Kručinka barvířská účinky použití využití dávkování pěstováníKručinka barvířská (latinsky genista tinctoria) - je těžké hledat křiklavější ozdobu našich luk a strání. Všude, kde rozkvetou keříčky kručinky, jako by se zapálily malé žluté ohníčky. Ve volné přírodě se kručinka vyskytuje často, takže v zimě chybí jen tomu, komu se v létě nechtělo ji sbírat nebo o jejích dobrých léčivých vlastnostech nic neví.

___

___


Účinky rostliny:

V lékárnách se droga (bylinka) neprodává, proto si každý rok vytvořte menší zásobu kvetoucí natě kručinky, z které odřezávejte v horní části asi 10-15 cm pod květem. Intenzivní, sytě žlutá barva kručinky odedávna sloužila k barvení plátna, což je dnes samozřejmě překonané. Ve starověku se též vědělo, že když se její nať máčí ve vodě, lze z ní získat vlákna podobná provazům. Od středověku rostlinu bylinkáři, včetně slavného Mattioliho, začali používat i k léčení a toto její uplatnění přetrvalo dodnes. 

Kručinka zvyšuje krevní tlak (řeší tedy nízký krevní tlak), což se u rostlin vyskytuje poměrně zřídka, a zároveň je značně močopudná. To ji před určuje k léčení srdečních chorob (kardiální otoky), pokud nejsou spojeny s vysokým tlakem, osvědčuje se i na všechny nemoci, při nichž je třeba pročistit organismus (čistí krev, detoxikuje) a zbavovat ho usazenin. Jsou to například dna, vodnatelnost, ledvinové kameny a revmatismus. Kručinka zvyšuje průtok krve v ledvinách, snižuje tvorbu usazenin v kloubech a zlepšuje zásobování organismu kyslíkem.
Zprůchodňuje póry pokožky a zvýšeným pocením pomáhá odstraňovat z organismu škodlivé látky i nadbytek solí.

Kručinku můžeme bez škodlivých následků užívat i delší dobu, ale silnější dávky nemají z léčebného hlediska význam a mohou vyvolat zvracení. Samotnou kručinka se nepoužívá, neboť trochu prohání (způsobuje průjem), je lepší ji přidávat s jinými rostlinami do směsi, kde se její léčivá síla velmi dobře uplatní. 

 

Čajová směs proti srdeční slabosti:

  • nať kručinky 5 (dílů)
  • nať truskavce 5
  • list břízy 5
  • nať brutnáku 5
  • nať přesličky 3 (díly)
  • nať vřesu 3

Jednu lžíci směsi zalijeme čtvrtlitrem vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Přecedíme a vypijeme nadvakrát, ráno a večer po polovině množstvi.