dehel lesni ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviDěhel lesní (angelica sylvestris) patří do čeledi miříkovité, je vysoký 50-200 cm, kvete v červenci až září. Je to vytrvalá bylina. Lodyha děhelu je dutá, kulatá, bíle rýhovaná. Listy dvakrát až třikrát zpeřené, lístky široké, pilovité, listové pochvy nápadně nafouklé. Květy bílé či načervenalé, 1-3 listeny nebo bez listenů, v půlkulatých okolících. Semena eliptická, s postranními žebry ve tvaru křídla.


Účinky rostliny:

Výskyt a rozšíření: 

horské a lužní lesy, mokré louky, břehy, okraje cest.

Záměna:

Bolševník obecný (Hemcleum sphondylium). Lodyha přímá, rýhovaná, nápadně chlupatá. Listy troj- až pětičetné, hluboce vykrojené, pilovité, na horní straně chlupaté. Květy bílé, světlezelené nebo růžové, k okraji se zvětšují. Semena oválná, lysá, široká křídla, dvounažky.

Děhel - léčivá bylina z dálného Severu

Děhel patří stejně jako ještě statnější andělíka lékařská (A. archangelicd) k nejstarším léčivým rostlinám severní Evropy. Ve Skandinávii se děhel i andělika pěstovaly už ve 12. a 13. století, klaně rostoucí rostliny jsou v některých státech chráněné. V laponských zemích dobře věděli, že když děhel a andělíka rostou společně s kopřivami, budou obsahovat zvlášť vysoký podíl éterických olejů.

Posiluje celý organismus

Účinnými látkami v kořenech jsou éterické oleje, hořčiny, flavony, kumariny, třísloviny, pryskyřice a cukry. Podporují trávení, aktivují žaludek, žlučník a slinivku a zvyšují prokrvení vnitřních orgánů. Při horečce a chřipce posilují imunitu, zbavují plíce a průdušky hlenů, uvolňují nos a vedlejší nosní dutiny. Jsou dobrodiním pro lidi, kterým je pořád zima.

V době zvýšeného rizika nakažení nebo při revmatických potížích si připravte speciální kořenovou koupel. Dvě hrsti sušeného kořene ve 2 litrech vody přiveďte k varu a pod pokličkou nechejte louhovat 10 minut. Mezitím si napusťte vanu a přilijte do ní scezený odvar. Ve vodě zůstaňte alespoň 30 minut. Děhel může aktivovat opožděnou menstruaci, proto by se neměl užívat v době těhotenství.

Divoký kořen andělů

Angelica znamená latinsky andělská. Sylvestris znamená v lese nebo planě rostoucí rostlina. Podle legendy archanděl Gabriel prozradil jednomu poustevníkovi blahodárné účinky této rostliny nejen na dýchací cesty. Proto se děhel lesní někdy označuje i jako andělíka lesní.

Pro příjemnou jízdu autem

Květy jsou symbolem léta, slunce a lehkosti, povzbuzují a inspirují současně a svádějí k hlubokému nadechnutí. Vůně rozdrcených listů prospívá hned dvojnásobně: v autě se postará o svěží, příjemný vzduch, například v zácpě během jízdy za slunečnou dovolenou, a současně působí proti kinetóze (nevolnosti na zvracení při jízdě automobilem).

Jak se děhelu (andělice) jinak říká - alternativní názvy: 

Děhel lékařský ☼ andělička ☼ andělka ☼ andělský kořen ☼ angelika ☼ anjelička ☼ anjelika ☼ děhel ☼ děhel lékařský ☼ děhyl ☼ janoklika ☼ koření svatodušní ☼ kořen sv. Ducha ☼ koření sv. Ducha ☼ litvor ☼ smrtolno zelino ☼ svatodušní koření ☼ vybolen