jaternik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiJaterník podléška = jaterník trojlaločnatý (latinsky Hepatica nobilis schreb). Je radost spatřit překrásné modrofialové porosty květů jaterníku. Tato první jarní ozdoba stinných lesů rozkvétá, hned jak roztaje sníh, a na místech bohatého výskytu dokáže probouzející se les překrásně vybarvit. Pro mne tento pohled znamená, že zima již definitivně skončila a že začíná nová bylinkářská sezona. 

___

___


Účinky rostliny:

Jaterník se neprodává v lékárnách, proto si ho musíte každý rok nasbírat. Ne však v době největší krásy, ale až trochu později, koncem kvetení, když mu již vyrostly listyTy tvoří hlavní léčivou drogu (bylinu), ale když jsou ještě květy, sbírá se celá kvetoucí nať. Při sběru dávejte pozor na kořínky, abyste porost co nejméně poškodili. Na rozdíl od většiny léčivých bylin nemá jaterník dlouhou ani slavnou historii. Jeho latinské pojmenování by se dalo přeložit jako jaterník vznešený a vzniklo z toho, že se rostlina odedávna používala na onemocnění jater, jak o tom svědčí středověké herbáře. 

Jaterník je, dá se říci, nenahraditelný. Je prvořadým lékem při tvrdnutí (cirhóze), zánětech (hepatitidě), zvětšení (hepatomegalii), rozpadu a slabé funkci jater (jaterní hypofunkce), pomáhá při všech nemocech tohoto životně důležitého orgánu. Můžeme ho používat i samostatně, vhodné je ho užívat s podobně účinkujícími rostlinami, neboť na játra známe několik dalších, velmi dobrých rostlin.

Většina bylinek na léčení jater prospívá i žlučníku, tak je tomu i u jaterníku. Rostlina zastavuje tvorbu žlučových kamenů a písku ve žlučníku a v žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, slouží jako močopudný prostředek, doporučuje se na čištění krve z moči a prospívá i při některých nemocech močového měchýře

Lidově se doporučují čerstvé listy jaterníku přikládat zevně na rány, což je v tomto případě velmi výhodné, neboť listy jsou k dispozici v době, kdy ještě většina rostlin neroste.

 

Čajová směs na různé obtíže s játry:

  • list jaterníku 5 (dílů)
  • nať řepíku 5
  • kořen pampelišky 5
  • kořen čekanky 5
  • nať čubetu benediktu 5
  • nať třezalky 4
  • květ heřmánku 4
  • nať rozrazilu 4

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme přikryté asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme dva až třikrát denně nalačno, 20-30 minut před jídlem.