kerblik lesni ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviKerblík lesní (anthriscus sylvestris) patří do čeledi miříkovité. Je vysoký 50-120 cm, kvete v dubnu až červenci. Je to dvouletá bylina. Tvarově bohatá. Lodyha přímá, větvená, lysá, rýhovaná, jen na bázi drsně chlupatá, nikdy červeně skvrnitá, pod listy není zbytnělá. Listy dvakrát až třikrát zpeřené, na horní straně lesklé, dolní tmavozelená.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • močopudný účinek
  • detoxikace, čistí krev
  • jarní únava, jarní očistná kůra

 

 

Květy jsou bílé, v terminálních okolících, většinou bez obalu, 48 obalíčků. Plod kuželovitá vřetenovitá dvounažka, hladká, načernalá.

 

Výskyt a rozšíření:

Okraje lesa, křoviny nebo louky.

 

Záměna:

Bolehlav plamatý (conium maculatum). Větší, nepříjemně páchnoucí, lodyha tmavočerveně skvrnitá. Listy třikrát zpeřené, kvete
až od června. Prudce jedovatý. Kvete už brzy na jaře. Kerblík lesní je jednou z prvních jarních bylin na louce. Chutí a vůní listů připomíná petržel, která je s ním příbuzná. Jakmile na loukách odkvete pampeliška lékařská, ukážou se skoro všude bílé květy kerblíku čnící nad sytě zelenou bylinou.

 

Osvěžující jarní vitaminy

Kerblík obsahuje 180 mg vitaminu C na 100 g — čímž na jaře dodá organismu unavenému po zimě sílu a energii. K jeho minerálům patří i draslík — povzbudí odvodnění těla prostřednictvím ledvin. Kerblík by se měl užívat pokud možno čerstvý. Čistí krev. Na zahradě nebo na balkoně roste ještě aromatičtější kerblík třebule (Antbriscus cerefolium). I on podporuje činnost ledvin a obecně podporuje trávení
Šťáva vymačkaná z kerblíku dříve sloužila k jarní očistné kúře, dnes si z ní  můžete připravit vydatný nápoj: hrst 1 nakrájeného kerblíku rozmixujte s banánem a 250 ml jablečné šťávy. Hustou šťávu zvolna „žvýkejte", aby lépe účinkovala. 

 

Vůně listů vás potěší. 

Antbriscus pochází z řečtiny a znamená květina na vázání věnců. Hlavně aromatické plody se dříve s oblibou přidávaly do sušených kytic. Sylvestris znamená planě rostoucí, na rozdíl od vyšlechtěných druhů. Kerblík je počeštělé botanické označení kerblíku třebule — cerefolium, což znamená těší se z vůně listů.

 

Jarní kerblíkové máslo probudí v těle mízu

Vyhledejte si úplně čerstvé listy, mladičké, žlutozelené, které jsou takřka ještě zavinuté. Ty jsou nejchutnější. Čerstvě nasekané budou báječně chutnat v salátech, v bylinkovém tvarohu, v zelené omáčce, k bramborové kaši nebo nasekané na chlebě s máslem. 2 hrsti čerstvého nasekaného kerblíku smíchejte s 250 g měkkého másla — a žádnou další pomazánku už nebudete potřebovat. Kerblíkové máslo zabalte do potravinářské fólie a zmrazte.