Andělika lékařská (latinsky archangelika officinalis) léčí žaludeční potíže, stimuluje srdce, reguluje činnost štítné žlázy, pomáhá při revmatismu a bolesti svalů. Je to statná, až 2 metry vysoká vytrvalá rostlina. Pronikavě voní. Má řepovitý kořen. Lodyha je na bázi tlustá asijako ruka aje rýhovaná. Přízemní listy jsou více než půl metru dlouhé s dutým, dlouhým, oblým řapíkem. Jsou 2x až 3x trojitě zpeřené, ostře pilovité. Květy ve složeném polokulovitém okolíku jsou až 15cm široké a mají 20-40 okolíků.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- kinetóza (nevolnost v autě)
- podpora trávení
- podpora funkce žaludku
- podpora funkce žlučníku
- podpora funkce slinivky břišní
- prokrvení vnitřních orgánů
- pocit chladu, studené, chladné ruce, nohy končetiny
- horečka, chřipka - posílení imunity
- zahlenění plic, průdušek
- ucpaný nos
- nosní dutiny, paranazální dutiny
- prevence nachlazení
- zpožděná menstruace
Korunní plátky jsou zelenavé. Plodem je světle žlutá až hnědá dvounažka podlouhlého tvaru dlouhá 5-8 mm. Rostlina kvete v červenci a srpnu.
Synonymní názvy:
Děhel lékařský, andělička, andělka, andělský kořen, angelika, anjelička, anjelika, děhel, děhel lékařský, děhyl, janoklika, koření svatodušní, kořen sv. Ducha, koření sv. Ducha, litvor, smrtolno zelino, svatodušní koření, vybolen
Používané části:
Kořen, méně často nať a semena.
Léčivé vlastnosti:
Kořen užitý vnitřně tlumí křeče a bolesti břicha. Stimuluje nervovou činnost, působí proti stresu. Pomáhá při látkové přeměně. Reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Tlumí menstruační bolesti. Zpevňuje cévní stěny. Droga se dá použít i v koupelích při bolestech svalů a revmatismu. Působí potopudně a močopudně.
Způsob použití:
Kořen se používá buď sušený, v tom případě je dávkování ve formě prášku, který se bere před jídlem 2 až 3krát denně na špičku nože. Další vhodnou formou je tínktura v dávkování 3x denně 25 kapek. Možná je i macerace ve víně. Pak je dávka cca půl deci až deci před jídlem. Na koupele se používá kořen, 100 gramů se povaří 15minut v litru vody a pak se nalije do vany steplou vodou. Koupel provádíme dvakrát týdně. Osvědčila se i při boji se stresem a tělesným vyčerpáním.
Kontraindikace:
Droga by se neměla užívat v těhotenství a při kojení, při zánětech ledvin, žaludečních vředech a vředových onemocněních tlustého střeva. Čerstvá
rostlina může alergikům na slunečním svitu působit kožní vyrážku.
Použití v kuchyni:
Semena se pro svoji aromatickou vůni používají při výrobě likérů. Pro domácí použití lze doporučit naložení cca 40 g čerstvých lodyh do litru kořalky nebo červeného vína. Po pěti dnech tekutinu přecedíme. Pojídat lze velká nerozvitá poupata, a to jak syrová, tak uvařená ve slané vodě nebo orestovaná.
Rozšíření a výskyt:
Andělika se vyskytuje v severní Evropě a severní Asii. U nás pouze vzácně ve vyšších polohách. U nás se pěstuje pro léčebné účely.
Sběr:
Kořen i semena se sbírají nejdříve na podzim druhého roku. Kořen se sbírá od rána až do odpoledne.
Možnost záměny:
Anděliku lze zaměnit s jinými mrkvovitými rostlinami (např děhel lesní). Některé z nich jsou jedovaté.
Pěstování:
Semena se dají koupitv každém dobrém zahradnictví (avšak rychle ztrácejí klíčivost). Nejlepší je dát čerstvá semena do půdy už na podzim, aby
přemrzly. Rostlině se daří v hlubší lehčí půdě, která má dostatek vláhy. Má ráda polostín.
Obsahové látky:
Silice, třísloviny, tanin, hořčiny, pryskyřice, cukry, pektin, furokuramin a další.
Zajímavosti:
Patří mezi byliny, kterým nevadí ani slaná mořská voda.