Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

zensen-petilisty-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŽenšen pětilistý (panax quinquefolius, aralia quinquefolia) - tento druh ženšenu objevil v roce 1718 francouzský misionář Lafitau poblíž Montrealu. Již v roce 1765 jej zapsali čínští bylináři v doplňcích a revizi ke knize »Osnova lékopisů« a v 18. století se s ním čile obchodovalo. Záznamy z Filadelfie v americké Pennsylvánii udávají, že jistý Daniel Boone zde prodal15t kořene ženšenu, získaných sběrem.

TUTO ŽIVOU BYLINKU CELOROČNĚ PRODÁVÁME ZA 50 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 

... mimo to:

  • posílení imunity
  • anémie, chudokrevnost - podpora krvetvorby
  • vliv na správnou hladinu cukru v krvi (glykémie)
  • hronický kašel
  • únava
  • chronická onemocnění

Velmi cenným vývozním artiklem se staly především v 19. století, kdy se dovážely ve velkém do Cíny a druh se stal v přírodě vzácným. Proto již v roce 1885 založil jistý George Stanton ženšenovou farmu o výměre 150 akrů. I v současnosti jsou kořeny ženšenu pětilistého předmětem pěstování i obchodu.

 

Botanický popis a rozšíření:

ženšen pětilistý (severoamerický), Panax quinquefolius (syn. Aralia quinquefolia), je víceletá bylina dosahující výšky 20-37 cm. Kořen je dužnatý, cylindrický, aromatický, 5-12 cm dlouhý, na povrchu žlutohnědý. Má sladkohořkou chuť a jeho vnější podobnost s kořenem ženšenu pravého je veliká. Lodyha je vzpřímená, na bázi často rýhovaná. Listová rozeta má 3-4, řidčeji 5-7 listů, které jsou pětičetné, výjimečně 3-7 četné. Střední lístky jsou větší, podlouhlé až eliptické, na bázi klín ovité, krajní vždy menší a oválné. Okraje lístků jsou nepravidelně zubaté, řapíky 4-10 cm dlouhé. Květy jsou asi 2 mm velké, zelenavě bílé, semeník zpravidla dvoupouzdrý. Plod je ledvinovitý, jasně červený, až 1 cm velký, semena bílá a až 5 mm velká.

Roste především ve východní části USA na lesnatých svazích horských roklí a rozsedlin, na zastíněných místech s humózní a dobře provzdušněnou půdou, převážně v listnatých lesních porostech. Dnes se pěstuje kromě USA (hlavně ve státech IlIinois, Wisconsin a Severní Karolína) i v Číně, Japonsku, Kanadě a jinde. Je méně náročný na pěstování. Obsahové látky· Kořen (Panicis quinquefolii radix, Ginseng americanae radix) má obdobné složení jako ženšen pravý, ale obsah jednotlivých látek je asi 3krát nižší. Jde o látky, jako je panacen, kyselina panaxová, fytosteriny aj.


Léčebné účinky:

tonifikační a imunostimulační účinky. Velmi dobře snižuje hladinu cukru v krvi, hlavně při diabetu 1. typu. Užívá se při chronickém kašli, únavě a ochablosti při chronických onemocněních, podporuje krvetvorbu.

 

Kontraindikace, kdy by se ženšen pětilistý neměl užívat:

je nevhodný v těhotenství, nekombinujte s plaménkem čínským (clematis chinensis) a kýchavicí černou (veratrum nigrum), při přípravě neužívejte kovové nádobí!

 

Způsoby užití:

doporučená denní dávka je 3-6 g suché drogy ve formě odvaru, prášku nebo tablet.

 

ženšen pětilistý pěstování ČR podmínky nárokyMožnosti pěstování v podmínkách ČR:

Snáší podobné podmínky jako ženšen pravý - klikněte zde. Je však odolnější.

Je možné jej pěstovat v podmínkách ČR. V zimě sice zvládne i -15°C, ale je lepší ho v květináči přenést do místnosti, aby nepromrzl.

Většinou se pěstuje v květináči a vytváří se z něj tvar "homole cukru," kdy se plazí po nějaké konstrukci v květináči.

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Avicena   fermentace   ateroskleróza   krvácení   močopudný   plíseň   kloub   horké   dna   kontraindikace   noha   alergie   chřipka   vlas   revma   účinek   vývar   Galenos   zpracování   zlomenin   pěstování   katar   slezina   sliznice   víno   vliv   nežádoucí   Janča   bolest   játra   indikace   koupel   Podhorná   olej   nohy   opar   houba   komplikace   bylinka   Materia medica   kontraindikace   obsažené   návod   kojenec   kolika   zelenina   postup   sirup   neht   epilepsie   slezina   použití   brnění   krk   roztroušená   keř   Zentrich   čaj   mateřské   Mattioli   hemoroid   hlas   nachlazení   babské rady   kořen   pálení   obsahuje   inhalace   angína   nemoc   končetina   trávicí   stonek   střev   kůra   zrak   Moučka   mensturace   rostlina   srdce   rýma   viry   premenstruační   minut   pijeme   děti   sušení   plísně   šlacha   artróza   recept   ovoce   akné   nať   list   vitamín   tlak   zápal   horečka   žlučník   vřed   ledvin   abytyše Hildegarda   metabolismus   bylinná směs   ruka   hlavy   Treben   užití   vitamin   sval   menstruační   zácpa   žaludek   tinktura   kůže   řídnutí kostí   Váňa   studené   teplé   mrtvice   chřipka   Zentrich   antibiotik   zalijeme   migrén   slinivka   výroba   kvasinky   nálev   fytoterapie   odvar   choroba   účinky   stvol   stonek   zánět   osteoporóza   zelina   sběr   zdraví   jaterní   chladné   játra   kornatění   astma   strom   bylina   využití   dásně   pupen   průjem   květ   písek   hemeroid   prášek   Paracelsus   kameny   arteriskleróza   kapsaicin   štítná   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online