drchnicka rolni ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviDrchnička rolní (latinsky anagallis arvensis) patří do čeledi prosenkovité, je vysoká 10-30 cm, kvete v červnu až říjnu. Je to jednoletá rostlina. Je poléhavá, takřka lysá, lodyha větvená, čtyřhranná. Listy vstřícné, vejčité, přisedlé, na rubu s černými žlázkami. Květy jednotlivé, dlouze stopkaté, oranžové, nebo vzácně modré, kulaté, průměr 10—15 mm, 5 okvětních lístků, nedělených. Kořen je mírně jedovatý.


Účinky rostliny:

POZOR! Polojedovatá rostlina, užívá se ve velmi malém množství. 

Kde roste?

pole, úhory, rumoviště, vinohrady; miluje bohatou, vápnitou, kyprou půdu.

 

Záměna

Nerozkvetlá rostlina s ptačincem prostředním. Menší, lodyha s jednou řadou chlupů, listy vodnatější, bez černých žlázek na rubu. Květy bílé, pět hluboce dělených okvětních lístků. Má lepší chuť a čistí lymfu. 

 

Jed na šípy

Některé indiánské kmeny Severní Ameriky potíraly hroty svých šípů šťávou této rostliny. Zjistily totiž, že je pro zvířata jedovatá. Psi, koně a také slepice se začali třást, když se tento jed dostal do jejich těla. A tak se i divoká zvířata stávala pro lovce pomocí těchto šípů snadnější kořistí.
Navzdory mírně jedovatému účinku se drchnička rolní dříve používala proti kašli a k povzbuzení ledvin. Řečtí antičtí lékaři ji nasazovali jako psychofarmakum při melancholii a sklonech k zuřivosti. Dnes už kvůli své jedovatosti z fytoterapie zmizela.
Používá se jen homeopaticky při léčbě ekzémů, bradavic a zánětů močových cest.

 

Okrasa polí

Anagalis pochází z řečtiny a vypráví o schopnosti rostliny zahnat smutek. Aná znamená znovu, agdllein zdobit, což je připomínka toho, že rostlina se opakovaně zdobí stále novými květy. Latinské arvensis znamená rostoucí na polích. Než se začaly používat herbicidy, tato rostlina často zaneřádila pole jako neodbytný plevel. Ve středověku se rostlina používala jako lék na duševní nemoci. Lidový název kuřímor červený svědčí o její nebezpečnosti pro zvířata. Drchničku rolní má ve znaku slavná fiktivní postava francouzského šlechtice z filmů Červený bedrník.

Její květy otevírají až po deváté hodině a brzy odpoledne se zase zavřou; stejně tak, když se blíží dešťové mraky. 

 

Květová esence z drchničky pro dobrou náladu

Květová esence pro dobrou náladu Na esenci z drchničkových květů se dají použít jak oranžové, tak i modré květy. Tato květová esence není jedovatá, a tak můžete tímto způsobem bezpečně vyzkoušet účinek i kvalitu drchničky rolní. Zahání melancholii a smutek a pomáhá při fyzických problémech, které mají psychický základ. V případě potřeby přidejte 1 kapku květové esence na 1 sklenice vody a směs zvolna popíjejte po celý den.