Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu
Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat).

 

Pelyněk vete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky" (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá především při poruchách trávení. Zvyšuje tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu), zvyšuje chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení tepen (ateroskleroza), má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev. Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se používají jen zdrhnuté listy, případně květy či plody. Ty jsou vynikajícím kořením. Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv. estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (!) natě se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl ažjedno deci před hlavními jídly. V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno. 

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství. 

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů, na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček. Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád, kečupů atd. Průmyslově i podomácku se používá k přípravě alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku, zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější a má specifickou chuť a vůni. 


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě. Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště. Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí. 

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kumariny, steroly, minerální prvky a jiné. 

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí. 

 

Poznámka: 

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které nedávají semena.

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

užití   zelina   žlučník   Galenos   slinivka   prášek   houba   neht   pijeme   kornatění   Mattioli   menstruační   opar   kameny   vlas   bylinka   Avicena   brnění   květ   kolika   arteriskleróza   minut   nálev   Janča   výroba   Paracelsus   studené   chřipka   revma   obsahuje   hlas   zánět   list   použití   čaj   koupel   játra   noha   keř   kojenec   viry   využití   hlavy   komplikace   tlak   šlacha   plísně   mensturace   průjem   vitamín   pěstování   sušení   sběr   slezina   alergie   sval   ruka   horké   kvasinky   migrén   metabolismus   roztroušená   krk   kloub   končetina   hemoroid   víno   děti   odvar   Moučka   rýma   choroba   kapsaicin   štítná   srdce   epilepsie   indikace   bolest   Materia medica   fytoterapie   babské rady   zácpa   stonek   osteoporóza   návod   zápal   játra   Treben   fermentace   účinek   Váňa   postup   sliznice   účinky   bylina   nohy   hemeroid   astma   plíseň   močopudný   kůra   chřipka   žaludek   sirup   pálení   Zentrich   ateroskleróza   katar   teplé   recept   horečka   rostlina   zelenina   slezina   mateřské   střev   mrtvice   ledvin   dna   angína   jaterní   chladné   zpracování   řídnutí kostí   dásně   kontraindikace   bylinná směs   akné   Podhorná   nať   tinktura   nachlazení   antibiotik   nemoc   ovoce   pupen   kontraindikace   kořen   vřed   krvácení   strom   zrak   Janča   abytyše Hildegarda   kůže   stonek   artróza   olej   Zentrich   vliv   obsažené   premenstruační   inhalace   písek   zalijeme   vývar   zdraví   nežádoucí   stvol   vitamin   trávicí   zlomenin  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online