zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
  • desinfekční účinek
  • ledvinové kameny, ledvinový písek
  • močové kameny, močový písek
  • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
  • křehké cévy - fragilita kapilár
  • stařecká demence, senilní demence
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • špatně se hojící rány
  • špatně se hojící ekzémy
  • pohyblivost po úrazech
  • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ. 

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza) a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se užívá v množství 3x denně 20-30 kapek. Mast se připravuje z kořene sbíraného na podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí, že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat ve směsích. 

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť. 

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli. Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny. 

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí probíhat v samém začátku květu, a to v době od 14.-16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření. 

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin, z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné době a rostou na stejných místech (např. starček vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky lze koupit i přes internet na specializovaných farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, glykosidy a jiné. 

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko zaměnitelný. Zlatobýl kanadský má dosti podobné účinky jako celík a lze jej v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar, mast).

 

Jak se jinak říká zlatobýlu celíku - synonymní názvy:

Celík ☼ Celík zlatobýl ☼ Celník ☼ Čelík ☼ Hadí traňk ☼ Hadí truňk ☼ Svalík prostřední ☼ Svalník ☼ Vysoký traňk ☼ Zlatá metla ☼ Zlatobejl ☼ Zlatobejlí ☼ Zlatý prut ☼ Žlutá metla