Svízel povázka účinky na zdraví co léčí použití užívání využití pěstováníSvízel povázka (latinsky Galium mollugo) - vytrvalá bylina. Lodyha poléhavá až vystoupavá, větvená, lysá, čtyřhranná. Listy tenké, podélně kopinaté, s osténkatými ostny, po 6-9 v přeslenu. Květy bílé, průměr 3-4 mm, ploché, 4 korunní lístky s osinatě zašpičatělými cípy, v řídkých okolících. Plody dvounažky, tmavé, většinou hladké. Kde roste? Louky, okraje lesa. Vyráží na jaře jako jedna z prvních bylin a má vynikající chuť. Čerstvá bylina patří do zelené polévky na Zelený čtvrtek a můžete mlsat na každé procházce jako báječné osvěžení.


Účinky rostliny:

Vlastnosti

Čeleď: mořenovité
Výška: 25-100 cm
Kdy kvete: kvěren - září

 

Povázka - jedlá bylinka

Svízel povázka je jarní delikatesou. Mezi ostatními travinami ho snadno poznáte podle zelených listových přeslenů. Jejich svěží chuť vás mile překvapí. Vyhledejte si na louce přísady do bylinkového tvarohu, salátu nebo polévky. Možná se z vás stane i milovník svízele.

 

svizel povazka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti co sbirame pestovani 2Co sbíráme, účinky na zdraví, zpracování

Svízel na čaj sklízejte a sušte těsně před květem. Jednu lžičku svízele přelijte 50 ml horké vody a čaj nechejte táhnout 10 minut. Jedinečné složení obsahových látek (kyselina křemičitá, třísloviny, glykosid asperulosid, flavonoidy, kyselina citronová a trocha éterických olejů) čistí lymfu a krev - i od jedů z životního prostředí - např. pesticidů.

Čaj (správně nálev) a zasyrova konzumovaná bylina aktivují ledviny a pomáhají při ekzémech akné - i jako mast. Posilují slezinu, odstraňují píchání v boku, podporují imunitní systém a chrání sliznice úst, rty, uši, střevo, močový měchýř. Podporuje léčbu angíny. Díky obsahu (i když nepatrnému) speciálního fermentu pomáhá trávit mléko a mléčné produky.

Švýcarský bylinkář páter Künzle připisoval svízeli povázce léčivé účinky na dnu.

 

Pomáhá srážet mléko

Galium pochází z řečtiny, kde gala znamená mléko. Tento název připomíná zvláštní vlastnost této byliny - schopnost srážet mléko. Už v době kamenné lidé používali speciální ferment z telecího žaludku při výrobě sýra. Dokazují to archeologické nálezy. Kořeny svízele se také používaly k barvení velikonočních vajec, protože obsahují červené barvivo. Lidově se jí říká i sláma Panny Marie nebo lepůvka.

 

Pěstování

Nepěstuje se, roste planě ve velkém množství v naší přírodě.

 

Možnost záměny

Svízel lesní (Galium sylvaticum). Lodyha kulatá, přímá, střední listy po 6-8 v přeslenech, dlouhé 2-4 cm, široké 3- 10 mm, namodrale ojíněné, rub šedozelený. Květy menší, průměr až 2 mm, s cípy, ne osinarě zašpičatělé, květenství široce větvené. Je jen málo účinný.