Krušina olšová (latinsky Frangula alnus) - krušinový keřík bývá ve volné přírodě součástí větších porostů podobných rostlin, mezi nimiž se často ztrácí. Snadno si ho můžeme splést, nejčastěji s keřem řešetláku. Dají se rozeznat podle toho, že krušina má hladké okraje listů, plodů je méně a jsou roztroušené, zato řešetlák má listy drobně pilovité a více plodů vyrůstajících ve shlucích.
___
___
Účinky rostliny:
Krušina je často používaná léčivá rostlina a k tomuto účelu se i pěstuje. Účinnou drogou je kůra, kterou lze běžně koupit v lékárně. Je to výhodné, neboť prodávaná droga je již upravená. Krušina totiž nejlépe účinkuje až po jednoročním skladování nebo po zahřátí na 100°C po dobu jedné hodiny. To jsou důvody, proč ji prakticky nesbírám. Sběrači by měli vědět, že správné období sběru je na začátku jara ještě před vypučením
listů, nejlépe po dešti. Tehdy je kůra lesklá a šťavnatá, proudí v ní míza a je plná léčivé síly. Když se oloupe, musí být na vnitřní straně zbarvená do žluta až hnědočervena.
Nejdůležitější vlastností krušiny v bylinkářské praxi je její schopnost účinně vyčistit vnitřní orgány. Nejčastěji se používá proti zácpě, kdy ji můžeme užívat i samostatně posiluje pohyby tlustého střeva, uvolňuje trávicí trakt, čistí a ředí krev, upravuje látkovou výměnu (metabolismus). Přidává se proto do mnohých čajových směsí, hlavně při obtížích doprovázených zácpou. Týká se to nejen žaludečních, ale i žlučníkových a jaterních chorob (žaludek, žlučník, játra).
Bylinka (kůra krušiny) je významnou složkou čajů na hubnutí a pomáhá i proti vyrážkám.
Ve větších dávkách je krušina jedovatá a jsou známé i otravy dětí plody, proto je třeba při samostatném užívání dávat pozor na předávkování. Na běžné použití proti zácpě stačí jedna lžíce kůry na 1/4 litru vody. Krušina se má používat vždy jen krátkodobě.
Čajová směs proti chronické zácpě:
- kůra krušiny 5 (dílů)
- nať zlatobýlu 3 (díly)
- nať lnice 2
- květ černého bezu 2
- plod fenyklu 2
Jednu lžíci směsi namočíme večer do 1/4 litru vody. Ráno vše přivedeme k varu a necháme přikryté pomalu vychladnout. Přecedíme a pijeme nalačno polovinu množství ráno a večer několik dní.
Jak se jinak říká křušině - synonymní názvy:
Bluva ☼ Čeremcha ☼ Krupina ☼ Psí jahůdka