kopretina-rimbaba-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKopretina řimbaba, řimbaba obecná (latinsky pyrethrum parthenium). Léčí migrény, horečky, menstruační bolesti, uvolňuje křeče. Řimbaba je statná chlupatá trvalka dorůstající až 90 cm. Lodyha je přímá, větvená. Listy zpeřené nebo peřenolaločné, žlutozelené barvy. Hustá květenství malých bílých úborů s výrazným žlutým terčem uprostřed.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • migréna
  • bolest hlavy
  • obecně tlumení bolesti - analgetický účinek
  • menstruační bolesti
  • křeče
  • horečka
  • zlepšení metabolismu (látkové výměny)
  • zánět tlustého střeva
  • vyčištění dělohy po vypuzení placenty
  • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
  • střevní paraziti, paraziti střev
  • zánět ucha (zánět středního ucha)
  • kolika (kolikovitý zánět trávicího ústrojí)
  • některé kožní nemoci

Plodem je asi milimetrová nažka. Kvete od června do září.

 

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nat, případně jen listy.

 

Léčivé vlastnosti:

Řimbaba v první řadě tlumí bolest. Užívá se proti bolestem hlavy, migréně, menstruačním bolestem. Uvolňuje křeče svalového i nervového původu. Snižuje horečku. Zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Dále se užívá při zánětu tlustého střeva. V neposlední řadě se užívá po porodu k vypuzení placenty, vyčištění a regeneraci dělohy
Řimbaba má vnější i vnitřní protirevmatické působení (revma, revmatoidní artritida). Dále se užívá proti střevním parazitům. Zevně se používá při zánětu ucha. Obklady při kolikových zánětech břicha, revmatických bolestech a kožních nemocech.

 

Způsob použití:

Z řimbaby se dělá tinktura, která se užívá v běžných dávkách 3x 30 kapek denně. Při migréně takto: při nástupu asi 10 kapek, pak každé půl hodiny dalších 10 kapek až do ustání bolestí či do celkového počtu 50 kapek. Při akutních bolestech a křečích lze brát 1 až 2 kávové lžičky jako jednorázovou dávku. Řimbaba funguje i jako prevence migrény. Doporučuje se sníst 1 čerstvý list denně. Jako čaj se řimbaba užívá formou nálevu, pije se po dílčích dávkách až půl litru denně. Zevně se užívá též formou nálevu. Při zánětu ucha se v nálevu či naředěné tinktuře namočí vatička a nechá se působit asi 30 minut. Lze též do ucha zasunout čerstvý list. Nechá se působit pár minut.

 

Kontraindikace:

Při pojídání čerstvých lístků mohou vzniknout v ústech vřídky. Kdo je na to náchylný, doporučuje se listy napřed usmažit. Bylinu by neměli brát lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly řimbabu užívat. Další omezení tato rostlina nemá.

Řimbaba obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách užívaných nalačno podráždit žaludek

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou řimbaby je jihovýchodní Evropa. Nyní je rozšířená v celé Evropě (krom severu). U nás ji najdeme v teplejších oblastech. Je též častou okrasnou květinou zahrádek, kde bývá pěstována jako .kopretlna"

 

Sběr:

Sbírá se kvetoucí nať na počátku květu. Tase suší ve stínu. Listy se užívají syrové a sbírají se po celé vegetační období. 

 

Možnost záměny: 

Řimbabu si lze při troše nepozornosti splést s kopretinou bílou, vratičem obecným či heřmánkem. Řimbaba má však velmi specifický zápach i chuť.

 

Pěstování:

Řimbabu lze občas koupit v zahradnictví jako sazeničku. Tato rostlina se dobře rozmnožuje semeny. Pěstuje se v sušší, dobře odvodněné půdě a na přímém slunci. Na péči i půdu je nenáročná. Daří se jí na stanovišti chráněném před větrem. 

 

Látky v kopretině řimbabě:

Třísloviny, hořčiny, sliz, éterický olej, silice, laktonya další.

 

Latinský název:

Kopretina řimbaba - Chrysanthemum parthenium, Tanacetum parthenium.

 

Poznámky:

Čerstvá i sušená nať odpuzuje moly. 

Kopretina řimbaba