Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu
Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat).

 

Pelyněk vete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky" (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá především při poruchách trávení. Zvyšuje tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu), zvyšuje chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení tepen (ateroskleroza), má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev. Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se používají jen zdrhnuté listy, případně květy či plody. Ty jsou vynikajícím kořením. Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv. estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (!) natě se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl ažjedno deci před hlavními jídly. V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno. 

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství. 

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů, na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček. Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád, kečupů atd. Průmyslově i podomácku se používá k přípravě alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku, zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější a má specifickou chuť a vůni. 


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě. Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště. Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné rostlinu chránit proti vymrznutí. 

Další informace o pěstování pelyňku zde.

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kumariny, steroly, minerální prvky a jiné. 

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí. 

 

Poznámka: 

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které nedávají semena.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

šlacha   slezina   účinek   kontraindikace   sušení   dásně   postup   nať   játra   vývar   ovoce   chladné   stonek   horečka   ruka   pijeme   antibiotik   krk   astma   recept   trávicí   sběr   výroba   kůra   účinky   využití   kornatění   střev   plíseň   kloub   premenstruační   Janča   použití   nálev   vřed   průjem   slinivka   vlas   bylinná směs   hlavy   rýma   zelenina   užití   noha   Galenos   pěstování   dna   žaludek   játra   komplikace   studené   choroba   hemoroid   Mattioli   bylinka   bolest   metabolismus   končetina   vliv   plísně   květ   zalijeme   žlučník   odvar   pálení   brnění   ateroskleróza   sval   stonek   migrén   teplé   kůže   kapsaicin   horké   děti   epilepsie   artróza   kvasinky   vitamín   neht   strom   krvácení   pupen   tinktura   Zentrich   babské rady   chřipka   stvol   abytyše Hildegarda   opar   obsahuje   kořen   hemeroid   osteoporóza   zácpa   Avicena   prášek   štítná   mensturace   viry   Váňa   hlas   sirup   víno   koupel   kojenec   čaj   zánět   houba   zelina   zápal   slezina   Treben   řídnutí kostí   arteriskleróza   zlomenin   Paracelsus   menstruační   fermentace   alergie   roztroušená   zpracování   tlak   keř   rostlina   Podhorná   indikace   nohy   kontraindikace   zrak   kolika   Zentrich   akné   sliznice   chřipka   jaterní   kameny   nežádoucí   angína   nemoc   minut   mateřské   Materia medica   nachlazení   fytoterapie   Moučka   bylina   katar   ledvin   inhalace   revma   srdce   návod   písek   Janča   olej   obsažené   zdraví   list   močopudný   vitamin   mrtvice  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online