolí lesních potoků. často vytváří husté půdokryvné koberce.

 

Co sbíráme?

Sbírá se celá, plně rozkvetlá nať, která se uplatní v mnoha druzích čajových směsí.

Mladé listy můžeme dát do salátů. Dáváme jen malé množství, jsou mírně hořké.

 

Záměna

Velmi podobný zběhovec lesní se liší jen tím, že nemá nadzemní plazivé výběžky a je víc pýřitý. Můžeme ho též sbírat a zcela stejně používat. 

 

Účinky na zdraví

Zběhovce prosluly svými léčivými účinky již dávno, ale mezi ostatními podobnými rostlinami poněkud zanikly. Nyní se používání zběhovce považuje za zastaralé, což však není vůči této dobré bylině spravedlivé. Možná je to tím, že na choroby, které se v lidovém léčitelství zběhovcem léčí, známe více účinnějších a známějších rostlin.

V první řadě pomáhá zběhovec při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, bronchitidě (zánětu průdušek), proti kašli a chrapotu. Je to jedna z mála bylin, které lze doporučit při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek nebo silným prochladnutím. Zběhovec při tomto použití nahrazuje i doplňuje známější řepík a plicník. Další uplatnění vychází z příznivých účinků čaje ze zběhovce na trávicí ústrojí. Podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí ztvrdlá játra, proto ho lze přidat do směsí na různá onemocnění žlučníku, jater a celé trávicí soustavy. Bylina zběhovec mírně posiluje a podporuje látkovou výměnu (metabolismus), tím se stává vhodnou součástí tonizujících čajů.

 

Kontraindikace, těhotenství, kojení, děti

Je velmi mírně jedovatý. Pro těhotné ženy, kojící ženy a děti není vhodný.

 

Zajímavost - jedovatý pro motýly

Zběhovec plazivý měl v oblibě anglický botanik a bylinkář žijící v sedmnáctém století, Nicholas Culpeper, který ho považoval za lék na rány a pro p řekonání kocoviny. Používal se také k utlumení halucinací vyvolaných nadměrnou konzumací alkoholu. Kromě toho byla známa schopnost této byliny zastavit krvácení a hojit rány, za což jsou zodpovědné v ní obsažené třísloviny (neboli taniny). Vědecké druhové jméno reptans odpovídá v překladu tomu české mu, tedy plazivý, a jasně poukazuje na vzhled (habitus) rostliny.

Jedovaté látky obsažené ve zběhovci chrání rostlinu před sežráním hmyzem. Larvy běláska umírají již po pozření jediné dávky zběhovce.

 

Dávkování

Rostlina je mírně jedovatá, proto je ideální ji dávat do směsí. Nepřekračujeme denní dávku cca. 3 lžičky nati (čerstvé nebo sušené), užíváme v průběhu dne, ne najednou! Dávku nepřekračujeme.

 

Čajová směs na chrapot a hlasivky:

 • nať zběhovce 5 (dílů)
 • nať řepíku 5
 • list podbělu 4 (díly)
 • nať plicníku 4
 • nať rozrazilu 4
 • květ černého bezu 3
 • kořen proskurníku 3
 • semeno fenyklu 3

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Přecezený teplý čaj dáme do termosky a pijeme ho po troškách celý den.

 

Etymologie aneb jak vznikl název rostliny

Z řeckého agios = člověk slabých údů (rostlina pomáhá při bolestech končetin)+ reptans =latinsky plazící se (plazivé oddenky).

 

Alternativní názvy

Uprchlík, běžec, drábský traňk, modrá kukačka, mořidlo, běhoun, svalník, poběhlík, zběhový traňk, prchlina, hádě, hadi na, blázen, plazník, hadoví, bědovec, splašenec, poběhlice.

 

Pěstování

 • Upřednostňuje vlhkou, propus tnou, humózní půdu na slunci nebo v částečném stínu.
 • Rostliny kvetou od dubna do července po od květu je seřízněte
 • Zběhovec lze napěstovat ze semen, samovýsevem na jaře, nebo pomocí výběžků, které rostina sama vytváří, ty mají vlastní kořenový systém a mohou dosáhnout délky 60 cm
  Květy nejsou vonné, čmeláky lákají sým zbarvením.