jmeli-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJmelí bílé (latinsky Viscum album) - málokterá rostlina je opředena tolika pověrami a mýty jako jmelí. I u nás má jmelí symbolický význam, zvláště v době Vánoc. Souvisí to nejen s tím, že je stále zelené, ale i se způsobem růstu. Jmelí je totiž rostlinný poloparazit, který bere životodárnou mízu různým dřevinám. Roste vysoko ve větvích stromů, z dálky vypadá jako ptačí hnízdo, proto se nesnadno získává a bez žebříku nebo nízko umístěných větví se k němu nedostanete. Rostlina má zásadní vliv na srdce, krevní tlak a aterosklerozu. Některé části jsou jedovatné a není ani jedno kdy a na jakém stromě tuto léčivou atypickou poloparazitickou bylinu sbíráte.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

 • vysoký tlak krve u osob s aterosklerózou (kornatěním tepen) - obzvl. vhodný u osob s rozdílým vysokým a nízkým tlakem krve (systolický a diastolický)
 • ateroskleróza, kornatění tepen, areterioskleróza
 • posílení srdečního svalu myokardu (tonikum)
 • palpitace, pocit bušení srdce
 • rakovina žaludku - podpůrná léčba
 • klimakterium, přechod, menopauza
 • pocity návalu krve do hlavy
 • strach, nervozita, neklid, vnitřní nepokoj
 • nemoci štítné žlázy
 • posílení imunity, obranyschopnosti organismu
 • neplodnost žen
 • neplodnost mužů
 • silné menstruační krvácení (hypermenorea)
 • gynekologické záněty (bělotok)
 • epilepsie u lidí
 • epilepsie psů, epilepsie koček, zvířat - velmi účinné
 • chronické křeče
 • hysterie

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: K výrobě přípravků ze jmelí vč. tinktur nikdy nevyužíváme bílé bobule, které mají v sobě největší množství jedu. Nesbíráme ani větvičky.

 

Kdy sbíráme jmelí?

Nejideálnější měsíc pro sběr je březen, nejméně účinná je droga (rostlina) nasbíraná v lednu a srpnu. Lístky i s měkkými konečky větviček musíme ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou.

 

Jaké léčivé účinky má jmelí na zdraví člověka?

Vynikající léčivé účinky jmelí jsou známy v celé historii léčení rostlinami. Používali ho již staří Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé, jako lék se jmelí zachovalo až do současnosti. A právě v současnosti má zcela mimořádný význam.
Jeho hlavním léčebným účinkem je totiž regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému (jako jedna z mála bylin tedy léčí efektivně aterosklerózu), čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby.
Léčebné použití jmelí je ovšem mnohem širší. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity.
Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích - čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení (hypermenorea) a využívá se na sedací koulepe při gynekologických zánětech.

 

Tinktura a macerát ano, vařený čaj ne.

Nejvhodnější je používat jmelí ve formě tinktury. Účinné látky jmelí se varem ničí, proto pokud nemáme tinkturu, připravíme si studený macerát.
Podobně jako u jiných rostlin se při užívání větších dávek účinek nezvýší a léčbu tím neurychlíme, můžeme si spíše způsobit zdravotní těžkosti.

 

Dávkování:

 • jednotlivá dávka 1 g sušené rostliny (ideálně 3x/D), celková dávka pak maximálně 5 g/den

 

Z jakého stromu je jmelí nejzdravější?

Nejlepší droga (bylina) je ze jmelí parazitujícího na hlohu a jabloni, potom na jedli, smrku a borovici; slabší droga (bylina) pochází ze jmelí rostoucího na akátu i na jiných dřevinách. Rozdíly ovšem nejsou velké, jmelí sebrané ze všech těchto dřevin můžeme používat stejně, pouze dáme při sběru přednost vhodnější dřevině.
Rostlina sbíraná na topole je údajně mírně toxičtější a neměla by se sbírat.

 

Jak dlouho se může jmelí užívávat:

První účinky mohou být za týden užívání, ale u jmelí platí, že se musí užívat dlouhodobě, ideálně 6-8 týdnů (s výjimkou onkologických indikací) a pak si dát týdenní pauzu.

 

Tinktura ze jmelí bílého:

Recept na výrobu tinktury zde.

Tinkturu vyrábím a přenechávám nemocným lidem.
Pokud máte o ni zájem, bývá k dispozici v omezeném množství každý rok v květnu - napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Jak moc je jmelí jedovaté?

Při podávání této byliny ve výše uvedeném dávkovánía nebyly v praxi popsány žádné nežádoucí účinky ani toxicita. Přesto je na místě opatrnost a jak bylo uvedeno, nezvyšujeme svévolně dávkování, protože se tím rychleji neuzdravíme.

 

Těhotenství, kojení, děti

Rostlinu by neměly užívat těhotné ženy, kojící ženy a děti.

 

Jak se jinak říká jmelí bílému - synonymní názvy: 

amala ☼ čarodějčina větvička ☼ čarodějná metla ☼ čertovo koště ☼ druidská větvička ☼ dubové majlí ☼  dubové mejlí ☼ gmeil ☼ gmeili ☼ gmejl ☼ gmejlí ☼ hromová metla ☼ hýmelí ☼ jamela ☼ jemela ☼ jemela bílá ☼ jemelka ☼ jemelo ☼ jeměl ☼ jemola ☼ jimelí ☼ jímelí ☼ jmel bílý ☼ jmél ☼ jmélí ☼ majlí ☼ mejlí ☼ mejdlí ☼ mel ☼ melé ☼ mélé ☼ melí ☼ mílí ☼ muří noha ☼ mýlí ☼ najdlí ☼ nejdlí ☼ omejlí ☼ omela ☼ omelí ☼ omelo ☼ posel bohů ☼ svaté dřevo kříže ☼ všeholék ☼ zlatá větev