Konopí seté (latinsky cannabis sativa) tlumí bolest, kašel, pomáhá při roztroušené skleróze, zeleném zákalu. Konopí je jednoletá statná rostlina s lodyhou vysokou až pět metrů. Lodyha je houževnatá, vláknitá, přímá, někdy nedělená. Listy jsou velké až 15 cm, většinou střídavé s 5-9 dlanitě sečnými čepelemi. Konopí je dvoudomá rostlina, kvete uprostřed léta.
Účinky konopí na zdraví člověka:
Účinky rostliny:
- různé bolesti
- nespavost, potíže s usínáním, noční buzení
- nechutenství
- žaludeční potíže
- roztroušená skleróza mozkomíšní
- Parkinsonova nemoc, choroba
- zelený zákal
- prevence kardiovaskulárních nemocí (nemocí srdce a cév)
- chrání sliznice
- revma, revmatoidní artritida, revmatické bolesti, bolesti kloubů
- lupénka, psoriáza
- bolesti svalů
- opruzeniny
- ekzémy
- opar obličeje a pásový opar (herpes simplex a herpes zoster)
- svrab u koní, koňský svrab
Květy se vyskytují pouze na samčích jedincích a tvoří vrcholičnaté laty. Semena - hladké nažky se objevují na samičích rostlinách koncem léta a na začátku podzimu. Rostlina je silně aromatická.
Používané části:
Rostlina se dá použít víceméně celá, kromě kořenů a lodyhy.
Léčivé vlastnosti:
Konopí (jeho různé poddruhy) bylo od pradávna užíváno jak k léčení, tak k dosažení extatických stavů. Kléčení se používá jak nať (převážně ze samičích rostlin), tak samčí květy a semena. V první řadě konopí (nať) tlumí nejrůznější bolesti. Pomáhá při žaludečních problémech, zvyšuje chuť k jídlu a má celkový tlumivý účinek, který se dá využít při poruchách usínání a nočním buzení.
Konopí dále tlumí křeče a napětí ve svalech, čehož se užívá při Parkinsonově chorobě a roztroušené skleróze mozkomíšní (RS). V neposlední řadě je konopí dobrým lékem zeleného zákalu.
Semeno a výrobky z něj pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, chrání sliznice, pomáhá při revmatu (revmatoidní artritidě). Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
Samčí květy jsou výborné na výrobu mastí. Konopné masti pomáhají při lupénce, bolestech kloubů i svalů, při revmatických bolestech, proti opruzeninám, ekzémům, oparům atd.
Způsob použití:
Léčba konopím je z obecně známých důvodů poněkud problematická. Na úvod lze říci, že semena a květy (všech rostlin konopí) prakticky neobsahují žádné psychoaktivní látky. Ze semen je na trhu celá řada výrobků. Pro domácí léčení stačí brát denně 3 kávové lžičky nadrcených semen. Semena nedrtíme "do zásoby", neboť rychle žluknou a ztrácejí na síle. Ze samčích květů lze dělat odvar a pít tři šálky denně.
Z vrchních větviček (palic) lze dělat odvar a pít tři šálky denně, případně podle potřeby (před spaním, po jídle atd.). Z vršků samičích rostlin lze též dělat tinkturu a dávkovat ji obvyklým způsobem 3x 30 kapek denně.
Konopí je vynikající do mastí. Z květů i vršků lze dělat masti na revma (v tom případě dáme do masti i kafr) nebo na lupénku (v tom případě jsou vhodné masti v sádle bez jakýchkoliv dalších přidaných látek). Skvělá na jakékoliv problémy s klouby, svaly, šlachami atd. je mast ze směsi kostivalové (2 díly) a konopné (1 díl) masti a kafru.
Kontraindikace:
Konopí, které má minimální psychoaktivní účinky, žádnou kontraindikaci nemá. U psychoaktivních rostlin je samozřejmě (při léčbě) hlavním problémem jejich obsah THC. Semena a květy lze upotřebit bez omezení.
Použití v kosmetice:
Z konopí se dělá celá řada mastí. Jsou vhodné na opruzeniny pro kojence, na určitý druh lupénky, na ekzémy atd.
Použití v kuchyni:
O použití konopí v kuchyni existuje celá řada knih, v drtivé většině se však jedná o psychoaktivní konopí.
Rozšíření a výskyt:
Domovem konopí je patrně Přední Asie a teplé oblasti tohoto kontinentu. U nás se planě vyskytuje konopí rumištní a v teplých oblastech jižní Moravy různé druhy již planě rostoucích rostlin podél cest, kolem vinohradů, na krajích polí.
Sběr:
Sběr samčích květů provádíme v červenci. Nejlepší je čerstvé květy rovnou zpracovat na mast či tinkturu. Samičí rostliny se sklízejí po dozrání semen, většinou v září. Sušíse větvičky zavěšené "hlavou dolů". Rostlina se sbírá za suchých dnů těsně před polednem.
Možnost záměny:
Konopí je téměř nezaměnitelná rostlina s typickými listy a vůní.
Pěstování:
Semena se dají volně koupit na internetu. Rostlina má ráda slunné stanoviště, lehčí propustnou půdu, v počátku růstu dostatek vláhy.
Obsahové látky:
Konopí obsahuje asi tisíc různých sloučenin. Hlavní jsou cannabioly, dále minerální látky, slizy, organické kyseliny, flavonoidy, stopové prvky ajiné.
Zajímavosti:
O konopí již byly napsány celé knihovny. Např. Skythové používali rozpálená semena v parních lázních při léčení rýmy a na ochranu sliznic.
Z konopí se též dělá řada průmyslových výrobků, včetně lan a izolací.
Poznámky:
Zcela bez problémů lze u nás pěstovat jen rostliny, která pocházejí ze semen, jež mají certifikát o nízkém (takřka nulovém) obsahu THC rostlin,
ze kterých pocházejí.