cesnacek lekarsky ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviČesnáček lékařský (latinsky alliaria petiolata) patří do čeledi brukvovité, je vysoký 20-90 cm a kvete v dubnu až květnu. Je to dvouletá bylina. Listy má střídavé, dlouze řapíkaté, vroubkované, horní srdčité, dolní ledvinovité. Květy bílé, ve vrcholových hroznech, korunní lístky 5-7 mm dlouhé. Plody jsou šešule, šikmo rozestáté, čtyřhranné, až 7 cm dlouhé. Rostlina vůní připomíná česnek.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • jarní únava
  • jarní detoxikace
  • kvasinky ve střevech
  • čištění krve (podpora odvodu nežádoucích metabolitů močí)
  • zánět dásní
  • zuby hrozící vypadnutím
  • nadýmání (pro nadbytek kvasinek ve střevech)

cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-2 cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-3 cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi-4

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: česnáček se nesuší. Jí se přímo nebo se nakládá (např. do octa apod.). 

 

Výskyt a rozšíření:

křoví, okraje cest a lesů, pěšinky mezi záhony. 

 

Záměna:

mladé listy česnáčku lékařského se dají zaměnit s mladými listy popence obecného. Ty jsou kulaté a lesklé a chutnají spíše jako máta.

 

Jemnější než medvědí česnek

Nejsou příbuzné, a to ani vzdáleně a přesto tato bylina z čeledi brukvovitých voní a chutná stejně jako česnek medvědí z čeledi česnekovitých. Česnáček většinou najdete na jaře tam, kde česnek medvědí neroste — je jemnější než tato bylina, ale dá se stejně dobře použít k jarní očistě těla jako ona.

 

K osvěžující jarní kúře

Česnáček lékařský obsahuje značné množství vitaminu C a provitaminu A, čímž posiluje tělo unavené po dlouhé zimě. Za pikantní chuť vděčí hořčično-olejovým glykosidům, které brzdí šíření choroboplodných zárodků a současně vypuzují ze střeva kvasinky způsobující nepříjemné nadýmání. Hořčičné oleje navíc povzbuzují odstranění škodlivin z těla pomocí ledvin. Rozložte si jeho listy na chleba s máslem — čerstvé jsou nejúčinnější.

 

Kloktadlo na dásně

Ke kloktání si připravíte čaj z čerstvé byliny tak, že 1 lžíci česnáčku zalijete 250 ml horké vody. Pomáhá při zánětech dásní a uvolněných zubech. Sušit listy se nevyplatí, protože jejich účinek ani chuť se nedá konzervovat. Listy se dají natrhat skoro po celý rok. V létě můžete sbírat zralá semena a použít je stejně jako hořčičná semínka k okořenění jídel.


Chutná jako česnek

Název alliaria připomíná společnou chuť s česnekem (allium). Petiolatus znamená i řapíkatými listy. I české lidové názvy se odvíjejí od této vlastnosti, a tak se česnáčku říká i česnečinka, psí česnek, zaječí česnek nebo česneková bylina.


Koření a chutný ocet

Listy chutnají nejlépe na jaře, než česnáček lékařský rozkvete. Můžeme jím kořenit jarní saláty, ryby či jehněčí maso. Také se z něj dá připravit ocet.
Sklenici se šroubovacím uzávěrem volně naplňte čerstvými lodyhami, listy i poupaty a vše zalijte kvalitním octem tak, aby bylina byla dokonale
zakrytá. Už po několika dnech je ocet hotový. Části bylin v něm mohou zůstat, než všechen ocet spotřebujete.