cernohlavek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiČernohlávek obecný (Prunella vulgaris) - každá louka je krásná, když na ní kvetou tmavě fialové černohlávky, i když tam roste mnoho jiných bylin. Černohlávek je ve volné přírodě hojný, můžeme ho najít i na okrajích lesů a v příkopech. Někdy těžko rozeznáme menší exempláře černohlávku obecného od statnějších rostlin černohlávku velkokvětého.  


Účinky černohlávku na zdraví:

Oba druhy mají stejné účinky. V lékárnách se tato droga (bylina) neprodává, proto sbíráme sami rozkvetlou nať, kterou lze najít během celého léta.

Černohlávek má velmi dobrý účinek na všechna zánětlivá onemocnění; kvůli tomu ho také slavný bylinkář Mattioli nazval "boží spásou". Hlavní použití černohlávku je zevní. Slouží jako kloktadlo při zánětech v krku, k výplachům ústní dutiny při zánětu dásní i k napařování při veškerých zánětech obličeje a hlavy. Můžeme ho používat také samostatně, na tato onemocnění je však výborný v kombinaci se šalvějí, yzopem a heřmánkem

Při vnitřním použití slouží černohlávek jako dobrá přísada do čajových směsí rovněž na všechny druhy zánětlivých onemocnění. Dobře se osvědčil do čajů na ženské choroby zánětlivého charakteru, tak se využívá nejčastěji. Uplatňuje se však i proti průjmu a na žaludeční či střevní katary

Z mladých listů černohlávku se připravuje chutný salát nebo je můžeme přidávat do míchaných bylinných salátů.

Jaké látky obsahuje

Třísloviny, hořčiny, pryskyřice, prunellin, hyperosid, organické kyseliny – kyselinu rozmarýnovou (brzdí průnik metastáz rakoviny prsu do kostí), oleanolovou, ursulovou a kávovou s antivirovým účinkem, polysacharidy P31 a P32 s imunostimulačním účinkem, vitamin B1, C, K, tanin a silice.
Fytolátky mají antioxidační účinek a vliv na Shigella spp., Salmonella typhi, E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Mycobacterium tuberculosis, na kmeny Streptococcus, virus HIV a řadu patogenních plísní.


Čajová směs na zánět vaječníků:

  • nať černohlávku 5 (dílů)
  • nať kontryhelu 5 
  • nať hluchavky 5
  • květ heřmánku 4 (díly)
  • nať řebříčku 3
  • nať třezalky 2
  • nať bukvice 2
  • nať šalvěje 1

 

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme asi 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme po doušcích během celého dne. Léčbu doplníme sedacími koupelemi z kontryhele.